Menu
Citát
Diabol nemá moc prinútiť nás, ale iba hádže zlé myšlienky, ako rybár návnadu. A keď my súhlasíme a prijímame ich, vtedy diabli nad nami vládnu, keď ich však odháňame modlitbou a vzývaním slávneho mena pána nášho Ježiša Krista, vtedy zranený nepriateľ od nás uteká.
sv. Teodor Studita
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícka teologická fakulta
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

28.12.2017 | Informačné stredisko Prešovskej archieparchie | Čítanosť(602)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Sviatky Narodenia Pána v prešovskej katedrále

Sviatky Narodenia Pána v prešovskej katedrále

V Nedeľu Otcov 24. decembra dopoludnia slávil prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ archijerejskú svätú liturgiu v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove, počas ktorej v homílii povedal, že v rodokmeni v evanjeliu nám Cirkev pripomína Ježišov pôvod. Evanjelista nás stavia pred fakty. Ježiš nám dáva všetko – seba samého, aby bol Emanuel – Boh s nami. „Hľa, ja som s vami po všetky dni až do skončenia sveta!“
 
Popoludní, v Predvečer Narodenia Pána, slávil vladyka Ján Veľkú večiereň, pri ktorej sa veriacim prihovoril otec Daniel Galajda, ktorý zdôraznil hĺbku liturgických textov zo sviatku Narodenia Pána, v ktorých je Ježiš nazvaný Svetlom.
 
V noci slávil vladyka Ján Veľké povečérije, na konci ktorého zaželal veriacim požehnané sviatky Narodenia Pána a spolu s kňazmi sa už tradične šiel pomodliť k jasličkám, kde spolu s celou katedrálou zaspievali Tichú noc.
 
Jasličky v prešovskej katedrále sú umiestnené v Kaplnke Ochrany Presvätej Bohorodičky (Čiernej Madony) na ploche 16 m2. Majú 14 pohyblivých častí a viac ako 120 z dreva vyrezávaných, farebne upravených a polychrómovaných postáv. Na objednávku otca Mariána Potáša OSBM ich zhotovil český redomptorista otec Ján Zakopal CSsR a v katedrále boli prvýkrát inštalované na Vianoce v roku 1969. Ich súčasťou sú nielen typické výjavy z Betlehema, ale napr. aj rôzne remeslá či ľudia v krojoch, ktorí prinášajú Ježiškovi dary, pastieri pri ohni s ovečkami, ale napr. aj Bazilika sv. Petra.
 
Na sviatok Narodenia Pána, 25. decembra, pred archijerejskou svätou liturgiou otec arcibiskup metropolita posvätil v katedrále kópie ikony krásnobrodskej Presvätej Bohorodičky, ktoré budú počas nastávajúceho Jubilejného roka Prešovskej archieparchie 2018 putovať po jednotlivých protopresbyterátoch Prešovskej archieparchie. V homílii vysvetlil, čo znamená plnosť času, že je to čas Nového zákona, príchod Mesiáša, ktorého predpovedali proroci. „V Ježišovi Kristovi nám dal Boh plnosť všetkého, čo potrebujeme k spáse. Prišiel iba z lásky. Je to nekonečná láska, ktorou sme boli všetci vytrhnutí z pút hriechu.“
 
Popoludní si vladyka v katedrále pozrel vystúpenie detí a mladých ľudí, ktoré si pripravili k Vianociam a potom slávil večiereň.
Na sviatok Zhromaždenia k Presvätej Bohorodičke 26. decembra slávil vladyka Ján svätú liturgiu v Jarabine a na sviatok sv. prvomučeníka Štefana 27. decembra na hore Zvir v Litmanovej.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
26. apríl 2018 (štvrtok) Jaroslava
Liturgické čítania:
Ap. zač. 26 (Sk 10, 34 – 43); Jn zač. 29 (8, 12 – 20)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1094351 (36 %)
môže byť
990718 (32 %)
nepáči
997512 (32 %)
Hlasy: 3082581
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX