Menu
Citát
Keď vidíš, že tvoj blížny hreší, nepozeraj sa len na tento hriech, ale uváž, čo doteraz dobrého urobil, alebo robí. Ak sa budeš na neho takto pozerať, zrazu poznáš, že je lepší ako ty. Takto ho budeš posudzovať na základe všetkých jeho činov a nielen podľa ich častí.
sv. Bazil Veľký
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícka charita Prešov
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícky magazín
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

05.08.2018 | Informačné stredisko Prešovskej archieparchie | Čítanosť(380) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Pútnici na hore Zvir v Litmanovej privítali kardinála Jozefa Tomka

Pútnici na hore Zvir v Litmanovej privítali kardinála Jozefa Tomka

Na hore Zvir v Litmanovej sa 4. a 5. augusta, v rámci Jubilejného roka Prešovskej archieparchie, konala hlavná púť – archieparchiálna odpustová slávnosť. Bohatý duchovný program vyvrcholil v nedeľu slávnostnou archijerejskou svätou liturgiou, ktorej hlavným slúžiacim bol prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ.
 
Homíliu ohlásil kardinál Jozef Tomko, emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Vychádzal z evanjelia, v ktorom Lazárove sestry Marta a Mária prijali v svojom dome Ježiša Krista. „Náš Spasiteľ poukazuje na dva druhy starosti, ktoré sú prítomné v našom živote: je to starosť o dušu a o telo. Ako Marta aj my sa o potreby tela až príliš staráme. Im venujeme väčšinu nášho času, pozornosti a námahy. Tak strácame vnútornú rovnováhu v živote. Ježiš Kristus nás vyzýva k rovnováhe a k správnemu postoju k životným potrebám. «Len jedno je potrebné», nie mnoho vecí. Nestratiť vnútorný pokoj a rozvahu. Nebehať za každým pozlátkom, nie všetko je zlato, čo sa blyští. Kristus Pán nás jasne učí, že starosť o dušu má prednosť pred starosťou o telo.“
 
V kontexte proklamovaného evanjelia otec kardinál povedal o Panne Márii, že sme jej vďační za jej Syna, za jeho lásku a utrpenie a za jej účasť na diele vykúpenia. Aj my pripájame svoje hlasy k zvolaniu ženy v evanjeliu: „Blahoslavený život, ktorý ťa nosil a prsia, ktoré si požíval.“ V tomto duchu vyzdvihol postavenie ženy: „Akú krásnu úlohu má žena nielen v domácnosti, ale aj v spoločnosti. Ako matka, sestra, pracovníčka, spolučlenka nech prináša do každého životného spoločenstva rodinné teplo, ženskú jemnosť, prirodzenú pozornosť najmä voči trpiacim a núdznym – čiže vôbec to, čo Goethe nazval «večne ženské». Nazaretská dievčina, Panna Mária, Matka Božia a naša Matka – je pre nás najvyšším vzorom ženy, ktorá v sebe spája dobré vlastnosti Marty i Márie.“
 
Zameral sa aj na prvé čítanie z listu sv. apoštola Pavla Filipanom, v ktorom zaznel hymnus na Krista. Otec kardinál povedal, že je to pozvanie osvojiť si zmýšľanie Ježiša Krista, vedieť sa pokoriť a ponechať v rukách Pána každý úspech. „Také zmýšľanie je veľmi aktuálne tam a vtedy, keď sa ľudia bijú o moc, majetky a hodnosti, a lakťami sa prebíjajú dopredu v spoločnosti. Zapíšme si teda do srdca múdru výzvu apoštola Pavla: «Buďte jedna duša a jedna myseľ! Nerobte nič z nevraživosti ani pre márnu slávu, ale v pokore pokladajte jeden druhého za vyššieho. Nech nik nehľadí iba na svoje vlastné záujmy, ale aj na záujmy iných»“ (Fil 2, 2 – 4).
 
Slávnostnú svätú liturgiu koncelebrovali aj vladyka Djura Džudžar, apoštolský exarcha pre gréckokatolíkov v Srbsku, vladyka Nil Jurij Luščak, pomocný biskup Mukačevskej eparchie, Mons. Andrej Imrich, emeritný pomocný biskup Spišskej diecézy, vladyka Ján Eugen Kočiš, emeritný pomocný biskup Pražského apoštolského exarchátu a desiatky kňazov. Mnohí z niekoľkotisícového zástupu pútnikov počas dvoch dní prijali sviatosť zmierenia a pokánia. Vladyka Ján Babjak na konci slávnosti povedal, že „podstata našich slávností je to, aby sme tu nechali hriechy, aby sme tu očistili svoje duše, dostali odpustenie a prijali v Najsvätejšej sviatosti Krista do svojho srdca.“ V priamom televíznom prenose túto liturgiu vysielal RTVS (záznam liturgie).
 
Prvý deň púte, v sobotu, program začal už dopoludnia modlitbou posvätného ruženca a svätou liturgiou a pokračoval popoludní Korunkou Božieho milosrdenstva, po ktorej si manželky gréckokatolíckych kňazov v Aule sv. Jána Pavla II. vypočuli svedectvo manželky gréckokatolíckeho kňaza, pani Kristíny, a jej manžela, ktorí, dôverujúc Bohu, pôsobia v ťažkých podmienkach na východnej Ukrajine. Po posviacke vody v prameni púť pokračovala veľkou večierňou a archijerejskou svätou liturgiou, ktorú slávil prešovský arcibiskup metropolita Ján. Súčasťou večerného programu bola aj katechéza otca Maxa Kašparů na tému „Nebojme sa otvoriť svoje srdcia Kristovi. Viera a odvaha.“ Po tradičnej krížovej ceste a svätej liturgii o polnoci nasledovala celonočná eucharistická adorácia.
 
V nedeľu ráno slávnostnej archijerejskej svätej liturgii predchádzal Akatist k Presvätej Bohorodičke, katechéza Mons. Petra Šturáka o Jubilejnom roku Prešovskej archieparchie vo svetle výročí a posvätný ruženec, ktorý sa aj s rozjímaniami modlila jedna z vizionárok, pani Iveta Hudáková, so svojou sestrou.
 
Na hore Zvir v Litmanovej sa malé púte konajú vždy v nedeľu po prvom piatku a na fatimské soboty. Každý deň v roku je na hore svätá liturgia a k dispozícii sú duchovní otcovia. Toto mariánske pútnické miesto je duchovným putom zviazané s rímskou bazilikou Santa Maria Maggiore.
 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
14. august 2018 (utorok) Mojmír
Svätý dňa: sv. Micheáš, prorok
Liturgické čítania:
Ap. zač. 187 (2 Kor 8, 16 – 9, 5); Mk zač. 12 (3, 13 – 19) (rad.)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1140897 (35 %)
môže byť
1033710 (32 %)
nepáči
1041098 (32 %)
Hlasy: 3215705
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX