Menu
Citát
Ako poznať a liečiť pyšného? - Poznať ho podľa toho, že sa snaží o povýšenie. Pýcha sa lieči vierou v túto pravdu: Boh pyšným odporuje, ale pokorným dáva milosť (Jak 4, 6). K tomu treba poznamenať, že nikto sa nemôže vyliečiť z tejto náruživosti i keby sa ako bál, že bude odsúdený s pyšnými, kým sa celkom nezriekne túžby po sláve, podobne ako sa niekto nemôže odnaučiť od nejakého dialektu alebo spôsobu rozprávania alebo i od nejakého iného prejavu, kým neprestane nielen podľa toho robiť, ale aj zaujímať sa o to.
sv. Bazil Veľký
Gréckokatolícky magazín
GMC BARKA - Juskova Voľa
Rómska misia
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

01.03.2018 | Peter Tirpák | Čítanosť(941)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Celonočné bdenie zanestnancov a študentov na GTF 2018

Celonočné bdenie zanestnancov a študentov na GTF 2018

Ak sa v lekárstve zaoberáme otázkou bdenia, hovoríme o stave pripravenosti a pohotovosti organizmu na reagovanie na vonkajšiu situáciu. V plnom rozsahu by sa dala táto definícia aplikovať aj na ďalšiu z aktivít Gréckokatolíckej teologickej fakulty PU v Prešove. Bdenie ako výzva k prežitiu pôstu a bdenie ako priestor, v ktorom človek konfrontuje vlastný život s tým, čo mu ponúka Boh. On sa totiž v tichu a adorácii dáva mnohokrát a rozličným spôsobom poznať každému človekovi.
 
V dňoch 21. – 22. februára 2018 prežilo spoločenstvo študentov a zamestnancov takýto čas počas celonočného bdenia vo fakultnej kaplnke, ktorá je zasvätená biskupovi-mučeníkovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi. Bdenie je súčasťou duchovného života. I žalmista predstavuje Boha, ktorý „bdie nad tými, čo dúfajú v jeho milosrdenstvo“ (Ž 33,18). Ježiš Kristus v Getsemanskej záhrade vyzýva apoštolov k tomu, aby bdeli spolu s ním (porov. Mt 26,40). Teda aby boli pripravení reagovať na prichádzajúcu situáciu. Toto bolo snahou celonočného bdenia – uvedomiť si našu slabosť a nemohúcnosť, ale zároveň hlboko vnímať blízkosť a oporu Pána v našom živote. Byť pripravený správne reagovať na podnety a výzvy, ktoré sa nám denne dostávajú.
 
Celonočné bdenie sa začalo Službou vopred posvätených darov, ktorá je súčasťou prežívania Svätej Štyridsiatnice (40 dňového pôstu pred sviatkom Paschy – Veľkej noci). Táto služba sa slávi v stredy a piatky, počas ktorých si Východná cirkev pripomína pamiatku Svätého Kríža. Preto tieto dni majú aj cez cirkevný rok kajúci charakter. Program pokračoval Eucharistickou pobožnosťou a tichou adoráciou. Eucharistia totiž prináša dnešným ľuďom zmierenie, ktoré Kristus dosiahol raz navždy pre ľudstvo všetkých čias. Svoje miesto si v kaplnke našli aj mladí z Gréckokatolíckeho mládežníckeho pastoračného centra v Prešove, ktorého úlohou je pastorácia študujúcej mládeže v našom univerzitnom meste.
 
Chvály, prosby a časť piesní kajúceho Kánona Andreja Krétskeho umocnili prežívanie tohto vzácneho času s Kristom na našej fakulte. Kánon sv. Andreja najlepšie odráža náboženská psychológia pôstnych dní na Východe. O živote Andreja Krétskeho sa vie veľmi málo. Narodil sa r. 650 v Damasku veľmi zámožným rodičom. Do siedmeho roku života bol úplne nemý. Keď však po prvý raz prijal Eucharistiu, Boh mu zázračne otvoril ústa a on začal oslavovať svojho Spasiteľa. V roku 690 sa ako biskup na Kréte v Gortine venoval o.i. písaniu bohoslužobných piesní. Vrcholným dielom Andreja Krétskeho je spomínaný Veľký kánon, zložený z piesní, ktoré rekapitulujú príbehy starého a nového zákona. Celý kánon je komponovaný vo forme dialógu. Človek vedie vnútorný rozhovor so svojou dušou a so svojím Stvoriteľom. Tento rozhovor má charakter dôkladného spytovania svedomia a vyústi do úprimného vyznania sa Kristovi, akoby spovede z celého života.
 
Po ďalšom stíšení sa a adorácii Eucharistie program pokračoval Akatistom k Ježišovi Kristovi. Ide o hymnus, ktorý je ďakovno-oslavnou bohoslužbou Východnej cirkvi. Počas jeho modlitby sa nesedí, ale ako vyjadrenie radosti a vďačnosti sa celý čas stojí. Zavŕšením modlitby bola Polnočnica. Ide o oficiálnu modlitbu Cirkvi, ktorá sa slávi o polnoci alebo počas noci. Výrazným obsahovým aspektom modlitieb Polnočnice je očakávanie Krista-Ženícha, teda jeho druhého príchodu. Polnočnica obsahuje aj mnohé kajúce modlitby a prosby.
 
Nasledujúce ráno bolo – ako je to zvykom počas každého pracovného dňa na fakulte – spojené s modlitbou študentov a zamestnancov. Eucharistická pobožnosť a spoločné agapé (stolovanie kresťanov, známe z obdobia ranej Cirkvi, ktoré bolo dôkazom prežívania Božej lásky a vzájomnej jednoty a pomoci) boli záverom celonočného bdenia a začiatkom pracovného dňa.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
17. október 2019 (štvrtok) Hedviga
Liturgické čítania:
Ap. zač. 260. (Kol 4, 2 – 9); Lk zač. 48. (9, 49 – 56)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1324174 (35 %)
môže byť
1205738 (32 %)
nepáči
1215533 (32 %)
Hlasy: 3745445
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX