Menu
Citát
Všetko bohatstvo pochádza z neprávosti a keď jeden nestratí, druhý nemôže nájsť. Preto sa mi zdá veľmi pravdivým ono bežné príslovie: Boháč je alebo človek nespravodlivý, alebo dedičom nespravodlivého.
sv. Augustín
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícka charita Prešov
Rómska misia
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

18.09.2018 | Peter Solej | Čítanosť(802) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

NAPS Ekumenický koncert spájal ľudí už štrnásty raz

NAPS Ekumenický koncert spájal ľudí už štrnásty raz

Tohtoročným slávnostným večerom, ktoré umením spája a prehlbuje dialóg medzi národmi a náboženstvami, si prítomní symbolicky uctili aj 25 rokov novodobej Slovenskej republiky.
 
Vyvrcholením letnej kultúrnej sezóny v hlavnom meste bol aj v tomto roku NAPS Medzinárodný ekumenický koncert, ktorý odohrali v nedeľu 16. septembra 2018 v historickej budove SND v Bratislave. Koncert sa už tradične konal pod záštitou a za osobnej účasti hierarchov piatich najväčších kresťanských cirkví a židovskej náboženskej obce na Slovensku. „Náš ekumenický koncert nechce byť len obyčajným večerom peknej hudby. Snaží sa byť posolstvom. Svetielkom, ktoré v dnešnom, mnohokrát tmavom svete, zasvieti na cestu hľadania jednoty, tak ako si to želal náš Pán. V pozadí hľadania tejto jednoty stojí duch vzájomnej úcty a úprimného priateľstva medzi predstaviteľmi viacerých kresťanských tradícií a židmi, teda našimi staršími bratmi vo viere. Každý ročník podujatia sa snažíme pripraviť tak, aby mal svoj vlastný príbeh. V tomto roku sme aj prostredníctvom modlitieb a spevu ďakovali za 25 rokov našej novodobej štátnosti,“ uviedol pre médiá zakladateľ Inštitútu NAPS - Naše Aktivity Pre Slovensko, Peter Solej.
 
Myšlienku a poslanie slávnostného večera podporili diplomati desiatich krajín a viaceré osobnosti náboženského, verejného i akademického života. Podujatie otvoril svojím príhovorom primátor Hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal. Duchovné zamyslenie poskytol vladyka Juraj, pravoslávny arcibiskup michalovsko-košický, ktorý je aj členom Medzinárodnej teologickej komisie pre dialóg medzi katolíckou a pravoslávnou cirkvou. V umeleckej časti programu vystúpili profesionálne spevácke telesá z viacerých kútov Slovenska, medzi nimi aj operní speváci Marianna Gelenekyová a Roman Krško či multižánrová speváčka Jana Orlická, ktorá spieva v 28 jazykoch sveta. Zahraničným hosťom večera bol Zbor sv. Efréma z Budapešti. Celým koncertom sprevádzal orchester Sinfonietta z Bratislavy pod dirigentskou taktovkou známeho slovenského dirigenta Adriana Kokoša. Koncert s dobrovoľným vstupným určeným na charitatívne účely vyvrcholil požehnaním, ktoré udelili arcibiskupi a biskupi kresťanských cirkví a modlitbou sa k nim pridal rabín židovskej náboženskej obce. Záznam z koncertu odvysiela Rozhlas a televízia Slovenska na programe Dvojka 1. novembra tohto roka.
 
Na ekumenickom koncerte usporadúvanom Inštitútom NAPS vystúpili doteraz umelci z desiatich krajín a podporu mu prejavili viaceré svetové autority. Na piaty ročník podujatia poslal svoj telegram vtedajší pápež Benedikt XVI., v roku 2012 bol koncert konaný v období predsedníctva Cyperskej republiky v Rade EÚ a zúčastnil sa ho aj legát jordánskeho princa. Deviaty ročník bol zase oficiálnym podujatím košického Stretnutia biskupov východných katolíckych cirkví Európy. Pred dvomi rokmi sa podujatie konalo pod spoločnou záštitou prezidentov Maďarska a Slovenska, Jánoša Ádera a Andreja Kisku. Uplynulý rok bol koncert venovaný pamiatke prvého prezidenta SR Michala Kováča, ktorý bol aj čestným členom Inštitútu NAPS. Podujatia sa v októbri 2017 v novej budove SND zúčastnil aj najbližší spolupracovník pápeža Františka v oblasti ekumenizmu, kardinál Kurt Koch a svojho osobného legáta naň vymenoval i líder pravoslávnych veriacich na celom svete, Ekumenický patriarcha Bartolomej I. Konštantinopolský.
 
Inštitút NAPS vznikol pred štrnástimi rokmi. Svoju činnosť realizuje aj v oblasti vzdelávania a kultúry. Aktivity občianskeho združenia sa v minulosti uskutočnili aj v Medzilaborciach, Prešove, Košiciach či Banskej Bystrici. V roku 2012 sa NAPS stal historicky prvým partnerom medzinárodného centra dialógu Al Liqa´a, ktorý v Bejrúte ustanovil a založil melchitský patriarcha za pomoci sultána Ománu. Všetky doterajšie podujatia inštitútu boli realizované bez vstupných poplatkov, resp. za dobrovoľný príspevok, výťažok z ktorého putoval na charitu. Čestným členom NAPS je aj slovenský exprezident Rudolf Schuster.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
19. január 2020 (nedeľa) Drahomíra
Liturgické čítania:
Ap. zač. 280b. (1 Tim 1, 15 – 17); Lk 93. (18, 35 – 43)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1358105 (35 %)
môže byť
1238589 (32 %)
nepáči
1250048 (32 %)
Hlasy: 3846742
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX