Menu
Citát
Pýšiš sa bohatstvom a si hrdý na svojich predkov? Chľúbiš sa svojím majetkom, krásou tela a aj tým, čo si u teba ostatní obdivujú? Kde sú teraz tí, ktorí zastávali najvyššie úrady, kde sú vodcovia národov, kde sú vojvodcovia a sebavedomí vládcovia? Či nie sú všetci len prachom? Či nie je všetko pominuteľné, neskutočné ako rozprávka? Či nezostalo z nich len zopár kostí? Pozri sa na ich hroby! Môžeš rozoznať, kto bol sluhom a kto pánom, kto bol úbožiakom a kto boháčom, kto bol vzdelaný a kto bol bez vzdelania?
sv. Bazil Veľký
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícka charita Prešov
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícky magazín
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

08.01.2018 | Informačné stredisko Prešovskej archieparchie | Čítanosť(300)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Prešovský metropolita Ján Babjak si pripomenul 15. výročie biskupskej vysviacky

Prešovský metropolita Ján Babjak si pripomenul 15. výročie biskupskej vysviacky

Na sviatok Zjavenia Pána 6. januára si prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ slávením archijerejskej svätej liturgie v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove pripomenul 15. výročie biskupskej vysviacky, ktorú prijal 6. januára 2003 z rúk sv. Jána Pavla II. v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne.
 
V homílii povedal, že sa pri krste Ježiša v Jordáne zjavil Boh Láska. Pozval veriacich, aby si zušľachťovali srdcia spoznávajúc Božiu lásku. „Tí, ktorí spoznali túto lásku a nechali ňou formovať svoje srdcia, naučili sa milovať. Milovať obetujúcou sa láskou je najväčšie umenie sveta.“ Veľké svätenie vody nazval znakom toho, „že sa znova dávame k dispozícii Bohu, že chceme, aby v nás bola umocnená krstná milosť, naše zaštepenie do Krista. Že Boha pozývame do našich domovov, do našich manželstiev, rodín, do radostných i bolestných situácií nášho každodenného života.“ Vyjadril aj svoju osobnú skúsenosť, že biskupská vysviacka nebola pyšným triumfom, ako by si niekto mohol myslieť, „naopak, bola to veľká bázeň, ktorá rozochvievala môj hlas i srdce.“ V kontexte tajomstva sviatku Bohozjavenia vyjadril aj svoju najväčšiu túžbu, aby sa raz k nemu priznal nebeský Otec tak, ako sa priznal k svojmu Synovi po krste v Jordáne. „Po ničom inom tak netúžim, ako po tom priznaní sa Otca k synovi. Pozývam aj každého z vás, aby ste neodmietali lásku nebeského Otca, ale aby ste po nej v tento sviatok znova zatúžili.“
 
Zároveň pripomenul slávenie Jubilejného roka Prešovskej archieparchie a pozval mladých na Národné stretnutie mládeže P18 v júli do Prešova, na ktoré sa môžu prihlasovať už od 18. januára.
 
Na konci svätej liturgie arcibiskup Ján posvätil vodu veľkým svätením a potom ňou pokropil veriacich. Ako je zvykom, veriaci si z nej odnášali domov.
 
V mene všetkých vladykovi zablahoželal protosynkel Prešovskej archieparchie otec Ľubomír Petrík. Vladyka veriacim poďakoval za modlitby a poprosil ich, aby aj naďalej sprevádzali jeho biskupskú službu svojimi modlitbami.
 
Toto liturgické vďakyvzdanie Bohu za 15. výročie biskupskej chirotónie bolo zároveň slávením prvého výročia z viacerých významných výročí Jubilejného roka Prešovskej archieparchie 2018. Slávnosť v priamom prenose vysielala Slovenská televízia. Záznam z tohto prenosu si môžete pozrieť v archíve RTVS (link).
 
Mons. Ján Babjak SJ sa narodil 28. októbra 1953 v Hažíne nad Cirochou. Kňazskú vysviacku prijal z rúk križevackého vladyku Joachima Segediho 11. júna 1978 v Prešove a biskupskú vysviacku 6. januára 2003 v Ríme z rúk sv. Jána Pavla II. Prvých päť rokov bol prešovským eparchiálnym biskupom a 30. januára 2008 ho pápež Benedikt XVI. vymenoval za prvého prešovského arcibiskupa a metropolitu. Za 15 rokov biskupskej a arcibiskupskej služby vladyku Jána sa toho v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku udialo veľmi veľa. Vysvätil 144 kňazov, v Prešovskej archieparchii posvätil 34 nových chrámov, 16 kaplniek a 36 farských budov, zriadil 17 nových farností, inicioval vznik pastoračných centier pre mládež, pre rodinu a pre Rómov, ktoré intenzívne pracujú, obnovu a rozkvet pútnických miest, hlavne dvoch najväčších v Ľutine a na hore Zvir v Litmanovej, pravidelne navštevuje kňazský seminár a gréckokatolícku teologickú fakultu, ktorá bola potvrdená ako teologická fakulta rímskou kongregáciou pre výchovu, často navštevuje farnosti, kde slávi archijerejské sväté liturgie. Denne prijíma kňazov a rôzne návštevy, s ktorými hľadá spoločné riešenia problémov alebo s nimi zdieľa ich radosti či bolesti. Prešovský arcibiskup metropolita Ján je členom Kongregácie pre východné cirkvi a ako synodálny otec stálym členom Synody biskupov v Ríme. Na Slovensku je predsedom Environmentálnej subkomisie KBS.
 
Najbližšou veľkou slávnosťou v rámci Jubilejného roka Prešovskej archieparchie bude archijrejská svätá liturgia v nedeľu 4. februára 2018 v Bazilike Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Ľutine pri príležitosti 10. výročia povýšenia Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku na metropolitnú cirkev sui iuris.
 
 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
21. január 2018 (nedeľa) Vincent
Liturgické čítania:
Ap. zač. 296 (2 Tim 3, 10 – 15); Lk zač. 89 (18, 10 – 14)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1060115 (36 %)
môže byť
959338 (32 %)
nepáči
965514 (32 %)
Hlasy: 2984967
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX