Menu
Citát
Dokonalosť spočíva v tom, aby sme prezierali všetko ľudské, aby sme neustále mysleli na budúce, nepriviazovali sa k ničomu prítomnému, aby sme vedeli, že všetko ľudské je tieň a sen a ešte menej ako to. Dokonalosť spočíva v tom, aby sme vo vzťahu k veciam tohto života a tiež vo vzťahu ku všetkému škodlivému pre našu spásu, boli akoby mŕtvymi, aby sme žili a konali iba pre duchovné, ako povedal Pavol: Už nežijem ja, ale vo mne žije Kristus.
sv. Ján Zlatoústy
Rómska misia
Gréckokatolícka charita Prešov
Centrum pre rodinu Sigord
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

04.06.2018 | Informačné stredisko Prešovskej archieparchie | Čítanosť(776) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Už deviatykrát sa konala gréckokatolícka púť k Božiemu milosrdenstvu v Krakove

Už deviatykrát sa konala gréckokatolícka púť k Božiemu milosrdenstvu v Krakove

V sobotu 2. júna sa uskutočnila už 9. metropolitná púť Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku do Sanktuária Božieho milosrdenstva v Krakove. Bola súčasťou slávenia Jubilejného roka Prešovskej archieparchie 2018.
 
Program púte začal privítaním pútnikov a modlitbou Ďakovného akatistu, ktorý viedol otec Jurij Popovič, súdny vikár Prešovskej archieparchie. Nasledovala archijerejská svätá liturgia, ktorej hlavným celebrantom bol prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ a slávnostnú homíliu ohlásil emeritný przemyšlsko-varšavský arcibiskup Ivan Martyniak. Koncelebrovalo 100 kňazov.
 
Pred archijerejskou svätou liturgiou vladyka Ján Babjak udelil nižšie svätenia Germanovi Stumpfovi, seminaristovi z jezuitskej rehole, ktorý pochádza z Kazachstanu a je teraz na formácii a študuje v Krakove.
 
V homílii vladyka Ivan Martyniak viac ako 4000 pútnikom pripomenul, že už Starý zákon je plný obrazov Božieho milosrdenstva. Napríklad dúha, ktorá sa ukázala po potope sveta je takým znakom, obrazom Božieho milosrdenstva, že Boh už nebude trestať. Ale aj znak, ktorý Boh napísal Kainovi na čele, aby ho nikto nezabil. „Teológovia rozmýšľajú, čo to bol za znak. To bol znak, že je to hriešne Božie dieťa, kvôli ktorému príde Spasiteľ, Boží Syn na svet.“ Tieto starozákonné obrazy prepájal kazateľ so sestrou Faustínou Kowalskou a s našou súčasnosťou. V Starom zákone Boh hovoril prostredníctvom prorokov, ktorí ohlasovali Božie milosrdenstvo, hovorili, že hriech bude odpustený. A Boh povedal sestre Faustíne, že teraz posiela ju ku všetkým ľuďom s jeho milosrdenstvom. Spomenul aj novú exhortáciu pápeža Františka Gaudete et exsultate a povedal, že v nej Svätý Otec pozýva každého, aby sme boli milosrdní a dobrí každý deň, pretože sme všetci povolaní k svätosti. Zamyslel sa aj nad mnohými nebezpečenstvami, ktoré ohrozujú svätosť rodín, ako sú potraty či vytrácanie sa pojmov manžel a manželka, otec a matka. Ale poukázal nakoniec na východisko, keď povedal. „Boh dáva záchranu! Na púšti Mojžiš udrel po skale a vytryskla voda, lebo Izraeliti umierali od smädu – a sv. Pavol napíše, že tou skalou je Ježiš Kristus. To je skala milosrdenstva. Božie milosrdenstvo potrebujeme všetci. Milosrdenstvo, to je plnosť Božej spravodlivosti. Boh zjavuje svoje meno, že je milosrdný.“
 
Popoludní mala pre pútnikov katechézu sestra Blanka, pochádzajúca zo Slovenska. Po katechéze sa pútnici zjednotili v modlitbe Hodiny Božieho milosrdenstva. Potom sa prihovoril krakovský arcibiskup metropolita Mons. Marek Jędraszewski, ktorý poďakoval za hojnú a pravidelnú účasť gréckokatolíckych veriacich zo Slovenska v Sanktuáriu Božieho milosrdenstva v Krakove-Lagiewnika ch a vyjadril radosť z toho, že na budúci rok to už bude jubilejná desiata gréckokatolícka púť.
 
Vladyka Ján Babjak pútnikom oznámil, že budúcoročná 10. metropolitná púť Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku do Sanktuária Božieho milosrdenstva v Krakove sa uskutoční v sobotu 18. mája 2019, v deň 99. výročia narodenia sv. Jána Pavla II. Po požehnaní, ktoré spolu udelili krakovský arcibiskup, prešovský arcibiskup a emeritný biskup Mons. Jan Zając, sa pútnici presunuli do blízkeho Centra Jána Pavla II., kde si vypočuli sprievodné slovo a mohli si pozrieť celé Centrum.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
20. marec 2019 (streda) Víťazoslav
Liturgické čítania:
Služba VPD: parameje -  Gn 7, 6 – 9; Prís 9, 12 – 18
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1237185 (35 %)
môže byť
1123348 (32 %)
nepáči
1132280 (32 %)
Hlasy: 3492813
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX