Menu
Citát
Nestačí vytiahnuť z tela šíp, ale je potrebné aj vyliečiť ranu, ktorá po strele vznikla; tak isto treba v duši po odpustení hriechu pokáním vyliečiť ranu, ktorá zostala.
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Rómska misia
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícky magazín
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

05.08.2018 | Informačné stredisko Prešovskej archieparchie | Čítanosť(720) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Pútnici na hore Zvir v Litmanovej privítali kardinála Jozefa Tomka

Pútnici na hore Zvir v Litmanovej privítali kardinála Jozefa Tomka

Na hore Zvir v Litmanovej sa 4. a 5. augusta, v rámci Jubilejného roka Prešovskej archieparchie, konala hlavná púť – archieparchiálna odpustová slávnosť. Bohatý duchovný program vyvrcholil v nedeľu slávnostnou archijerejskou svätou liturgiou, ktorej hlavným slúžiacim bol prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ.
 
Homíliu ohlásil kardinál Jozef Tomko, emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Vychádzal z evanjelia, v ktorom Lazárove sestry Marta a Mária prijali v svojom dome Ježiša Krista. „Náš Spasiteľ poukazuje na dva druhy starosti, ktoré sú prítomné v našom živote: je to starosť o dušu a o telo. Ako Marta aj my sa o potreby tela až príliš staráme. Im venujeme väčšinu nášho času, pozornosti a námahy. Tak strácame vnútornú rovnováhu v živote. Ježiš Kristus nás vyzýva k rovnováhe a k správnemu postoju k životným potrebám. «Len jedno je potrebné», nie mnoho vecí. Nestratiť vnútorný pokoj a rozvahu. Nebehať za každým pozlátkom, nie všetko je zlato, čo sa blyští. Kristus Pán nás jasne učí, že starosť o dušu má prednosť pred starosťou o telo.“
 
V kontexte proklamovaného evanjelia otec kardinál povedal o Panne Márii, že sme jej vďační za jej Syna, za jeho lásku a utrpenie a za jej účasť na diele vykúpenia. Aj my pripájame svoje hlasy k zvolaniu ženy v evanjeliu: „Blahoslavený život, ktorý ťa nosil a prsia, ktoré si požíval.“ V tomto duchu vyzdvihol postavenie ženy: „Akú krásnu úlohu má žena nielen v domácnosti, ale aj v spoločnosti. Ako matka, sestra, pracovníčka, spolučlenka nech prináša do každého životného spoločenstva rodinné teplo, ženskú jemnosť, prirodzenú pozornosť najmä voči trpiacim a núdznym – čiže vôbec to, čo Goethe nazval «večne ženské». Nazaretská dievčina, Panna Mária, Matka Božia a naša Matka – je pre nás najvyšším vzorom ženy, ktorá v sebe spája dobré vlastnosti Marty i Márie.“
 
Zameral sa aj na prvé čítanie z listu sv. apoštola Pavla Filipanom, v ktorom zaznel hymnus na Krista. Otec kardinál povedal, že je to pozvanie osvojiť si zmýšľanie Ježiša Krista, vedieť sa pokoriť a ponechať v rukách Pána každý úspech. „Také zmýšľanie je veľmi aktuálne tam a vtedy, keď sa ľudia bijú o moc, majetky a hodnosti, a lakťami sa prebíjajú dopredu v spoločnosti. Zapíšme si teda do srdca múdru výzvu apoštola Pavla: «Buďte jedna duša a jedna myseľ! Nerobte nič z nevraživosti ani pre márnu slávu, ale v pokore pokladajte jeden druhého za vyššieho. Nech nik nehľadí iba na svoje vlastné záujmy, ale aj na záujmy iných»“ (Fil 2, 2 – 4).
 
Slávnostnú svätú liturgiu koncelebrovali aj vladyka Djura Džudžar, apoštolský exarcha pre gréckokatolíkov v Srbsku, vladyka Nil Jurij Luščak, pomocný biskup Mukačevskej eparchie, Mons. Andrej Imrich, emeritný pomocný biskup Spišskej diecézy, vladyka Ján Eugen Kočiš, emeritný pomocný biskup Pražského apoštolského exarchátu a desiatky kňazov. Mnohí z niekoľkotisícového zástupu pútnikov počas dvoch dní prijali sviatosť zmierenia a pokánia. Vladyka Ján Babjak na konci slávnosti povedal, že „podstata našich slávností je to, aby sme tu nechali hriechy, aby sme tu očistili svoje duše, dostali odpustenie a prijali v Najsvätejšej sviatosti Krista do svojho srdca.“ V priamom televíznom prenose túto liturgiu vysielal RTVS (záznam liturgie).
 
Prvý deň púte, v sobotu, program začal už dopoludnia modlitbou posvätného ruženca a svätou liturgiou a pokračoval popoludní Korunkou Božieho milosrdenstva, po ktorej si manželky gréckokatolíckych kňazov v Aule sv. Jána Pavla II. vypočuli svedectvo manželky gréckokatolíckeho kňaza, pani Kristíny, a jej manžela, ktorí, dôverujúc Bohu, pôsobia v ťažkých podmienkach na východnej Ukrajine. Po posviacke vody v prameni púť pokračovala veľkou večierňou a archijerejskou svätou liturgiou, ktorú slávil prešovský arcibiskup metropolita Ján. Súčasťou večerného programu bola aj katechéza otca Maxa Kašparů na tému „Nebojme sa otvoriť svoje srdcia Kristovi. Viera a odvaha.“ Po tradičnej krížovej ceste a svätej liturgii o polnoci nasledovala celonočná eucharistická adorácia.
 
V nedeľu ráno slávnostnej archijerejskej svätej liturgii predchádzal Akatist k Presvätej Bohorodičke, katechéza Mons. Petra Šturáka o Jubilejnom roku Prešovskej archieparchie vo svetle výročí a posvätný ruženec, ktorý sa aj s rozjímaniami modlila jedna z vizionárok, pani Iveta Hudáková, so svojou sestrou.
 
Na hore Zvir v Litmanovej sa malé púte konajú vždy v nedeľu po prvom piatku a na fatimské soboty. Každý deň v roku je na hore svätá liturgia a k dispozícii sú duchovní otcovia. Toto mariánske pútnické miesto je duchovným putom zviazané s rímskou bazilikou Santa Maria Maggiore.
 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
18. február 2019 (pondelok) Jaromír
Liturgické čítania:
Ap. zač. 71. (1 Jn 2, 18 – 3, 10); Mk zač. 49. (11, 1 – 11)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1221509 (35 %)
môže byť
1108460 (32 %)
nepáči
1117184 (32 %)
Hlasy: 3447153
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX