Menu
Citát
Vy, ktorí ste zvyknutí zúčastňovať sa aktívne Božích sviatostí, keď dostávate telo Pánovo, chránite ho so všetkou starostlivosťou a uctievate si ho, dávajúc veľký pozor, aby z neho nespadla na zem ani omrvinka, aby sa nič nestratilo z posvätného daru. A skutočne, vaše presvedčenie, že by bolo hriechom, ak by pre vašu nepozornosť omrvinka spadla, je správne. Keď však pre uchovanie tela, ste tak pozornými, aj je správne, že takými ste, prečo potom myslíte, že je menšou vinou, keď sa nedbalo stratí Božie slovo namiesto jeho tela?
Origenes
Gréckokatolícka teologická fakulta
Rómska misia
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

26.03.2018 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(976)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Prvé gréckokatolícke neokatechumenátne spoločenstvo z Prešova putovalo do Ríma a Loreta

Prvé gréckokatolícke neokatechumenátne spoločenstvo z Prešova putovalo do Ríma a Loreta

V dňoch 16. až 21. marca putovalo 43 bratov a sestier z prvého gréckokatolíckeho spoločenstva Neokatechumenátnej cesty v Prešove do Ríma a Loreta. Táto púť je súčasťou etapy „Otčenáš“, ktorá je predposlednou etapou na Ceste. Toto gréckokatolícke spoločenstvo v Prešove je prvým neokatechumenátnym spoločenstvom východných katolíckych cirkví na svete, a preto aj túto púť absolvovalo zo všetkých východných spoločenstiev na svete ako prvé. Najstarší bratia a sestry v spoločenstve sú už 30 rokov, pretože prvé gréckokatolícke spoločenstvo v Prešove vzniklo v roku 1988, keď počúvali katechézy v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove. Niektorí bratia a sestry sú na Ceste trochu kratšie, pretože neokatechumenátne spoločenstvá sa pri niektorých etapách aj spájajú. Do spoločenstva patrí aj päť kňazov – štyria gréckokatolícki a jeden rímskokatolícky – ktorí sa púte tiež zúčastnili. Na púti ich sprevádzali národní katechisti manželia Wolfgang a Beti a kňaz Janez.
 
Duchovný program púte začal v Ríme, kde navštívili katakomby a hroby apoštolov sv. Petra a sv. Pavla v ich bazilikách, kde prosili o dar živej viery. Navštívili aj misijný seminár Redemptoris Mater v Ríme. V nedeľu boli na Námestí sv. Petra prítomní na modlitbe Anjel Pána so Svätým Otcom Františkom, ktorý ich pozdravil hneď ako prvých medzi všetkými pozdravovanými skupinami. Keď zazneli jeho slová: „Zdravím pútnikov zo Slovenska!“, celé spoločenstvo, vybavené slovenskými vlajkami, dalo o sebe vedieť hlasným pozdravom „Nech žije Svätý Otec!“ a mávaním, takže sa Svätý Otec k nim otočil a zamával im z okna Apoštolského paláca.
 
Ďalšími zástavkami na púti boli Porto San Giorgio, kde je jedno z centier Neokatechumenátnej cesty, a Loreto, ktoré sa nachádza na brehu Jadranského mora. Je to svetoznáme mariánske pútnické miesto, pretože sa v tunajšej bazilike od čias križiackych výprav nachádza domček Presvätej Bohorodičky, ktorý tu bol prenesený z Nazareta. Ide o tri steny vymurované z kameňa, ktoré pôvodne stáli v Nazarete pred jaskyňou, ktorá sa teraz nachádza v známej Bazilike Zvestovania. Obydlia v Izraeli totiž pozostávali z dvoch častí – z vnútornej, ktorá bola jaskyňou a vonkajšej, ktorá pozostávala z t roch kamenných stien pristavaných k otvoru do jaskyne. V domčeku Panny Márie bratia a sestry z Prešova slávnostne prijali od Cirkvi Pannu Máriu za svoju Matku, podobne ako Kristus ju z kríža odovzdal za Matku apoštolovi Jánovi.
 
Púť sprevádzali katechézy a liturgie, ktoré všetkých posilnili vo viere a mariánskej úcte, v láske k Bohu, k Márii a ku Kristovej cirkvi. Do Prešova sa pútnici vrátili v stredu.
 
Na Slovensku je v súčasnosti osemnásť gréckokatolíckych spoločenstiev Neokatechumenátnej cesty v desiatich mestách a v jednej obci, a to v Prešovskej archieparchii, ako aj v Košickej a Bratislavskej eparchii. Neokatechumenátna cesta vznikla v roku 1964 v Madride prostredníctvom Kika Argüello a Carmen Hernándezovej. Prvé neokatechumenátne katechézy na Slovensku boli v roku 1978. Neokatechumenátna cesta má schválenie Apoštolskej stolice a svoj štatút. Ponúka cestu obrátenia, počas ktorej možno objaviť bohatstvo kresťanskej viery v pokrstnom katechumenáte. Neokatechumenát otvára vo farnosti cestu kresťanskej iniciácie, ktorá rozvíja pastoráciu evanjelizácie pre dospelých, privádzajúc k viere mnohých, ktorí dnes žijú povrchné kresťanstvo.
_________________________ ____ 
Vaikánsky rozhlas:
 
Manželia Ľubomír a Jana Petríkoví sa na mikrofón Vatican News podelili so svedectvom o svojom osobnom prežívaní púte a dali nazrieť do histórie neokatechumenátnych spoločenstiev v rámci Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. 
Rozhovor mp3
 
 

 

Zdroj: rozhovor a video: http://sk.radiovaticana.va

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
13. december 2019 (piatok) Lucia
Liturgické čítania:
Ap. zač. 233. (Ef 6, 10 – 17); Lk zač. 106. (21, 12 – 19) (mučeníkom)
Ap. zač. 327. (Hebr 11, 8. 11 – 16); Mk zač. 41. (9, 33 – 41) (radové)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1344967 (35 %)
môže byť
1225755 (32 %)
nepáči
1236200 (32 %)
Hlasy: 3806922
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX