Menu
Citát
Majitelia sú povinní ťažiť zo svojho majetku, ale nezneužívať ho. Je skúposťou nedávať zo svojich prostriedkov. Nielen brať cudzie, ale nedávať zo svojho je hrabivosťou.
sv. Ján Zlatoústy
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícky magazín
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

17.07.2018 | Sr. Štefánia Blichová OSBM, Anna Ducárová | Čítanosť(268) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Po stopách našej histórie

Po stopách našej histórie

Vďační Bohu za 200 rokov Prešovskej eparchie, dnes už archieparchie, sa v sobotu 14. 07. 2018 animátori Ekologického tábora Zázrak stvorenia na Ukrajine vydali na cestu: „Po stopách našej histórie“.
 
S návštevou historický významných miest začali v Užhorode. Ako prvú sme navštívili biskupskú rezidenciu, ktorá je od roku 1780 sídlom Mukačevskej eparchie. Bývalý jezuitský kláštor spolu s chrámom darovala Mária Terézia pre ukrajinské deti. V Katedrálnom chráme sme sa pomodlili pri ostatkoch bl. Teodora Romžu. Potom naše kroky smerovali na Užhorodský zámok, kde bola podpísaná Užhorodská únia. Ako posledný sme navštívili Skanzen rusínskej kultúry. V Užhorode nám bratia františkáni poskytli nocľah.
 
V nedeľu po svätej liturgii sme prenajatým autobusom vycestovali do Mukačeva, aj keď tam sa dejinné udalosti odohrávali skôr. Prvý sme navštívili Mukačevsky zámok, ako svedka našich dejín. Hlavným dejiskom našej histórie je však Černeča hora – baziliánský monastier z roku 1360. Tu bol sústredený duchovný a kultúrny život rusínskeho obyvateľstva a prebiehali boje o zjednotenie s Rímom. V určitom období bol monastier sídlom zjednotených biskupov. Neskôr bola rezidencia v blízkosti Uspenského chrámu v centre mesta a nakoniec prenesená do Užhorodu.
 
V poobedňajších hodinách sme sa cez hraničný prechod Lužanku premiestnili do večernej Budapešti. Osvetlené mesto nás očarilo svojou nádherou a kultúrnymi pamiatkami. V Budapešti sme navštívili gréckokatolícku katedrálu, spoločný medzinárodný seminár, kde študovali naši bohoslovci, hlavne bl. Pavol Gojdič. Pri nasledujúcej prehliadke historických miest mesta sme videli aj výmenu stráže pri Prezidentskom pláci a večer sme sa zúčastnili na koncerte detského zboru Ščedryk z Kyjeva.
 
Do Viedne sme pricestovali v utorok. Prvé naše kroky viedli na námestie Márie Terézie s jej honosnou sochou uprostred. Rovnako honosný je aj jej sarkofág v kapucínskom chráme. Ďalej sme videli palác Habsburgovcov Hofburg, chrám sv. Štefana Stefansdom s originálnou slziacou ikonou Máriapócsanskej Bohorodičky. Navštívili sme aj historicky významný Chrám sv. Barbary – dar Márie Terézie gréckokatolíkom, ktorý pôvodne patril jezuitom. V roku 1784 bola pri chráme založená farnosť, seminár a kráľovská internátna škola.
 
Pre spoločenstvo animátorov bola púť veľkým duchovným zážitkom, ale v minulosti naša Gréckokatolícka cirkev prežívala ťažké dejinné skúšky, neraz odsúdená na zánik. Teraz má svoju hierarchickú štruktúru s rozvinutou pastoráciou a hlavne blažených Pavla, Vasiľa, Teodora a Metoda. Na konci púte „Po stopách histórie našej archieparchie“ sa na nás spustil výdatný dážď ako znamenie, že Boh bude s našou Gréckokatolíckou Cirkvou aj naďalej „a brány pekelné ju nepremôžu“ (Mt 16, 18).

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
21. február 2019 (štvrtok) Eleonóra
Liturgické čítania:
Ap. zač. 74. (1 Jn 4, 20 – 5, 21); Mk zač. 66. (15, 1 – 15)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1223418 (35 %)
môže byť
1110279 (32 %)
nepáči
1119048 (32 %)
Hlasy: 3452745
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX