Menu
Citát
Byť smutným - takmer vždy znamená myslieť na seba.
abba Ilarion
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícka charita Prešov
Rómska misia
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

09.10.2017 | Peter Solej | Čítanosť(1042) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

13. ročník NAPS ekumenického koncertu venovali pamiatke prezidenta Michala Kováča

13. ročník NAPS ekumenického koncertu venovali pamiatke prezidenta Michala Kováča

Medzinárodného podujatia sa zúčastnil aj najbližší spolupracovník pápeža Františka v oblasti ekumenizmu kardinál Kurt Koch a metropolita Arsenios, osobný legát Jeho Svätosti Ekumenického patriarchu Bartolomeja I. Konštantinopolského, duchovného vodcu 330 miliónov pravoslávnych Kresťanov na celom svete.
 
Len pár dní pred výročím smrti prvého prezidenta novodobej SR a čestného člena Inštitútu NAPS (Naše Aktivity Pre Slovensko), Michala Kováča, usporiadalo občianske združenie už trinásty ročník medzinárodného ekumenického koncertu. Predstavitelia inštitútu sa ho s priazňou rodiny zosnulého prezidenta Kováča rozhodli venovať práve jeho pamiatke. „Pán prezident Kováč sa stal čestným členom nášho inštitútu hneď v prvom roku jeho pôsobenia a symbolické venovanie nášho najväčšieho každoročného podujatia jeho pamiatke je pre nás nielen obrovskou cťou, ale aj záležitosťou našich sŕdc,“ povedal pre médiá zakladateľ Inštitútu NAPS Peter Solej.
 
Koncert sa už tradične konal pod záštitou najvyšších predstaviteľov piatich najväčších kresťanských cirkví a židovskej náboženskej obce na Slovensku. V tomto roku sa ho zúčastnili a s príhovormi vystúpili aj pravoslávny metropolita Arsenios z Viedne, legát Ekumenického patriarchu Bartolomeja I. Konštantinopolského a prezident Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty Kresťanov, kardinál Kurt Koch. „Veľmi si vážime, že duchovný vodca pravoslávnych Kresťanov už celé desaťročie sleduje a podporuje ekumenické snaženia nášho inštitútu, ako i to, že najbližší spolupracovník pápeža v oblasti ekumenizmu prijal naše pozvanie a pricestoval na historicky prvú návštevu našej krajiny. Ďakujem týmto svetovým autoritám za ďalšiu „Našu Aktivitu Pre Slovensko,“ doplnil Solej.
 
Na koncerte zazneli kresťanské i židovské spevy vo viacerých jazykoch v podaní vyše 200 umelcov zo Slovenska i Maďarska. Medzi nimi nechýbal obľúbený Bratislavský chlapčenský zbor, či známa formácia Pressburger Klezmer Band. Umelcov doprevádzal orchester Sinfonietta pod dirigentskou taktovkou Adriana Kokoša. V závere podujatia udelili hierarchovia kresťanských cirkví požehnania v piatich jazykoch a modlitbou sa k nim pridal aj rabín židovskej náboženskej obce. Koncertu sa zúčastnili veľvyslanci a zástupcovia vedúcich diplomatických viacerých krajín. Podujatie svojou osobnou prítomnosťou podporila aj ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.
 
Na ekumenickom koncerte usporadúvanom Inštitútom NAPS doteraz vystúpili umelci z desiatich krajín a podporu mu prejavili viaceré svetové autority. Na piaty ročník podujatia poslal telegram pápež Benedikt XVI., v roku 2012 bol koncert konaný v období predsedníctva Cyperskej republiky v Rade EÚ a zúčastnil sa ho aj legát jordánskeho princa. Deviaty ročník bol zase oficiálnym podujatím košického Stretnutia biskupov východných katolíckych cirkví Európy. V uplynulom roku sa dvanásty ročník podujatia konal pod spoločným patronátom prezidentov Maďarska a Slovenska, Jánoša Ádera a Andreja Kisku.
 
Inštitút NAPS vznikol pred dvanástimi rokmi v Medzilaborciach. Svoju činnosť realizuje aj v oblasti vzdelávania, kultúry či postavenia žien v spoločnosti. Aktivity občianskeho združenia sa v minulosti uskutočnili aj v Prešove, Košiciach či Banskej Bystrici. V roku 2012 sa NAPS stal historicky prvým partnerom medzinárodného centra dialógu Al Liqa´a, ktorý v Bejrúte ustanovil a založil melchitský patriarcha Gregor III. za pomoci sultána Ománu. Všetky doterajšie podujatia inštitútu boli realizované bez vstupných poplatkov, resp. za dobrovoľný príspevok, výťažok z ktorého putoval na charitu. Čestným členom NAPS je aj slovenský exprezident Rudolf Schuster.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
21. november 2019 (štvrtok) Elvíra
Liturgické čítania:
Ap. zač. 320. (Hebr 9, 1 – 7); Lk zač. 54. (10, 38 – 42; 11, 27 – 28)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1337024 (35 %)
môže byť
1217931 (32 %)
nepáči
1227868 (32 %)
Hlasy: 3782823
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX