Menu
Citát
Stratil som všetku radosť a pokoj. Zdá sa, že som povýšený, ale v skutočnosti som všetku radosť a pokoj stratil, vnútorne som klesol. Predtým som sa mohol venovať službe Božej, ale teraz na mňa dorážajú zovšadiaľ vlny svetských záležitostí, takže nemám kedy sa zaoberať sebou. Predtým som sedával ako Mária a počúval slová Pánove, teraz sa mám ako Marta zaoberať pozemskými vecami.
sv. Gregor Veľký
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka charita Prešov
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

14.05.2018 | Rád sv. Bazila Veľkého a Informačné stredisko Prešovskej archieparchie | Čítanosť(879)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Prešove pochovali rehoľného kňaza otca Jozefa Eduarda Nováka OSBM

V Prešove pochovali rehoľného kňaza otca Jozefa Eduarda Nováka OSBM

V piatok 11. mája 2018 prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ, spolu s takmer štyridsiatimi kňazmi, slávil v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove zádušnú svätú liturgiu a pohrebné obrady za zomrelého rehoľného kňaza z Rádu sv. Bazila Veľkého otca Jozefa Eduarda Nováka OSBM. Vladyka Ján v homílii poďakoval Bohu za kňazskú službu otca Jozefa, za jeho skromnosť a hlavne za jeho službu spovedníka. Zameral sa na dôležitosť toho, aby sme pamätali na svoju smrť, ktorá je realitou nášho života a aby sme pamätali na modlitbu, ktorá nás zjednocuje s Kristom, ktorý premohol smrť.
 
Jeromonach (rehoľný kňaz) otec Eduard Novák (mníšskym menom Jozef) sa narodil 27. septembra 1941 v Kolinovciach, v okrese Spišská Nová Ves, v rímskokatolíckej rodine ako syn rodičov Štefana a Márie. Mal štyroch súrodencov, jedného brata a tri sestry, z ktorých jedna je rehoľná sestra baziliánka sr. Petra. Základnú osemročnú školu navštevoval v Krompachoch. Po jej skončení pokračoval v štúdiu na Strednej poľnohospodárskej technickej škole v Sabinove, ktorú ukončil v roku 1960. Od 1. decembra 1960 do 31. júla 1961 pracoval ako robotník v Třineckých železiarňach v Českej republike. V rokoch 1961 až 1963 bol na základnej vojenskej službe a po jej skončení opäť pracoval do roku 1965 ako robotník v Třineckých železiarňach.
 
Od 1. septembra 1965 do 31. marca 1990 bol zamestnaný vo Východoslovenských železiarňach Košice ako robotník. Býval v Košiciach, kde sa v roku 1969 zoznámil s otcom baziliánom ThDr. Nikodémom Mikulášom Krettom OSBM. Toto stretnutie preňho znamenalo veľmi veľa, obľúbil si gréckokatolícky obrad a charizmu i spiritualitu baziliánov. Do Rádu sv. Bazila Veľkého vstúpil 1. januára 1975. Otec Nikodém Mikuláš Krett bol jeho duchovným vodcom a neskoršie aj profesorom teológie. Po smrti otca Kretta v roku 1983 ďalej jeho mníšsku formáciu viedol otec Marián Ján Potáš OSBM, ktorý mu umožnil kňazskú vysviacku. Tá sa uskutočnila 8. decembra 1990 v Ivanofrankivsku, svätiteľom bol pomocný biskup ivano-frankivskej eparchie vladyka Irenej Bilik OSBM.
 
Následne v januári 1991 nastúpil na ďalšiu duchovnú formáciu do baziliánskeho monastiera vo Varšave. Po ukončení duchovnej formácie zložil prvé sľuby 27. júla 1991 a odišiel do kláštora v Prešove. 29. septembra 1992 bol preložený do monastiera Christa Carja v Trebišove, kde pôsobil až do svojej smrti. Pracoval v monastieri aj ako ekonóm. Večné sľuby zložil 1. januára 1995. Bol dvakrát aj predstaveným, igumenom monastiera v Trebišove, v tejto službe si ho aj Pán povolal k sebe. Bol aj na misiách v Srbsku v kláštore otcov baziliánov, a to práve v čase, keď tam zúrila vojna.
 
Otec Jozef Eduard Novák bol tichej a skromnej povahy, zbožný rehoľník. Bol v Trebišove vyhľadávaným, obľúbeným spovedníkom. Vyznačoval sa veľkou obetavosťou kňazskej služby pre veriacich, ktorí navštevovali monastier v Trebišove. Vždy bol ochotný poslúžiť svätou spoveďou, duchovnou radou aj zdravým humorom. Prichádzajúcich, ktorí navštevovali monastier, videl ako tých, ktorých k nemu posiela Boh. Takto si počínal stále, kým mu to jeho zdravotný stav dovoľoval. Bol nápomocný i sestrám baziliánkam v Trebišove i Sečovciach, kde žije mníšskym životom aj jedna z jeho rodných sestier sr. Petra. S veľkou láskou sa staral o jeromonacha Pavla Petrašoviča, ktorý najprv býval v Košiciach, kde ho často navštevoval a potom až do jeho smrti v roku 2012 v trebišovskom monastieri.
 
Trpezlivo znášal zdravotné problémy: cukrovku, tlak a problémy s nohami. Od marca tohto roku sa zdravotný stav zhoršoval natoľko, že bol hospitalizovaný najprv v Trebišove a potom v Prešove, kde v prítomnosti sr. Metodie OSBM zakončil cestu svojho kňazského a mníšskeho života v stredu 9. mája 2018 o 12.00 hod na oddanie sviatku Paschy. Zaopatrený sviatosťami odovzdal svoju dušu Stvoriteľovi v 44. roku mníšskeho povolania, v 28. roku kňazského života a v 77. roku života. Pochovaný bol na prešovskom cintoríne.
 
Poďakovanie patrí všetkým tým, ktorí mu boli nápomocní v jeho zdravotných ťažkostiach v trebišovskom monastieri. Zvlášť otcovi Polykarpovi, pánovi Ing. Brindzakovi a počas jeho hospitalizácie v Prešove duchovným otcom z prešovského monastiera, sestrám baziliánkam a zvlášť sr. Metodii, ktorá ho pravidelne navštevovala a bola i pri jeho odchode do večnosti.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
22. september 2020 (utorok) Móric
Svätý dňa: Svätý hieromučeník Fókas, sinopský biskup.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 230 (Ef 5, 20 – 26); Lk zač. 11 (3, 23 – 4, 1)
Kalendár
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1387642 (35 %)
môže byť
1265671 (32 %)
nepáči
1281665 (33 %)
Hlasy: 3934978
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX