Menu
Citát
Ak si človek pri modlitbe nespomína na svoje konanie, namáha sa so svojou modlitbou zbytočne.
opát Nilos
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

04.04.2018 | Informačné stredisko Prešovskej archieparchie | Čítanosť(412) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Veľká sobota a Veľká nedeľa Paschy v prešovskej katedrále

Veľká sobota a Veľká nedeľa Paschy v prešovskej katedrále

Veľká sobota v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove začala Jeruzalemskou nadhrobnou utierňou, na ktorej sa zúčastnil aj prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ. Večer predsedal archijerejskej svätej liturgii sv. Bazila Veľkého s večierňou, na ktorej homíliu ohlásil otec Daniel Dzurovčin, synkel pre ekonomiku. V hrobe je ešte uložená plaščenica, ale proklamované je už v bielom kňazskom rúchu evanjelium o vzkriesení. V homílii zaznelo, že to môže pripomínať nebezpečenstvo, že navonok kresťania pôsobíme ako veriaci, ale v našom vnútri je Ježiš mŕtvy. Všetky starozákonné čítania smerujú k Ježišovi Kristovi, ktorý prišiel, aby sme mali večný život. Odpoveďou na jeho Paschu je náš krst, v ktorom sme boli zjednotení s Kristom. Iba v jednote s ním sme schopní prinášať ovocie viery a konať Ježišove skutky, povedal kazateľ.
 
V Nedeľu Paschy pred svitaním vladyka Ján slávil spolu s kňazmi a veriacimi Utiereň vzkriesenia, na konci ktorej všetci veriaci pristúpili, aby si bozkom, za radostného pozdravu Christos voskrese! Voistinu voskrese!, uctili kríž, evanjeliár a ikonu vzkriesenia. Potom vladyka posvätil paschálne jedlá v košíkoch a krátkym príhovorom pozdravil veriacich, ktorým zaželal požehnanú Paschu.
 
Pri archijerejskej svätej liturgii po evanjeliu spievanom v niekoľkých jazykoch arcibiskup metropolita Ján v homílii povedal, že Ježiš po svojom zmŕtvychvstaní dal svojim učeníkom mnoho dôkazov, že žije. Štyridsať dní sa im zjavoval a hovoril s nimi o Božom kráľovstve. Dokonca to všetko predpovedal. „Smrť nie je definitíva, ale prechod do života večného. Ide o to, aby sme neriskovali, že ešte máme čas, že ešte môžeme žiť aj nezodpovedne, lebo nikto z nás nemá život vo svojich rukách. Pascha je definitívnym víťazstvom nad smrťou!“ Pozval veriacich znova a naplno uveriť tejto pravde. Povedal, že veľmi pekne o tom hovorí Cesta Svetla, ktorá je radostným pokračovaním krížovej cesty. Ponúkol veriacim možnosť prejsť si, prerozjímať a pomodliť sa Cestu Svetla napríklad na pútnickom mieste v Ľutine.
 
Večer Nedeľa Paschy v prešovskej katedrále pokračovala Veľkou večierňou, ktorej hlavným slúžiacim bol vladyka Ján. Na Svetlý pondelok slávil archijerejskú svätú liturgiu v Chráme blaženého hieromučeníka Vasiľa Hopka v Snine-Brehoch, pri ktorej udelil diakonskú vysviacku Michalovi Fedinovi. Na Svetlý utorok ráno slávil svätú liturgiu v Katedrále sv. Jána Krstiteľa na úmysel za kultúru života.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
18. júl 2018 (streda) Kamila
Svätý dňa: Svätý mučeník Hyacint z Amastridy. Naši prepodobní otcovia Andrej - Svorad a Beňadik.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 154 (1 Kor 13, 4 – 14, 5); Mt zač. 80 (20, 1 – 16)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1127608 (35 %)
môže byť
1021347 (32 %)
nepáči
1028607 (32 %)
Hlasy: 3177562
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX