Menu
Citát
Hoc aj nerobíš zlo (nepriateľovi) jednako, ak sa od neho odvraciaš a dívaš sa na neho s nechuťou a udržuješ vo svojej duši ranu, ktorú si utŕžil od neho nezacelenú, potom si ešte nesplnil prikázanie, ktoré ti dal Ježíš Kristus. Akože ty prosíš Boha, aby bol k tebe milosrdný, keď sám nie si milosrdný k tým, čo urazili teba?
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícky magazín
GMC BARKA - Juskova Voľa
Rómska misia
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

21.07.2018 | Informačné stredisko Prešovskej archieparchie | Čítanosť(1687) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Arcibiskup Ján Babjak vyhlásil blahoslaveného Pavla Gojdiča za patróna mesta Prešov

Arcibiskup Ján Babjak vyhlásil blahoslaveného Pavla Gojdiča za patróna mesta Prešov

Jedným z výročí prebiehajúceho Jubilejného roka Prešovskej archieparchie 2018 je aj 130. výročie narodenia blahoslaveného prešovského biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča OSBM. V sobotu 21. júla sa v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove uskutočnila archieparchiálna odpustová slávnosť k jeho úcte, pri ktorej ho prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak SJ vyhlásil za patróna mesta Prešov. Počas archijerejskej svätej liturgie zároveň udelil diakonské svätenie a posvätil štyri nové obrazy v katedrále.
 
Hlavným slúžiacim archijerejskej svätej liturgie bol vladyka Ján Babjak. Homíliu ohlásil protosynkel Prešovskej archieparchie Mons. Ľubomír Petrík, ktorý zdôraznil, že blahoslavený prešovský biskup mal osobnú skúsenosť s mocou Božej lásky, ktorá má moc aj smrť premeniť na život. Jasne to vyjadril svojím biskupským heslom „Boh je láska, milujme ho!“ Svätencovi povedal, aby si za svoj duchovný vzor do kňazstva vzal tohto svätca a aby aj on, spolu s manželkou, každý deň prosil o dar podobnej skúsenosti s Dobrým pastierom Ježišom Kristom. V homílii vychádzal z Ježišových slov: „Ľúto mi je zástupu, lebo už tri dni sa zdržiavajú pri mne a nemajú čo jesť. A nechcem ich prepustiť hladných, aby nepoomdlievali na ceste“ (Mt 15, 32). Pri troch dňoch poukázal na skúsenosť Izraela, ktorý po troch dňoch cesty púšťou zakúsil moc Božej lásky (Ex 15, 22 – 25) a tiež na trojdňové Ježišovo zostúpenie do útrob zeme a na jeho Paschu.
 
V dekréte, ktorým vladyka Ján na konci slávnosti vyhlásil jedného zo svojich predchodcov na prešovskom biskupskom stolci za patróna mesta Prešov, je okrem iného uvedené: „Blahoslavený hieromučeník Pavel Peter Gojdič OSBM pôsobil ako gréckokatolícky biskup v Prešove v rokoch 1927 – 1960, z ktorých posledných 10 rokov strávil v leopoldovskej väznici. V roku 1960 verný Kristovi, Cirkvi a Svätému Otcovi v leopoldovskej väznici aj zomrel. Za jeho láskavý, pozorný a dobročinný vzťah k ľuďom ho nazývali mužom zlatého srdca. Mesto Prešov mu v roku 2003 udelilo titul in memoriam: čestný občan mesta Prešov. Dnes, keď si pripomíname 130. výročie jeho narodenia, vedomý si jeho otcovského vzťahu k obyvateľom mesta Prešov a vďačný za príklad jeho svätosti vyhlasujem blahoslaveného hieromučeníka Pavla Petra Gojdiča OSBM, prešovského biskupa, za patróna Bohom chráneného mesta Prešov. Všetkých obyvateľov mesta Prešov zverujem pod ochranu Presvätej Bohorodičky, na mocný príhovor sv. Jána Krstiteľa, patróna Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie a osobitne na príhovor bl. Pavla Petra Gojdiča, patróna mesta Prešov.“ V tento deň zverejnený dekrét bol prešovským arcibiskupom metropolitom Jánom podpísaný priamo v deň 130. výročia narodenia 17. júla 2018. Dekrét potom slávnostne odovzdal primátorke mesta Prešov.
 
Zároveň odovzdal pani primátorke Zlatú medailu blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča OSBM pre Mesto Prešov.
 
Arcibiskup Ján vyjadril presvedčenie, že nový nebeský patrón Prešova bude tomuto nádhernému mestu pomáhať svojím príhovorom neustále dozrievať: „S jeho pomocou bude naše mesto Prešov dozrievať a pomôže to i všetkým obyvateľom mesta. Veď nástrah z každej strany je dosť, mesto a dobrí ľudia v ňom potrebujú duchovnú záštitu, ktorá bude odrážať a ničiť tieto nástrahy diabla, a zlých ľudí, ktorí klamstvom, falošnou propagandou a rôznymi inými praktikami, chcú iba sami materiálne profitovať na úkor všetkých ostatných ľudí mesta, či kraja. Prosme bl. hieromučeníka Pavla Petra Gojdiča o duchovnú pomoc pre pani primátorku, pre poslancov mestského zastupiteľstva, pre pána župana a poslancov kraja, ako aj pre všetkých ľudí nášho mesta, ktorí majú dobré úmysly a chcú tu žiť v láske a v pokoji.“ Následne predniesol modlitbu bl. Gojdiča z väzenia a modlitbu k blahoslavenému hieromučeníkovi P. P. Gojdičovi.
 
Pred liturgickou slávnosťou prešovský arcibiskup metropolita posvätil tri nové nástenné maľby blahoslavených mučeníkov – biskupov Pavla Petra Gojdiča OSBM a jeho pomocného biskupa Vasiľa Hopka, ktorých relikvie sú k verejnej úcte vystavené v tejto katedrále, i rehoľného kňaza Metoda Dominika Trčku CSsR. Ako aj štvrtý medailón s vyobrazením Božieho služobníka Jána Ivana Mastiliaka CSsR, ktorého proces skúmania čností prebieha na eparchiálnej úrovni. Tiež bol posvätený erb Prešovskej archieparchie a prešovského arcibiskupa metropolitu Jána Babjaka SJ s uvedenými rokmi 1818 – 2018, ktoré budú pripomínať 200. výročie kánonického zriadenia Prešovskej eparchie. Portréty a erby sú vyobrazené v historických reliéfnych medailónoch, ktoré boli doteraz prázdne a nachádzajú sa na opornom múre, ktorý tvorí zábradlie chóru katedrály a je ich vidieť pri pohľade z lode a svätyne katedrály. Tieto nové maľby, ktoré vyhotovil Roland Nosov, budú trvalou pamiatkou na Jubilejný rok Prešovskej archieparchie 2018 a na vyhlásenie bl. P. P. Gojdiča za patróna mesta Prešov.

Počas archijerejskej svätej liturgie zároveň vladyka udelil diakonské svätenie poddiakonovi Erikovi Hrabčákovi, ktorý sa tak stal štrnástym tohtoročným diakonom Prešovskej archieparchie a v nedeľu 22. júla 2018 prijme spolu s diakonom Alexandrom Duľom kňazské svätenie v Bazilike minor v Ľutine. Slávnosť nádherným liturgickým spevom sprevádzal Gréckokatolícky chrámový zbor bl. P. P. Gojdiča z Vranova nad Topľou-Čemerného pod vedením Márie Šandorovej.
 
Archieparchiálna odpustová slávnosť začala modlitbou Akatistu k blahoslavenému biskupovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi. Zúčastnil sa na nej aj emeritný pomocný biskup Pražského apoštolského exarchátu Mons. Ján Eugen Kočiš, primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová a viacerí ďalší hostia.
 
Blahoslavený biskup Pavel Peter Gojdič OSBM pôsobil ako gréckokatolícky biskup v Prešove v rokoch 1927 až 1960, z ktorých posledných desať rokov bol väznený. Bol falošne obvinený a vo vykonštruovanom politickom procese odsúdený na doživotie a ďalšie tresty. Zomrel v deň svojich 72. narodenín ako prešovský biskup verný Kristovi, Gréckokatolíckej cirkvi, Svätému Otcovi i svojmu svedomiu vo väzení v Leopoldove 17. júla 1960.
 
Narodil sa 17. júla 1888 v rusínskej rodine gréckokatolíckeho kňaza v Ruských Pekľanoch neďaleko Prešova. Blahorečil ho svätý Ján Pavol II. 4. novembra 2001 v Ríme. Jeho telesné ostatky sú k verejnej úcte uložené v bočnej kaplnke Katedrály sv. Jána Krstiteľa v Prešove. 27. januára 2008 mu bol udelený titul Spravodlivý medzi národmi in memoriam za záchranu mnohých židovských spoluobčanov a za jeho otvorené protesty proti deportáciám.
 
 

DEKRÉT

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
02. júl 2020 (štvrtok) Berta
Svätý dňa: Uloženie úctyhodného rúcha našej presvätej Vládkyne a Bohorodičky v Blachernách.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 118. (Rim 15, 17 - 29); Mt zač. 49. (12, 46 - 13, 3a) (radové)
Ap. zač. 320. (Hebr 9, I - 7); Lk zač. 54. (10, 38 - 42; I I , 27 - 28) (Bohorodičke)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1379537 (35 %)
môže byť
1258024 (32 %)
nepáči
1274452 (33 %)
Hlasy: 3912013
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX