Menu
Citát
Manželstvo je nerozlučiteľné. Neodvolávajte sa na zákony, vynesené postrannými osobami, dovoľujúcimi rozvod. Lebo Boh ťa bude súdiť v ten deň, keď príde, nie na zákonoch tých, ale na základe svojich zákonov.
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícka teologická fakulta
Národný pochod za život
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka charita Prešov
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

13.08.2018 | Kristína Maňková | Čítanosť(913) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Počas odpustovej slávnosti v Šašovej vladyka Ján Babjak SJ posvätil zrekonštruovanú kaplnku

Počas odpustovej slávnosti v Šašovej vladyka Ján Babjak SJ posvätil zrekonštruovanú kaplnku

V dňoch 11. a 12. augusta sa konala archieparchiálna odpustová slávnosť v Šašovej. Začala sa tradične privítaním pútnikov a posvätením vody v Kaplnke Zosnutia Presvätej Bohorodičky. Potom program pokračoval v chráme molebenom pred milostivou ikonou a veľkou večierňou. V duchovnom slove otec František Dancák pripomenul veriacim: „Ja som Pán Boh Tvoj, nebudeš mať iných bohov, okrem mňa, aby si sa im klaňal.“ V dnešnej dobe máme slabú duchovnú imunitu. Veľa pozornosti upriamujeme na vplyv a pôsobenie Zlého namiesto toho, aby bol našou jedinou prioritou Boh a aby sme sa snažili odrážať jeho obraz v nás okolitému svetu. Ľudia zabudli na to, čo je to hanba, preto konanie a propagovanie zla sa stalo našou každodennou súčasťou. Vyzval preto veriacich, aby práve ich každodenný život bol odrazom ich viery v Boha.
 
Počas svätej liturgie otec Michal Onderko ml. poukázal na to, ako lenivosť opantáva človeka a brzdí ho v jeho duchovnom raste. Po svätej liturgii otec Erik Hrabčák udelil všetkým prítomným svoje novokňazské požehnanie. Vo večerných hodinách program pokračoval katechézou otca Michala Zorvana st. Keďže tento rok si pripomíname 200. výročie od zriadenia Prešovskej eparchie priblížil pútnikom význam slova jubileum. Slová ako začať znova, priblížiť sa Bohu, mať túžbu a chcieť byť ako Boh, priblížiť sa dokonalosti. To by malo byť cieľom každého jedného z nás a nie len v čase jubileí, ale našou každodennou túžbou. On nám k tomu dáva tento milostivý čas. Sobotňajší program sa skončil korunkou k Božiemu milosrdenstvu a požehnaním s Najsvätejšou Eucharistiou.
 
V nedeľu slávnosť pokračovala rannými modlitbami bohoslovcov, svätou liturgiou a Akatistom k Presvätej Bohorodičke. Potom sa procesia kňazov a veriacich presunula ku zrekonštruovanej Kaplnke Zosnutia Presvätej Bohorodičky, ktorú slávnostne posvätil prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak SJ pri príležitosti 130. výročia od jej postavenia. Následne sa všetci presunuli ku chrámu, kde vladyku Jána Babjaka privítal starosta obce Jozef Vargovčík a tak sa začala slávnostná archijerejská svätá liturgia.
 
Vo svojej homílii vladyka Ján pripomenul prítomným jubileá, ktoré si pripomína v tomto roku Gréckokatolícka cirkev a aký milostivý čas nám náš Pán zosiela skrze tieto jubileá. V súvislosti s evanjeliom o Marte a Márii poukázal na to, že Mária si vybrala lepší podiel. Aj Marta konala dobre, ale predsa Mária konala lepšie. Vyzval všetkých pútnikov, aby aj oni konali podobne, aby si stále vedeli vybrať ten lepší podiel. V závere slávnosti sa otec Radoslav Tóth poďakoval vladykovi Jánovi Babjakovi za to, že prijal pozvanie a zavítal na toto mariánske pútnické miesto, za jeho slová a posvätenie obnovenej kaplnky. Taktiež sa poďakoval bohuznámej rodine a veriacim za ich finančnú podporu pri oprave kaplnky.
 
„Chválu vzdajme, ó, kresťania prečistej Panne, prichádzajme pred jej obraz všetci oddane.“ Nech tieto slová navždy znejú v našich srdciach ako prejav úcty a lásky k našej Matke, ktorá je tým najkrajším darom pre nás, a ktorá nás spája so svojím Synom a vyprosuje nám nesmierne milosti.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
22. september 2019 (nedeľa) Móric
Svätý dňa: Svätý hieromučeník Fókas, sinopský biskup.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 188. (2 Kor 9, 6 – 11); Lk zač. 17. (5, 1 – 11) (radové)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1314398 (35 %)
môže byť
1196443 (32 %)
nepáči
1205997 (32 %)
Hlasy: 3716838
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX