Menu
Citát
Čím sa ospravedlňujú, keď ich začneme obviňovať? Ja, hovoria, nie som mních, mám ženu a deti a starám sa o dom. Práve však od toho pochádza všetko zlo. Či si vari myslíte, že čítanie Svätého písma patrí iba mníchom? Veď vy ho potrebujete viac ako oni! Kto žije vo svete a každý deň dostáva nové a nové údery, pre toho je i najviac potrebný liek. Preto ak niekto z vás pokladá čítanie Svätého písma za zbytočné, je to omnoho nebezpečnejšie pre jeho spásu, ako keby ho len nečítal. Názor, že čítať Sväté písmo je zbytočné, je satanského pôvodu.
sv. Ján Zlatoústy
Rómska misia
Gréckokatolícky magazín
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

20.08.2018 | Informačné stredisko Prešovskej archieparchie | Čítanosť(876) | Foto | Prílohy
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Ľutine si pútnici s kardinálom Kochom pripomenuli tridsiate výročie baziliky

V Ľutine si pútnici s kardinálom Kochom pripomenuli tridsiate výročie baziliky

Počas víkendu 18. a 19. augusta sa v rámci Jubilejného roka Prešovskej archieparchie konala v Ľutine archieparchiálna odpustová slávnosť Zosnutia Presvätej Bohorodičky. Pútnici si ňou pripomenuli aj 30. výročie od povýšenia gréckokatolíckeho chrámu v Ľutine na baziliku minor apoštolským breve sv. Jána Pavla II. zo dňa 22. júna 1988.

 

Púť vyvrcholila v nedeľu slávnostnou archijerejskou svätou liturgiou, ktorej hlavným slúžiacim bol prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ a koncelebrovali kardinál Kurt Koch, predseda Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov, košický eparchiálny biskup Milan Chautur CSsR, bratislavský eparchiálny biskup Peter Rusnák, emeritný pomocný biskup Pražského apoštolského exarchátu Ján Eugen Kočiš a desiatky kňazov. V priamom prenose túto liturgiu vysielala TV Lux. (záznam liturgie - archív TV LUX)
 
Niekoľkým tisíckam pútnikov homíliu ohlásil kardinál Kurt Koch. Povedal, že podľa posledných prieskumov sa zdá, že obyvateľstvo Európy je v súvislosti s vierou vo večný život úplne bezradné. Avšak „kresťanská viera stojí a padá na viere vo vzkriesenie Ježiša Krista a v účasti mŕtvych na tomto vzkriesení. Toto je podstata viery,“ pokračoval kardinál. Ponúkol krátku definíciu neba v kresťanskej viere. „Krajšie a jasnejšie sa to už skutočne nedá vyjadriť: «Nebo je Boh». Naozaj, čo iné by mohlo byť nebo než samotný Boh a čo iné by mohlo znamenať «byť prijatý do neba» než byť s Bohom a spočívať v jeho srdci?“
 
Hlboké myšlienky vrcholili vo vysvetlení tajomstva sviatku Zosnutia – Nanebovzatia Presvätej Bohorodičky. „V spoločenstve nebeskej dokonalosti stojí Mária, Božia Matka, na poprednom mieste. Dnešné evanjelium hovorí, že ona si vybrala lepšiu časť v počúvaní svojho syna (Lk 10, 42). Počas storočí, a tak je to až dodnes, Cirkev oslavuje Máriu ako «tota pulchra ─ celú krásnu», ktorá svojím postojom vyznáva, že Boh je nielen dobrý a pravdivý, ale predovšetkým nádherný, a to je dôvod, aby sme vzdávali vďaky, oslavovali ho a mali účasť na jeho kráse. V Márii nachádzame krásu Božieho plánu pre celé jeho stvorenie a jeho naplnenie je zjavné.“
 
V ďalšej časti homílie uviedol: „Mária je archetypom a pečaťou celého stvorenia. Z tejto perspektívy začíname rozumieť podstate dnešného sviatku, tomu, prečo bola Mária, Božia Matka, prijatá do nebeskej slávy s telom aj dušou. Tú, ktorú si Kristus želá vziať k sebe, želá si ju vziať k sebe úplne. Nič ľudské sa nezanecháva, všetko je vzaté domov. Aj telo je vzaté do svojho naplnenia. Lebo čo je nám ľuďom prirodzenejšie než naše telesné bytie? Aj telo má byť prijaté do večnej dokonalosti s Bohom. A tak je jasné, že v našej kresťanskej viere sa ľudstvo naplňuje v prvom rade v Márii. Mária potvrdzuje toto prvenstvo naplnenia Božej lásky vo svojom živote. Z tohto dôvodu nemôže byť prekážkou medzi vierovyznaniami, ale vedie nás hlbšie do spoločného srdca našej viery. Ona to dosiahla predovšetkým v nádhernom chválospeve Magnifikat, v ktorom hovorí o túžbe svojho srdca, aby bol Boh zvelebený.“
 
V sobotu a v nedeľu bohatý duchovný program prebiehal paralelne v bazilike a na ľutinskej hore. V sobotu večer to bola hlavne archijerejská svätá liturgia v bazilike Zosnutia Presvätej Bohorodičky, ktorú spolu s vladykom Jánom slávil aj kardinál Kurt Koch. Prešovský arcibiskup metropolita v homílii povedal, že Pán Ježiš často svoju matku pochválil tak, že pochválil iných. Preto aj chvála Márie, Lazarovej sestry, patrí Presvätej Bohorodičke. Jej, ktorá je v nebi, ide predovšetkým o našu spásu. Pozval pútnikov, ktorí sa vo veľkom počte zúčastnili tejto večernej svätej liturgie, aby boli horlivými mariánskymi ctiteľmi. V priamom prenose túto liturgiu vysielalo Rádio Lumen.
 
Súčasťou duchovného programu boli liturgické slávenia a pobožnosti, ale aj Mariánske večeradlo, Cesta svetla, posviacka vody, celonočné bdenie či evanjelizačný koncert kapely Peter Milenky&Band. Slávnostnej nedeľnej archijerejskej svätej liturgii predchádzala katechéza otca Ľubomíra Petríka o tom čo znamená sláviť jubilejný rok, v ktorej poukázal na to, čo je najdôležitejšie – chváliť Pána. Zároveň vysvetlil, prečo je leitmotívom Jubilejného roka Prešovskej archieparchie liturgické zvolanie Tvoje z tvojho tebe prinášame.
 
Počas odpustovej slávnosti množstvo pútnikov prijalo sviatosť zmierenia a pokánia. Pútnici zaslali pozdravný list Svätému Otcovi Františkovi, v ktorom prejavili svoju radosť z toho, že Svätý Otec udelí 6. októbra 2018 gréckokatolíckym pútnikom osobitnú audienciu počas Ďakovnej púte Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku do Ríma v rámci výročí, ktoré v tomto roku gréckokatolíci slávia.
 

Prílohy

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
19. jún 2019 (streda) Alfréd
Svätý dňa: Svätý apoštol Júda, podľa tela Pánov brat.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 87. (Rim 4, 13 – 25); Mt zač. 23. (7, 21 – 23) (radové)
Ap. zač. 77. (Júd 1, 1 – 10); Jn zač. 48b. (14, 21 – 24) (apoštolovi)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1277033 (35 %)
môže byť
1160914 (32 %)
nepáči
1169747 (32 %)
Hlasy: 3607694
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX