Menu
Citát
Ako pšeničné zrno alebo iné nie hneď púšťa korene, len čo bolo zasiate do pôdy, ale prechádzajú cez neho dažde, búrky a vetry a až potom dozrieva v klasy a ako ten, čo zasadil ovocný strom, nie odrazu zbiera ovocie, - podobne i človek vo veciach duchovných len postupne dozrieva v dokonalého kresťana.
sv. Makar Egyptský, pustovník, +390
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Rómska misia
Gréckokatolícky magazín
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

30.03.2018 | Informačné stredisko Prešovskej archieparchie | Čítanosť(840) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Veľký štvrtok a Veľký piatok v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove

Veľký štvrtok a Veľký piatok v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove

Na Veľký štvrtok dopoludnia viac ako dvesto kňazov Prešovskej archieparchie slávilo v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove archijerejskú svätú liturgiu s prešovským arcibiskupom metropolitom Jánom Babjakom SJ, ktorý pred začiatkom slávenia posvätil nové antimenziony. Ide o štvorcový kus plátna s ikonografickým znázornením mŕtveho Ježišovho tela. Je uložený na každom oltári a uchovávajú sa v ňom relikvie svätých.
 
Počas liturgie posvätil myro, vzácny voňavý olej na udeľovanie sviatosti myropomazania – birmovania, ktorú udeľujú gréckokatolícki kňazi hneď po udelení sviatosti krstu. Na konci slávenia vladyka umyl a pobozkal nohy dvanástim kňazom, tohto roku z radov novokňazov. Tento znak veľmi výrečne poukazuje na lásku Ježiša Krista k nám a jeho pokoru. Ide o hlbokú liturgickú dramatizáciu evanjeliovej udalosti.
 
V homílii povedal, že pri poslednej večeri bola ustanovená Eucharistia i sviatosť kňazstva. „Tu máme svoj pôvod, tu sme zakorenení. Tento dar kňazstva si nikto z nás nezaslúžil. Je to rýdzo nezaslúžený dar. Takmer pri každej príležitosti vás, bratia kňazi, pozývam k horlivosti. Robím to preto, lebo vás mám rád a pre vašu spásu a spásu vám zverených. My chceme a musíme byť autentickí, ako bol autentický náš Pán. Aj ja som vás dnes pozval do večeradla. Chcel som byť s vami.“ Zároveň poďakoval kňazom za ich horlivú službu.
 
Popoludní slávil protosynkel Prešovskej archieparchie otec Ľubomír Petrík v katedrálnom chráme Božskú liturgiu sv. Bazila Veľkého s večierňou. V homílii povedal, že dnes je deň poslednej Ježišovej večere s jeho apoštolmi. Bola to paschálna večera, akú Židia slávili po celé stáročia od vyslobodenia z egyptského otroctva. A predsa bola iná, pretože Ježiš v nej naplnil jej význam. Z nej a z chrámovej bohoslužby sa vyvinula novozákonná svätá liturgia, ktorá je stále, keď ju slávime, sprítomnením Paschy Ježiša Krista, ktorou nás vyslobodzuje zo smrti.
 
Potom vladyka Ján predsedal Strastiam nášho Pána Ježiša Krista, ktoré sú utierňou Veľkého piatku a proklamuje sa v nich dvanásť evanjelií o Ježišovom utrpení a jeho smrti na kríži.
 
Na Veľký piatok ráno vladyka Ján, spolu s kňazmi a veriacimi, slávil Kráľovské hodinky a popoludní Veľkú večiereň s uložením plaščenice do hrobu. Je to obdĺžnikové plátno, na ktorom je ikonograficky znázornené uloženie Ježiša Krista do hrobu. Veriaci prichádzajú uctiť si Krista bozkom ikony na plaščenici. Pred jej uložením do symbolického hrobu ozdobeného kvetmi na konci večierne bol najprv sprievod s plaščenicou okolo chrámu. Po modlitbe otca arcibiskupa pri Ježišovom hrobe nasledovala homília súdneho vikára otca Jurija Popoviča. Povedal v nej, že Ježiš sa ponížil až na smrť, ba stratil akoby aj svoje meno, keď už zaznie iba: Hľa, človek! A potom štrnásťkrát sa spomína bez mena. To všetko urobil z nekonečnej lásky k človeku, ktorého svojou smrťou na kríži zachránil pre večný život. Ľudia tohto sveta chcú ovládať druhých, mať nad nimi moc, ale tí, ktorí majú Svätého Ducha a uverili Ježišovej Pasche, sú ochotní slúžiť a nezištne milovať, teda zomierať pre druhých.
 
Plaščenica bude v hrobe počas Veľkej soboty až do Utierne vzkriesenia v Nedeľu Paschy, kedy bude prenesená na oltár, kde sa na nej slávia sväté liturgie až do Nanebovstúpenia Pána na znak toho, že Kristus smrťou premohol smrť.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
14. júl 2020 (utorok) Kamil
Svätý dňa: Svätý apoštol Akvila.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 136. (l Kor 6, 20b. - 7, 12); Mt zač. 57. (14, I 13)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1380600 (35 %)
môže byť
1258982 (32 %)
nepáči
1275370 (33 %)
Hlasy: 3914952
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX