Menu
Citát
Pochop: je len jediné nešťastie – a to je hriech. Ak stroja proti tebe úklady a podobné veci, snaž sa, aby si premohol intrigy takého druhu, lebo nie byť urazeným, ale uraziť niekoho je nešťastím a nebezpečenstvom.
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka charita Prešov
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

26.03.2018 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(1088)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Prvé gréckokatolícke neokatechumenátne spoločenstvo z Prešova putovalo do Ríma a Loreta

Prvé gréckokatolícke neokatechumenátne spoločenstvo z Prešova putovalo do Ríma a Loreta

V dňoch 16. až 21. marca putovalo 43 bratov a sestier z prvého gréckokatolíckeho spoločenstva Neokatechumenátnej cesty v Prešove do Ríma a Loreta. Táto púť je súčasťou etapy „Otčenáš“, ktorá je predposlednou etapou na Ceste. Toto gréckokatolícke spoločenstvo v Prešove je prvým neokatechumenátnym spoločenstvom východných katolíckych cirkví na svete, a preto aj túto púť absolvovalo zo všetkých východných spoločenstiev na svete ako prvé. Najstarší bratia a sestry v spoločenstve sú už 30 rokov, pretože prvé gréckokatolícke spoločenstvo v Prešove vzniklo v roku 1988, keď počúvali katechézy v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove. Niektorí bratia a sestry sú na Ceste trochu kratšie, pretože neokatechumenátne spoločenstvá sa pri niektorých etapách aj spájajú. Do spoločenstva patrí aj päť kňazov – štyria gréckokatolícki a jeden rímskokatolícky – ktorí sa púte tiež zúčastnili. Na púti ich sprevádzali národní katechisti manželia Wolfgang a Beti a kňaz Janez.
 
Duchovný program púte začal v Ríme, kde navštívili katakomby a hroby apoštolov sv. Petra a sv. Pavla v ich bazilikách, kde prosili o dar živej viery. Navštívili aj misijný seminár Redemptoris Mater v Ríme. V nedeľu boli na Námestí sv. Petra prítomní na modlitbe Anjel Pána so Svätým Otcom Františkom, ktorý ich pozdravil hneď ako prvých medzi všetkými pozdravovanými skupinami. Keď zazneli jeho slová: „Zdravím pútnikov zo Slovenska!“, celé spoločenstvo, vybavené slovenskými vlajkami, dalo o sebe vedieť hlasným pozdravom „Nech žije Svätý Otec!“ a mávaním, takže sa Svätý Otec k nim otočil a zamával im z okna Apoštolského paláca.
 
Ďalšími zástavkami na púti boli Porto San Giorgio, kde je jedno z centier Neokatechumenátnej cesty, a Loreto, ktoré sa nachádza na brehu Jadranského mora. Je to svetoznáme mariánske pútnické miesto, pretože sa v tunajšej bazilike od čias križiackych výprav nachádza domček Presvätej Bohorodičky, ktorý tu bol prenesený z Nazareta. Ide o tri steny vymurované z kameňa, ktoré pôvodne stáli v Nazarete pred jaskyňou, ktorá sa teraz nachádza v známej Bazilike Zvestovania. Obydlia v Izraeli totiž pozostávali z dvoch častí – z vnútornej, ktorá bola jaskyňou a vonkajšej, ktorá pozostávala z t roch kamenných stien pristavaných k otvoru do jaskyne. V domčeku Panny Márie bratia a sestry z Prešova slávnostne prijali od Cirkvi Pannu Máriu za svoju Matku, podobne ako Kristus ju z kríža odovzdal za Matku apoštolovi Jánovi.
 
Púť sprevádzali katechézy a liturgie, ktoré všetkých posilnili vo viere a mariánskej úcte, v láske k Bohu, k Márii a ku Kristovej cirkvi. Do Prešova sa pútnici vrátili v stredu.
 
Na Slovensku je v súčasnosti osemnásť gréckokatolíckych spoločenstiev Neokatechumenátnej cesty v desiatich mestách a v jednej obci, a to v Prešovskej archieparchii, ako aj v Košickej a Bratislavskej eparchii. Neokatechumenátna cesta vznikla v roku 1964 v Madride prostredníctvom Kika Argüello a Carmen Hernándezovej. Prvé neokatechumenátne katechézy na Slovensku boli v roku 1978. Neokatechumenátna cesta má schválenie Apoštolskej stolice a svoj štatút. Ponúka cestu obrátenia, počas ktorej možno objaviť bohatstvo kresťanskej viery v pokrstnom katechumenáte. Neokatechumenát otvára vo farnosti cestu kresťanskej iniciácie, ktorá rozvíja pastoráciu evanjelizácie pre dospelých, privádzajúc k viere mnohých, ktorí dnes žijú povrchné kresťanstvo.
_________________________ ____ 
Vaikánsky rozhlas:
 
Manželia Ľubomír a Jana Petríkoví sa na mikrofón Vatican News podelili so svedectvom o svojom osobnom prežívaní púte a dali nazrieť do histórie neokatechumenátnych spoločenstiev v rámci Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. 
Rozhovor mp3
 
 

 

Zdroj: rozhovor a video: http://sk.radiovaticana.va

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
15. júl 2020 (streda) Hendrich
Svätý dňa: Svätý apoštolom rovný a veľký knieža Vladimír, pri svätom krste nazvaný Bazil. Svätí mučeníci Kéryk a jeho matka Julita.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 200. (Gal 1, 11 – 19); Jn zač. 35b. (10, 1 – 9) (svätému)
Ap. zač. 137. (1 Kor 7, 12b – 24); Mt zač. 60. (14, 35 – 15, 11) (radové)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1380605 (35 %)
môže byť
1258987 (32 %)
nepáči
1275372 (33 %)
Hlasy: 3914964
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX