Menu
Citát
Nepatrí sa čestnému človeku byť hrdým na svoje dobré skutky, ale k pokore sa privádzať. Ten, kto robí dobré skutky, má svetlý veniec. A ten, kto mnohé dobré skutky vykonal, ale domnieva sa, že málo je toho, čo dobrého vykonal, ten človek týmto pokorným zmýšľaním o sebe, svetlejší a jagavejší veniec dostane. U koho je pokorné zmýšľanie, jeho dobré skutky bývajú svetlejšie, no ak niet pokorného zmýšľania, vtedy aj svetlé dobré skutky temnejú a veľké sa zmenšujú. Preto, ak chce niekto svoje dobré skutky ukázať veľkými, nech ich nepokladá za veľké, a vtedy sa oni stanú veľkými.
sv. Izidor Peluzský, + 4. st.
Gréckokatolícka charita Prešov
Centrum pre rodinu Sigord
Národný pochod za život
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

04.04.2018 | Informačné stredisko Prešovskej archieparchie | Čítanosť(932) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Veľká sobota a Veľká nedeľa Paschy v prešovskej katedrále

Veľká sobota a Veľká nedeľa Paschy v prešovskej katedrále

Veľká sobota v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove začala Jeruzalemskou nadhrobnou utierňou, na ktorej sa zúčastnil aj prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ. Večer predsedal archijerejskej svätej liturgii sv. Bazila Veľkého s večierňou, na ktorej homíliu ohlásil otec Daniel Dzurovčin, synkel pre ekonomiku. V hrobe je ešte uložená plaščenica, ale proklamované je už v bielom kňazskom rúchu evanjelium o vzkriesení. V homílii zaznelo, že to môže pripomínať nebezpečenstvo, že navonok kresťania pôsobíme ako veriaci, ale v našom vnútri je Ježiš mŕtvy. Všetky starozákonné čítania smerujú k Ježišovi Kristovi, ktorý prišiel, aby sme mali večný život. Odpoveďou na jeho Paschu je náš krst, v ktorom sme boli zjednotení s Kristom. Iba v jednote s ním sme schopní prinášať ovocie viery a konať Ježišove skutky, povedal kazateľ.
 
V Nedeľu Paschy pred svitaním vladyka Ján slávil spolu s kňazmi a veriacimi Utiereň vzkriesenia, na konci ktorej všetci veriaci pristúpili, aby si bozkom, za radostného pozdravu Christos voskrese! Voistinu voskrese!, uctili kríž, evanjeliár a ikonu vzkriesenia. Potom vladyka posvätil paschálne jedlá v košíkoch a krátkym príhovorom pozdravil veriacich, ktorým zaželal požehnanú Paschu.
 
Pri archijerejskej svätej liturgii po evanjeliu spievanom v niekoľkých jazykoch arcibiskup metropolita Ján v homílii povedal, že Ježiš po svojom zmŕtvychvstaní dal svojim učeníkom mnoho dôkazov, že žije. Štyridsať dní sa im zjavoval a hovoril s nimi o Božom kráľovstve. Dokonca to všetko predpovedal. „Smrť nie je definitíva, ale prechod do života večného. Ide o to, aby sme neriskovali, že ešte máme čas, že ešte môžeme žiť aj nezodpovedne, lebo nikto z nás nemá život vo svojich rukách. Pascha je definitívnym víťazstvom nad smrťou!“ Pozval veriacich znova a naplno uveriť tejto pravde. Povedal, že veľmi pekne o tom hovorí Cesta Svetla, ktorá je radostným pokračovaním krížovej cesty. Ponúkol veriacim možnosť prejsť si, prerozjímať a pomodliť sa Cestu Svetla napríklad na pútnickom mieste v Ľutine.
 
Večer Nedeľa Paschy v prešovskej katedrále pokračovala Veľkou večierňou, ktorej hlavným slúžiacim bol vladyka Ján. Na Svetlý pondelok slávil archijerejskú svätú liturgiu v Chráme blaženého hieromučeníka Vasiľa Hopka v Snine-Brehoch, pri ktorej udelil diakonskú vysviacku Michalovi Fedinovi. Na Svetlý utorok ráno slávil svätú liturgiu v Katedrále sv. Jána Krstiteľa na úmysel za kultúru života.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
22. september 2019 (nedeľa) Móric
Svätý dňa: Svätý hieromučeník Fókas, sinopský biskup.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 188. (2 Kor 9, 6 – 11); Lk zač. 17. (5, 1 – 11) (radové)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1314480 (35 %)
môže byť
1196520 (32 %)
nepáči
1206059 (32 %)
Hlasy: 3717059
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX