Menu
Citát
Nie je potrebné pozerať len na skutky, ale treba si všimnúť i príčinu skutkov. Čo je podľa vôle Božej, to, hoci by sa zdalo nedobrým, je lepšie ako hocičo iné. A čo je proti, alebo je v nezhode s vôľou Božou, to, hoci by sa zdalo tým najlepším, je horšie a skazenejšie ako všetko ostatné.
sv. Ján Zlatoústy
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

26.04.2018 | Róbert Jáger | Čítanosť(893)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Gréckokatolícki biskupi V4 vyzývajú k solidarite a láske

Gréckokatolícki biskupi V4 vyzývajú k solidarite a láske

Vyhlásenie gréckokatolíckych biskupov Vyšehradskej štvorky
 
My, biskupi Gréckokatolíckej cirkvi v Maďarsku, na Slovensku, v Českej republike a v Poľsku vnímame utrpenie bratov a sestier vo viere, ktorí kvôli prenasledovaniu kresťanov museli opustiť svoju domovinu. Vedení solidaritou a láskou oslovujeme predstaviteľov politickej moci a obyvateľov Európy, aby brali vážne migráciu týchto nevinných ľudí, hľadajúcich útočisko v Európe.
 
Ako biskupi im môžeme v prostredí našich eparchií ponúknuť modlitbu, súcit a možnosť realizácie ich vlastnej kresťanskej duchovnosti. Avšak pre úplné uspokojenie ich potrieb je nutné vziať do úvahy aj sociálny rozmer a vytvorenie pozitívnej atmosféry pre vnímanie ich prítomnosti medzi nami.
 
S rastúcim politickým vplyvom Vyšehradskej štvorky, aj my, gréckokatolícki biskupi týchto krajín, chceme zdôrazniť dôležitosť pomoci týmto núdznym, pričom sme za zachovanie kresťanskej identity európskych krajín. Zasadzujeme sa za to, aby týmto kresťanským bratom a sestrám boli dané možnosti dôstojného ľudského prijatia a života, ktorý znamená predovšetkým možnosť návratu do vlastnej krajiny, kde by vo vlastnom prostredí mohli žiť a chrániť svoju identitu. Táto možnosť však závisí od snahy nás všetkých napomôcť mierovému úsiliu v oblasti Blízkeho Východu a odsúdeniu všetkého, čo kresťanských imigrantov oberá o ich ľudské práva a dôstojnosť.
 
Vyjadrujeme nádej, že tieto naše slová budú správne pochopené a všetci svojim dielom prispejeme k riešeniu ťažkej situácie týchto osôb, ktoré stratili svoju vlasť a sú prenasledované pre svoju kresťanskú vieru. Aby ich potreby boli naplnené a aby sa s nimi zachádzalo so všetkou spravodlivosťou. Prajeme všetkým hlboké porozumenie, súcit, a pokoj, ktorý je potrebný pre úspešné napredovanie jednotlivcov i celého ľudského spoločenstva.
 
25.4.2018
 
Podpísaní:
Fülöp KOCSIS, gréckokatolícky arcibiskup a metropolita, Debrecín, Maďarsko
Ján BABJAK, gréckokatolícky arcibiskup a metropolita, Prešov, Slovensko
Eugeniusz POPOWICZ, gréckokatolícky arcibiskup a metropolita, Przemysl-Warszawa, Poľsko
Milan CHAUTUR, gréckokatolícky biskup, Košice, Slovensko
Peter RUSNÁK, gréckokatolícky biskup, Bratislava, Slovensko
Ladislav HUČKO, gréckokatolícky biskup Praha, Česká republika
Włodzimierz JUSZCZAK, gréckokatolícky biskup, Wroclaw – Gdaňsk, Poľsko
Atanáz OROSZ, gréckokatolícky biskup, Miškovec, Maďarsko
Ábel SZOCSKA, gréckokatolícky biskup-nominant, Nyíregyháza, Maďarsko
 
Declaration of the Greek Catholic Bishops of the Vysegrad Four Group

English (original)

 

The Greek Catholic Bishops of Hungary, Slovakia, the Czech Republic and Poland want to acknowledge in a joint effort the immense suffering of our brethren in faith who have been expelled from their homeland due to the persecution of Christians and because of military conflict. As a sign of our solidarity and love, we appeal to the representatives of the political powers and to the citizens of the Old Continent to take into serious consideration the migration of these innocent people, who are searching refuge in Europe.
 
As bishops, we can offer them prayer, compassion and the possibility of living their Christian spirituality in our eparchies. However, in order to fully respond to their needs, it is necessary to take the social aspect of their situation into account as well as to create a positive, welcoming atmosphere for their presence among us.
 
As the political weight of the Visegrad Four has been significantly increasing, we, the Greek Catholic bishops of these countries also make a point of stressing the importance of helping those in need, while retaining the Christian identity of European countries.
 
We acknowledge their need of being received in their dignity and of wishing to live a fully human life. However, it is also necessary to foster the possibility for them to return to their homeland and to live their own identity there. The effectivity of the peace process in the Near East depends on the endeavour of us all and on our deliberate denouncement of all the attacks against their dignity and human rights.
 
We hope our words will be received with understanding, and each of us will contribute to solve the difficult situation of these people, who have lost their homes and have been persecuted for their Christian faith, so that their needs be met, and they be handled with justice. We wish to all them a deep compassionate understanding as well as peace that is necessary for the progress of these people in as well as to the entire human society.
 
25.4.2018
 
Signature:
Fülöp KOCSIS, Greek Catholic Archbishop and Metropolitan, Debrecín, Hungary
Ján BABJAK, Greek Catholic Archbishop and Metropolitan, Prešov, Slovakia
Eugeniusz POPOWICZ, Greek Catholic Archbishop and Metropolitan, Przemysl-Warszawa, Poland
Milan CHAUTUR, Greek Catholic Bishop, Košice, Slovakia
Peter RUSNÁK, Greek Catholic Bishop, Bratislava, Slovakia
Ladislav HUČKO , Greek Catholic Bishop, Prague, Czech Republic
Włodzimierz JUSZCZAK, Greek Catholic Bishop, Wroclaw-Gdaňsk, Poland
Atanáz OROSZ, Greek Catholic Bishop, Miskolc, Hungary
Ábel SZOCSKA, Greek Catholic Bishop-nominee, Nyíregyháza, Hungary

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
17. október 2019 (štvrtok) Hedviga
Liturgické čítania:
Ap. zač. 260. (Kol 4, 2 – 9); Lk zač. 48. (9, 49 – 56)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1324150 (35 %)
môže byť
1205718 (32 %)
nepáči
1215514 (32 %)
Hlasy: 3745382
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX