Menu
Citát
Ak si človek pri modlitbe nespomína na svoje konanie, namáha sa so svojou modlitbou zbytočne.
opát Nilos
Gréckokatolícka charita Prešov
Rómska misia
Gréckokatolícka teologická fakulta
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

30.01.2018 | Róbert Neupauer | Čítanosť(579) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

SAVORE – platforma rómsko-slovenskej angažovanosti v rómskych komunitách

SAVORE – platforma rómsko-slovenskej angažovanosti v rómskych komunitách

Ľutina – V sobotu 27. 1. 2018 sa uskutočnilo pod záštitou prešovského arcibiskupa Jána Babjaka a prešovského župana Milana Majerského ustanovujúce stretnutie SAVORE. Ide o neformálnu rómsko-slovenskú platformu ľudí angažujúcich sa v rómskych komunitách v rôznych spoločenských oblastiach a profesiách. SAVORE je rómske slovo, ktoré znamená „všetci“ a zároveň písmená tohto slova ukrývajú hodnoty, ktoré chce táto sieť niesť, a to spoluprácu, angažovanosť, víziu, odbornosť, rozvoj a evanjelizáciu.
 
V úvodnom príhovore k vyše 100 účastníkom arcibiskup Ján Babjak poukázal na rozvíjajúcu sa misiu medzi Rómami v rámci Gréckokatolíckej cirkvi. „Kto by mohol pred niekoľkými rokmi snívať o aktivite, ktorá vzniká dnes? Nik! Ale Boh myslel na Rómov a povoláva si do misijnej práce medzi nimi viacero služobníkov a začína konať svoje dielo.“ Okrem vyzdvihnutia činnosti cirkvi upriamil pozornosť na dôležitosť jej previazanosti s inými oblasťami: „Seriózna misijná práca pre Rómov musí ísť krok za krokom a ruka v ruke so zamestnávaním, výchovou detí a zlepšovaním hygienických podmienok.“
 
Následne Milan Majerský, župan Prešovského samosprávneho kraja, kde Rómovia tvoria okolo 20% obyvateľov, a kde ich spolužitie s majoritou je horúcou témou, povedal, že zriadi kanceláriu pre rómsku problematiku, ktorá nebude vytvárať imaginárne stratégie ale bude ponúkať konkrétne kroky. „Mnoho cudzincov prichádza pracovať na Slovensko a my nechceme dať príležitosť Rómom. Keď však budú mať prácu, tak budú vytvárať komunity, ktoré budú obohatením pre túto krajinu,“ zdôraznil s odkazom na projekt Cathing-up Regions (Dobiehajúce regióny) zameraný na ekonomický rozvoj a vytváranie nových pracovných príležitostí v Prešovskom kraji, ktorý bude realizovať jeho úrad v spolupráci s Európskou komisiou a Svetovou bankou. „Avšak práca, ktorá je podstatná a dôležitá, je vykonávaná v teréne, kde si Rómovia môžu uvedomiť, že sú prínosom pre spoločnosť,“ vyjadril sa prešovský župan na adresu tých, ktorí sa angažujú v rómskych komunitách.
 
Riaditeľ Gréckokatolíckej rómskej misie Martin Mekel ako iniciátor vzniku SAVORE priblížil hlavnú víziu tejto platformy, ktorou je podnecovať angažovanosť s vierou pre budúcnosť Slovenska. „Keďže vnímame potrebu sieťovania Rómov a Slovákov angažovaných v rozličných spoločenských oblastiach pri práci v rómskych komunitách, vymedzili sme päť spoločenských oblastí: lokálna politika a podnikanie, sociálna práca, pastoračná práca, mládež a kultúra, vzdelávanie a školstvo, v ktorých sme v prípravnom tíme pripravili víziu, kam by sme chceli vidieť posun v týchto oblastiach v horizonte niekoľkých rokov ako aj konkrétne ciele a aktivity SAVORE na najbližšie obdobie.“
 
Koordinátor SAVORE Róbert Neupauer uviedol, že na Slovensku je niekoľko tisíc ľudí aktívnych v rómskej problematike na rôznych pozíciách. Ide o množstvo obetavých ľudí, ktorí svoju prácu v rómskych komunitách vnímajú ako poslanie. Zároveň pre niektorých je to len zamestnanie, alebo je viacero z nich je vyčerpaných z tejto práce, lebo nevidia jej ovocie, alebo sú znechutení systémom jej nastavenia a organizovania. „Všetky tieto činitele vychádzajú z toho, že veľakrát nám chýba hlbší zmysel, prečo to robíme a k čomu to smeruje. Práve SAVORE chce k tomu dopomôcť cez svoju víziu, hodnoty a vytváranie podporných vzťahov,“ dodal.
 
Bývalý splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák vyzdvihol dôležitosť vznikajúcej siete angažovanosti, lebo „neriešenie problémov, s ktorými sa stretávajú rómske komunity, by ostalo na pleciach ďalšej generácie v tejto krajine, čo je voči nej nezodpovedné.“ Zdôraznil tiež to, že vo vznikajúcej sieti je ako pozitívum silno prítomný prvok spolupráce medzi Rómami a Slovákmi a previazanosť rôznych oblastí spoločenskej angažovanosti s misijnou činnosťou cirkvi.
 
Ako hosť sa na stretnutí prihovoril štátny tajomník Ministerstva školstva Peter Krajňák, podľa ktorého SAVORE v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom a obcami môže byť dobrým kvasom v tomto regióne. Vo videopozdrave europoslanca Branislava Škripeka zaznalo, že vylúčené rómske komunity sú jedným z kľúčových problémov Slovenska, a preto privítal vznik takejto platformy. Zároveň vyzval Rómov, aby vyšli z pocitov menejcennosti a pasivity do postoja aktívneho prínosu pre spoločnosť.
 
V rámci SAVORE prebehli aj stretnutia v malých skupinách podľa jednotlivých oblastí, kde si účastníci vymieňali svoje skúsenosti a podnety. Na záver v pléne odzneli aj podnetné príklady dobrej praxe. Prepájanie lokálnej politiky a zamestnávania, ktoré viedlo k výraznému zníženiu nezamestnanosti v obci, prezentoval starosta Raslavíc Marek Rakoš. Inšpirujúce bolo predstavenie komunitnej škôlky, ktorú robia rómske ženy vo svojej komunite, v podaní lektorky Jolany Nátherovej z organizácie Nádej deťom. Projekt Bararas zameraný na zmierenie medzi Rómami a Slovákmi prezentoval Lukáš Bužo z Umeleckého centra F6.
 
SAVORE sa bude v prvom polroku 2018 stretávať v malých skupinách podľa oblastí angažovanosti a v októbri 2018 sa uskutoční ďalšie plenárne zasadnutie všetkých členov tejto neformálnej platformy.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
18. september 2020 (piatok) Eugénia
Liturgické čítania:
Ef zač. 217 (1, 7 – 17); Mk zač. 32 (8, 1 – 10) (rad.)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1387323 (35 %)
môže byť
1265376 (32 %)
nepáči
1281391 (33 %)
Hlasy: 3934090
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX