Menu
Citát
Od samého počiatku, kým je duša čistá a dá sa tvarovať ako mäkký vosk a ľahko prijíma každú vtlačenú podobu, je potrebné zacvičovať mladého človeka do všetkých dobrých skutkov. Potom, keď sa mu rozum vyvinie a začne sa kriticky pozerať na svet, bude pokračovať v udanom smere a bude samostatne pokračovať s prevzatými zásadami zbožnosti a bude sa stále prikláňať k tomu, čo je užitočné a čomu zvyk poskytuje ľahkosť v dobrom konaní.
sv. Bazil Veľký
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

31.05.2018 | Daniel Lešinský | Čítanosť(743)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Environmentálna subkomisia pripravila konferenciu a ekovýchovnú akciu

Environmentálna subkomisia pripravila konferenciu a ekovýchovnú akciu

 

Prešov 30. mája (TK KBS) Environmentálna subkomisia Konferencie biskupov Slovenska (ES KBS) zorganizovala 25. a 26. mája 2018 v Ľutine medzinárodnú odbornú konferenciu a rodinno-ekovýchovné podujatie zamerané na ochranu stvorenstva – prírody a životného prostredia v živote bežného kresťana. Konalo sa pod záštitou Prešovského arcibiskupstva a predsedu ES KBS Mons. Jána Babjaka, SJ, prešovského arcibiskupa metropolitu.
 
Odborníci zo Slovenska, Čiech i Poľska diskutovali o jednotlivých zložkách životného prostredia, o dokonalosti a zároveň o citlivosti vybraných druhov živočíchov, napr. plesnivec alpínsky, murárik červenokrídly, včela domová či netopieroch. Príspevky a predovšetkým diskusie k príspevkom sa zamerali na otázky praktického napĺňania úlohy človeka v starostlivosti a súžití so stvorenstvom. Človek, ak chce prežiť a byť zdravý, musí pochopiť a v praktickom živote napĺňať citlivý vzťah voči živej prírode, ako aj jednotlivým zložkám životného prostredia – k vode, ovzdušiu, klíme, prírodným zdrojom, energiám a pod.
 
 
 
Kresťania by mali ísť v tomto zodpovednom prístupe k stvorenstvu príkladom. Hovorí o tom Evanjelium, mnohí svätí z minulosti, duchovní otcovia, odborníci ale napríklad aj súčasný pápež František vo svojej encyklike Laudato si´ - o starostlivosti o náš spoločný domov, v ktorej okrem iného, uvádza: „Postoje, ktoré prekážajú na ceste hľadania riešení krízy životného prostredia aj medzi veriacimi, siahajú od odmietnutia problému až k nezáujmu, k pohodlnej rezignácii alebo k slepej dôvere v technické riešenia. Potrebujeme novú univerzálnu solidaritu...“
 
"V záveroch z konferencie sa prítomní odborníci zhodli, že každý z nás a obzvlášť kresťanské cirkvi majú možnosti a zároveň dôležitú úlohu, či priamo až povinnosť v ochrane stvorenstva pozitívne vplývať na súčasnú spoločnosť. Misia kresťanstva v ochrane prírody a životného prostredia má byť napĺňaná tak cez duchovnú oblasť, prácu s veriacimi, tábory, kázne, príspevky v časopisoch a iných médiách, spovede z environmentálnych hriechov a pod., ako aj napríklad cez udržateľnú starostlivosť o pôdu, lesy, pozemky a budovy, ktoré sú vo vlastníctve a správe cirkevného spoločenstva. Potrebujeme zodpovednú solidaritu," uvádza subkomisia v tlačovej správe.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
17. november 2019 (nedeľa) Klaudia
Liturgické čítania:
Ap. zač. 229. (Ef 5, 8b – 19); Lk zač. 66. (12, 16 – 21)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1335678 (35 %)
môže byť
1216654 (32 %)
nepáči
1226518 (32 %)
Hlasy: 3778850
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX