Menu
Citát
Nič nie je zbytočnejšie ako kresťan, ktorý sa nestará o spásu druhých... Ak kvas neprekvasí cesto, možno ho nazvať kvasom? Nehovor: Ja nie som schopný pohnúť druhými. Ak si kresťan, nie je možné, aby sa okolo teba niečo nedialo... Tu ide o podstatu kresťanstva. Tvrdiť, že kresťan nemôže byť užitočný druhému je rovnako protirečivé, ako upierať slnku schopnosť osvetľovať.
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícka charita Prešov
Národný pochod za život
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

13.12.2017 | Informačné stredisko Prešovskej archieparchie | Čítanosť(1504) | Prílohy
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Logo Jubilejného roka Prešovskej archieparchie 2018

Logo Jubilejného roka Prešovskej archieparchie 2018

Súťaž o logo Jubilejného roka Prešovskej archieparchie 2018 vyhlásil 21. apríla 2017 prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ. Výzva bola uverejnená v časopise Gréckokatolíckej cirkvi Slovo č. 13/2017. Termín na posielanie návrhov bol 30. august 2017. Návrhy autori posielali do redakcie časopisu Slovo. Cenou za víťazný návrh je Púť do Svätej zeme. Výhercu vybrala začiatkom septembra 2017 komisia v zložení: prešovský arcibiskup metropolita a všetci synkeli. Víťazným sa stal návrh gréckokatolíckeho kňaza Juraja Gradoša. Prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ rozhodol o ocenení aj ďalších štyroch miest.
 
Vysvetlenie loga:
 
Logu dominuje Katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa v Prešove, ktorý je srdcom Prešovskej archieparchie a Prešovskej metropolie sui iuris. Od zriadenia Prešovskej eparchie je jej katedrálnym chrámom.
 
Po ľavej strane katedrály je časť arcibiskupskej rezidencie a od nej sa odvíja letopočet – časová os – symbolizovaná časťou kružnice. V nej sú roky najvýznamnejších výročí: 1818 – zriadenie Prešovskej eparchie, 1968 – obnovenie činnosti Gréckokatolíckej cirkvi v Československu po osemnásťročnom zákaze jej činnosti, 2008 – zriadenie gréckokatolíckej Prešovskej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku a povýšenie eparchie na archieparchiu, 2018 – Jubilejný rok Prešovskej archieparchie, v ktorom si pripomíname jednotlivé výročia.
 
Zároveň táto kružnica predstavuje živý viničný kmeň, ktorým je Ježiš Kristus a jeho Cirkev, ktorá prináša ovocie, symbolizované strapcom hrozna, ktorý je aj grafickým leitmotívom knižnej edície Gréckokatolícka cirkev na Slovensku, ktorá postupne vychádza pri príležitosti blížiaceho sa 200. výročia zriadenia Prešovskej eparchie.
 
Logo ponúka pohľad na chrám, ktorý však nie je iba stavbou bez života. Preto je súčasťou loga aj vinič so strapcom hrozna, ktorý predstavuje život viery v Cirkvi – nielen v murovaných či drevených chrámoch, ale predovšetkým v živých chrámoch – v živote tých, ktorí uverili Kristovi a jeho Cirkvi. Sv. apoštol Pavol píše: „Vy ste chrám živého Boha“ (2 Kor 6, 16a). Vinič je častým motívom na drevorezbách ikonostasov v našich chrámoch a na liturgických rúchach. Pripomína nám aj vinicu Pánovu, do ktorej sme povolaní pracovať nie ako zlí vinohradníci, ale ako tí, ktorí budú svojmu Pánovi načas odovzdávať úrodu (porov. Mt 21, 41). Hovorí aj o eucharistickom tajomstve, o víne, ktoré sa pri svätej liturgii stáva krvou Ježiša Krista, ktorú vylial pre našu spásu. Môžeme v ňom vidieť aj obraz nášho krstu, v ktorom sme boli zaštepení do viničného kmeňa, ktorým je Ježiš Kristus. My sme ratolesti.
 
Ovocím našej cirkvi sú blahoslavení mučeníci – biskupi Pavel Peter Gojdič OSBM a Vasiľ Hopko i rehoľný kňaz Metod Dominik Trčka CSsR, ale aj mnohé kňazské, biskupské i rehoľné povolania, ale aj mnohí veriaci, ktorí vďaka Božej milosti svojím životom i za najväčšiu cenu obstáli počas minulých režimov – fašizmu a socializmu. V súčasnosti sa blíži k svojmu záveru eparchiálna fáza skúmania života a čností rehoľného kňaza Jána Ivana Mastiliaka CSsR.
 
Kružnicu, ktorá obopína dva hlavné motívy – katedrálu a strapec hrozna vyrastajúci z viničného kmeňa – dopĺňa text Rok výročí Prešovskej archieparchie.
 
Mottom – leitmotívom Jubilejného roka Prešovskej archieparchie 2018 sú slová z Božskej liturgie sv. Jána Zlatoústeho, ktoré kňaz spieva po premenení pozdvihujúc Telo a Krv Ježiša Krista: „Tvoje z tvojho tebe prinášame...,“ pretože výstižne vyjadrujú, že všetka naša vďaka patrí Bohu, pretože všetko čo máme a čím sme, je od Neho.

Prílohy

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
20. september 2019 (piatok) Ľuboslav, Ľuboslava
Svätý dňa: Svätý veľkomučeník Eustatios a spoločníci. Svätí mučeníci a vyznávači, veľký knieža Michal a jeho bojar Teodor, černigovskí divotvorcovia.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 234. (Ef 6, 18 – 24) Lk zač. 14. (4, 22 – 30)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1313773 (35 %)
môže byť
1195874 (32 %)
nepáči
1205426 (32 %)
Hlasy: 3715073
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX