Menu
Citát
Celý život nech je časom modlitby. Taká už je obyčaj démonov, že ma zvádzajú k prerušeniu modlitby. Odťahujú nás od modlitby, tejto cesty spásy, a to pod zámienkou akejsi spravodlivej príčiny.
sv. Bazil Veľký
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícka charita Prešov
Centrum pre rodinu Sigord
Národný pochod za život
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

27.03.2018 | Patrik Maľarčík | Čítanosť(827) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Kvetný víkend vo svetle výročí Prešovskej archieparchie v GMC Bárka v Juskovej Voli a Prešove

Kvetný víkend vo svetle výročí Prešovskej archieparchie v GMC Bárka v Juskovej Voli a Prešove

V dňoch 23. – 25. marca 2018 sa mladí z Prešovskej archieparchie stretli v Gréckokatolíckom mládežníckom centre Bárka v Juskovej Voli, aby spoločne prežili Kvetný víkend. Tieto dni boli výnimočné v tom, že sa v mládežníckom centre stretlo 46 účastníkov a 52 animátorov, dobrovoľníkov. Všetci vstúpili do myšlienky odvážneho roka, ktorá pripravuje mladých na Národné stretnutie mládeže P18 v Prešove. Účastníci počuté myšlienky v katechézach a slove o. Martina Tkáča rozvíjali prácou v skupinkách, odvážnymi hrami i urobením odvážneho rozhodnutia v živote s Bohom.
 
Dobrovoľníci a animátori odvážne pripravovali program na Kvetnú nedeľu. Bárka orchester tvorený vyše 30 ľuďmi odvážne spájali zvuk rôznych hudobných nástrojov ako aj spevu, aby vznikli nádherné piesne o našej cirkvi a blahoslavených Pavlovi Petrovi Gojdičovi a Vasiľovi Hopkovi. Amaterských divadelníkov spojila myšlienka prežívania výročí našej cirkvi od zrodu Prešovskej eparchie až po súčasnosť, ktorú potom scénickým tancom prezentovali na programe Kvetnej nedele. V sobotu večer všetkých zjednotila svätá liturgia ako aj modlitba Krížovej cesty, sprevádzaná Bárka orchestrom. V nedeľu ráno po svätej liturgii sa všetci spoločne presunuli do Prešova, kde sa pripojili k ostatným mladým Prešovskej archieparchie. Zodpovednou animátorkou Kvetného víkendu bola Anna Tatárová.
 
Myšlienkou Kvetnej nedele bol citát z Lukášovho evanjelia „Našla si milosť u Boha“ (Lk 1,30). V deň sviatku Zvestovania Presvätej Bohorodičke zazneli tieto slová povzbudiac Máriu a v deň Kvetnej nedele zazneli tieto slová aj pre našu matku cirkev, ktorá našla milosť u Boha, hoc bola zakázaná, povstala a dnes môže prežívať slobodu. To bolo a je aj hlavnou myšlienkou Loga mladých Prešovskej archieparchie. Počas tejto nedele mladí sprítomňovali aj myšlienku výročí Prešovskej archieparchie „Tvoje z tvojho Tebe prinášame...“ a to tým, že celý program tvorili práve mladí Prešovskej archieparchie, aby priniesli svoje dary, talenty a nimi oslávili Boha.
 
Účastníci, ktorých bolo vyše 500, počas programu spoznali vladyku Jána Babjaka SJ v relácií Nikto nie je dokonalý iba Boh, kde vladyka Ján reagoval na počuté vtipné odpovede detí a mladých o Cirkvi a o ňom a svojím slovom vysvetlil jednotlivé otázky i význam povýšenia našej cirkvi na Metropolitnú cirkev sui iuris na Slovensku. O tom, že miluje Cirkev a vie, kde sa nachádzajú jeho milované ovečky sa mladí presvedčili aj v súťaži, v ktorej s o. Erichom Eštvanom, riaditeľom GMC Bárka v Juskovej Voli hľadali na slepej mape miesta, kde sa konali Turistické dni Prešovskej archieparchie, teda turistika mladých so svojím arcibiskupom. Mladým ľuďom bolo odhalené Tajomstvo vladykovej kuchyne v prezentovanom videu, kde im o. arcibiskup a metropolita Ján Babjak ponúkol recept na rýchle internátne jedlo. V katehéze sa venoval téme počatia, nakoľko sme prežívali aj Deň počatého dieťaťa. V závere programu odovzdal certifikáty či absolventské listy 40 mladým ľuďom, ktorí ukončili Archieparchiálnu školu animátora dobrovoľníka.
 
Mladí povzbudení tvoreným spoločenstvom, prežitím krásneho programu, po modlitbe Ďakovného akatistu a požehnaní, odvážne odišli domov naplnení Božou milosťou, ktorú prijala Presvätá Bohorodička i Gréckokatolícka cirkev na Slovensku, ktorej sú súčasťou a živými údmi.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
20. september 2019 (piatok) Ľuboslav, Ľuboslava
Svätý dňa: Svätý veľkomučeník Eustatios a spoločníci. Svätí mučeníci a vyznávači, veľký knieža Michal a jeho bojar Teodor, černigovskí divotvorcovia.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 234. (Ef 6, 18 – 24) Lk zač. 14. (4, 22 – 30)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1313623 (35 %)
môže byť
1195756 (32 %)
nepáči
1205298 (32 %)
Hlasy: 3714677
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX