Menu
Citát
Málo odpustíš - málo bude i tebe odpustené, mnoho odpustíš - mnoho i tebe bude odpustené... Odpustíš z celého srdca? Tak i Boh tebe odpustí. Ak odpustíš nepriateľovi, možno ho i zmeníš na priateľa. Tak isto bude postupovať Boh s tebou. Čím viac niekto zhrešil proti nám, tým viac sa máme ponáhľať k zmiereniu sa s ním, pretože zmierenie sa s ním spôsobí odpustenie ešte väčšieho počtu našich hriechov.
sv. Ján Zlatoústy
Národné stretnutie mládeže
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

17.07.2018 | Sr. Štefánia Blichová OSBM, Anna Ducárová | Čítanosť(205) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Po stopách našej histórie

Po stopách našej histórie

Vďační Bohu za 200 rokov Prešovskej eparchie, dnes už archieparchie, sa v sobotu 14. 07. 2018 animátori Ekologického tábora Zázrak stvorenia na Ukrajine vydali na cestu: „Po stopách našej histórie“.
 
S návštevou historický významných miest začali v Užhorode. Ako prvú sme navštívili biskupskú rezidenciu, ktorá je od roku 1780 sídlom Mukačevskej eparchie. Bývalý jezuitský kláštor spolu s chrámom darovala Mária Terézia pre ukrajinské deti. V Katedrálnom chráme sme sa pomodlili pri ostatkoch bl. Teodora Romžu. Potom naše kroky smerovali na Užhorodský zámok, kde bola podpísaná Užhorodská únia. Ako posledný sme navštívili Skanzen rusínskej kultúry. V Užhorode nám bratia františkáni poskytli nocľah.
 
V nedeľu po svätej liturgii sme prenajatým autobusom vycestovali do Mukačeva, aj keď tam sa dejinné udalosti odohrávali skôr. Prvý sme navštívili Mukačevsky zámok, ako svedka našich dejín. Hlavným dejiskom našej histórie je však Černeča hora – baziliánský monastier z roku 1360. Tu bol sústredený duchovný a kultúrny život rusínskeho obyvateľstva a prebiehali boje o zjednotenie s Rímom. V určitom období bol monastier sídlom zjednotených biskupov. Neskôr bola rezidencia v blízkosti Uspenského chrámu v centre mesta a nakoniec prenesená do Užhorodu.
 
V poobedňajších hodinách sme sa cez hraničný prechod Lužanku premiestnili do večernej Budapešti. Osvetlené mesto nás očarilo svojou nádherou a kultúrnymi pamiatkami. V Budapešti sme navštívili gréckokatolícku katedrálu, spoločný medzinárodný seminár, kde študovali naši bohoslovci, hlavne bl. Pavol Gojdič. Pri nasledujúcej prehliadke historických miest mesta sme videli aj výmenu stráže pri Prezidentskom pláci a večer sme sa zúčastnili na koncerte detského zboru Ščedryk z Kyjeva.
 
Do Viedne sme pricestovali v utorok. Prvé naše kroky viedli na námestie Márie Terézie s jej honosnou sochou uprostred. Rovnako honosný je aj jej sarkofág v kapucínskom chráme. Ďalej sme videli palác Habsburgovcov Hofburg, chrám sv. Štefana Stefansdom s originálnou slziacou ikonou Máriapócsanskej Bohorodičky. Navštívili sme aj historicky významný Chrám sv. Barbary – dar Márie Terézie gréckokatolíkom, ktorý pôvodne patril jezuitom. V roku 1784 bola pri chráme založená farnosť, seminár a kráľovská internátna škola.
 
Pre spoločenstvo animátorov bola púť veľkým duchovným zážitkom, ale v minulosti naša Gréckokatolícka cirkev prežívala ťažké dejinné skúšky, neraz odsúdená na zánik. Teraz má svoju hierarchickú štruktúru s rozvinutou pastoráciou a hlavne blažených Pavla, Vasiľa, Teodora a Metoda. Na konci púte „Po stopách histórie našej archieparchie“ sa na nás spustil výdatný dážď ako znamenie, že Boh bude s našou Gréckokatolíckou Cirkvou aj naďalej „a brány pekelné ju nepremôžu“ (Mt 16, 18).

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
15. december 2018 (sobota) Ivica
Liturgické čítania:
Ap. zač. 228. (Ef 5, 1 – 8); Lk zač. 74. (14, 1 – 11)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1193985 (35 %)
môže byť
1082805 (32 %)
nepáči
1090836 (32 %)
Hlasy: 3367626
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX