Menu
Citát
Pýcha nás obklopuje zo všetkých strán, a kto s ňou bojuje, stretne sa s ňou vo všetkom navôkol.
Ján Kasián
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícka charita Prešov
Rómska misia
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

03.05.2018 | Patrik Maľarčík | Čítanosť(1089) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Gréckokatolíci z Prešovskej archieparchie putovali do Svätej zeme

Gréckokatolíci z Prešovskej archieparchie putovali do Svätej zeme

V sobotu 21. apríla 2018 krátko po polnoci sa 137 ľudí stretlo na košickom letisku, aby spolu so svojím pastierom otcom arcibiskupom a metropolitom Jánom Babjakom SJ začali ďakovnú púť do Svätej zeme v rámci Jubilejného roka Prešovskej archieparchie. Z tvárí ľudí bolo možné vnímať túžbu po odhalení tajomstva Svätej zeme. Navštíviť miesta, kde sa odohrali tie najdôležitejšie udalosti zo života Ježiša Krista pre našu spásu, bol pre mnohých zatiaľ nesplnený sen. Všetko sa však začalo meniť o 03.10 hod., kedy sa začal let do Tel Avivu. Hneď po príchode sa k nám prihovoril sprievodca o. Miroslav Labač slovami: „Vitajte vo Svätej zemi!“. Vtedy si mnohí uvedomili, aká je to milosť byť tu a putovať po stopách Ježiša Krista, ďakujúc Bohu za všetky milosti a dobrodenia, ktoré sme osobne i ako Cirkev prijali za 200 rokov existencie Prešovskej eparchie.
 
Naša púť začala prvou väčšou zastávkou v Cezarei prímorskej, ktorú dal postaviť sám Herodes Veľký. Po prehliadke archeologického areálu sme putovali do Nazareta, kde sme slávili svätú liturgiu v Kostole sv. Jozefa. Pozreli sme sa na miesta, kde žil svätý Jozef a Presvätá Bohorodička. Po prebdenej noci a prežitom dni sme sa všetci tešili na nocľah v mestečku Nazaret.
 
V nedeľu ráno sme sa skupiny všetkých troch autobusov stretli pri slávení svätej liturgie na Hore Tábor – hore premenenia Pána. Potom nadšení krásnymi výhľadmi pokračovali sme na ceste do Kány Galilejskej, kde si manželia obnovili manželské sľuby. Navštívili sme aj pevnosť rehole Johanitov v Akku, ktorí prišli brániť Svätú zem, potom čo v roku 1009 sultán Hakim zrovnal Baziliku Božieho hrobu so zemou. Putovali sme ešte do Haify na horu Karmel, kde sme navštívili generálny kláštor rehole karmelitánov Stella Maris a pokochali sa pohľadom na Perzské záhrady.
 
V pondelok ráno sme ešte navštívili Baziliku Zvestovania Presvätej Bohorodičky, kde pri slovenskej ikone na nádvorí sme začali deň modlitbou Akatistu k našej matke. Následne sme sa presunuli do Magdaly, odkiaľ pochádzala aj Mária, nazývaná Magdaléna, z ktorej Pán Ježiš vyhnal 7 zlých duchov. V archeologickom areáli sme videli základy synagógy, do ktorej chodil s istotou Ježiš Kristus. Výnimočnosťou tohto miesta je nový chrám, ktorý dal postaviť don António Fernandéz, ktorý odkúpil od židov celý pozemok aj s 30 domami, ktoré dal zbúrať, aby na tomto mieste postavil chrám a pútnický dom. Oltár vnútri chrámu tvorí loď, ktorá akoby plávala na Galilejskom jazere. Práve tu Pán povolal prvých učeníkov, čo sme si sprítomnili aj spevom piesne Pán zastavil sa na brehu.
 
Plní silných dojmov sme pokračovali v púti na Horu blahoslavenstiev, kde sme slávili svätú liturgiu s výhľadom na Galilejské more. Otec Miroslav Labač v homílii priblížil tajomstvo pravého šťastia, o ktorom počúvali hladní pútnici pred 2000 rokmi podobne ako my. Navštívili sme tiež Tabghu, miesto zázračného rozmnoženia chleba a rýb, ako aj kostol, v ktorom sa nachádza skala „Mensa Christi – Kristov stôl“, kde Pán Ježiš po svojom zmŕtvychvstaní jedol rybu s učeníkmi po zázračnom rybolove a po trojitom vyznaní lásky udelil apoštolovi Petrovi primát. Na tomto mieste sme sa spoločne modlili za pápeža a vladyka Ján nám udelil špeciálne apoštolské požehnanie v roku našich jubileí. V Kafarnaume sme navštívili aj Petrov dom, kde, ako povedal náš sprievodca, bol prvý kňazský seminár. Potom sme sa už vydali na trojhodinovú cestu autobusom, aby sme aj my vystupovali do Jeruzalema a vo večerných hodinách našli pre nás už pripravený nocľah v Betleheme.
 
V utorok ráno po slávení svätej liturgie v Betánii, na mieste kde Ježiš vzkriesil štyri dni mŕtveho Lazára, sme spoločne všetky skupiny putovali k rieke Jordán, aby sme obnovili svoje krstné sľuby a nanovo mohli zažiť svoje osobné vzkriesenie zo smrti do života. Potom sme navštívili najstaršie mesto Jericho, kde sme prechádzali okolo planého figovníka, na ktorom stretol Pána aj mýtnik Zachej a tiež horu pokúšania, na ktorej bol podľa tradície diablom pokúšaný náš Spasiteľ. Krásne slnečné počasie i tajomstvo mŕtveho mora zviedlo takmer všetkých vyskúšať jeho hustotu a len tak sa unášať na jeho vodách s nemožnosťou utopenia a dopriať si tak zaslúžený odpočinok.
 
Stredajší deň patril k najsilnejším momentom našej púte. Ráno sme slávili svätú liturgiu v gréckokatolíckom patriarchálnom chráme v Jeruzaleme. Potom sme putovali do Baziliky Božieho hrobu, kde sme si najprv uctili miesto osadenia kríža na Golgote. Zostúpili sme aj do kaplnky Svätej Heleny. Potom sme sa modlili autentickú krížovú cestu v uliciach Jeruzalema, ktorou sme odprosovali za hriechy v našej cirkvi, ktoré boli spáchané počas 200 rokov existencie Prešovskej eparchie. Krížová cesta vyústila k ucteniu si Božieho hrobu. Čakajúc v rade sme sa modlili sväté ružence, ako aj osobné modlitby, pripravujúc svoje srdce pre prijatie milostí z prázdneho Kristovho hrobu.
 
Vo štvrtok ráno sme slávili svätú liturgiu v Bazilike Getsemani, kde sa Pán Ježiš podľa tradície krvou potil, kde túto atmosféru vtedajšej noci umocňovali tmavé okná a skala obkolesená železnou tŕňovou korunou. Prvú polovicu dňa sme strávili na Olivovej hore. Vstúpili sme aj do hrobu Presvätej Bohorodičky a následne sme sa vybrali aj na miesto nanebovstúpenia Pána Ježiša. Popri židovskom cintoríne v údolí Cedron sme kráčali do chrámu Dominus Flevit – Pán zaplakal. „Takto sa Ježiš díval na Jeruzalem“ rezonovali slová o. Miroslava v chráme, z ktorého je nádherný pohľad na celý Jeruzalem. Poobede sme v Davidsonovom centre videli pozostatky Jeruzalema z čias Ježiša Krista, krátky film o návšteve pútnika v Jeruzaleme, ako aj múzeum približujúce vykopávky z okolia Jeruzalemského chrámu. V Dávidovom meste, prechádzajúc Kanánsky tunel, sme si omočili ruky v prameni Gihon. Zastavili sme sa tiež aj pri Múre plaču a navštívili sme aj rybník Siloe, kde bol uzdravený slepý od narodenia.
 
V piatok ráno po slávení svätej liturgie v Chráme svätej Kataríny Alexandrijskej sme vstúpili do jaskyne Narodenia Pána. Až zimomriavky behali celým telom, keď sme na tomto mieste všetci spoločne spievali koledy či tropár sviatku. Odtiaľ sme sa vydali do Jaskyne mlieka, kde sa mala ukryť Panna Mária pri úteku do Egypta. V tejto kaplnke sme sa modlili za tých, ktorí nemôžu mať deti, ale aj za všetkých nenarodených. Navštívili sme aj kaplnku 24 hodinovej adorácie, v ktorej sme sa na chvíľu stíšili a adorovali. Vstúpili sme aj na Pole pastierov, kde anjel zvestoval veľkú radosť o Božom narodení týmto jednoduchým ľuďom. Našu púť sme ukončili pri ostatkoch svätej Miriam Baouardovej, nazývanej aj Malá Arabka, a na jej príhovor sme si všetci vyprosovali silu čerpať a žiť z milostí, ktoré sme prijali na našej púti. Po večeri v beduínskom stane a prebdelej noci sme ráno o 4.00 vyrazili na spiatočnú cestu domov, zachovávajúc v srdci nespočetné množstvo zážitkov, darov a milostí, ktoré sme skrze túto púť získali.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
23. september 2020 (streda) Zdenka
Svätý dňa: Počatie úctyhodného a slávneho proroka, predchodcu a krstiteľa Jána.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 231. (Ef 5, 25 – 33); Lk zač. 12. (4, 1 – 15). (radové)
Ap. zač. 210b. (Gal 4, 22b – 31); Lk zač. 2. (1, 5 – 25) (Predchodcovi)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1387679 (35 %)
môže byť
1265709 (32 %)
nepáči
1281704 (33 %)
Hlasy: 3935092
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX