Menu
Citát
Matkou všetkého zla je prázdna sláva a pýcha.
sv. Ján Zlatoústy
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka teologická fakulta
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícky magazín
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

21.09.2018 | Mgr. Ľubica Lenartová, Mgr. Jana Lukáčová | Čítanosť(658) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Vedecká konferencia -200 rokov Prešovského gréckokatolíckeho biskupstva

Vedecká konferencia -200 rokov Prešovského gréckokatolíckeho biskupstva

Správa z vedeckej konferencie 200 rokov Prešovského gréckokatolíckeho biskupstva
Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove

(20. – 21. september 2018)


V roku 2018 si Gréckokatolícka cirkev na Slovensku pripomína viacero výročí, medzi ktorými je najvýznamnejšie 200 rokov od založenia Prešovského gréckokatolíckeho biskupstva. V tomto výročnom roku pripravila Gréckokatolícka cirkev na Slovensku viacero podujatí, jedným z nich bola vedecká konferencia so zhodným názvom 200 rokov Prešovského gréckokatolíckeho biskupstva, ktorá bola organizovaná v priestoroch Gréckokatolíckej teologickej fakulty, Konferencia sa konala v dňoch 20. – 21. septembra 2018 pod záštitou organizátorov, ktorými bola Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove, ako aj samotná Prešovská univerzita v Prešove a Gréckokatolícke arcibiskupstvo v Prešove.
 
V úvode konferencie zazneli pozdravné slová od prešovského arcibiskupa a metropolitu Mons. Dr. h. c. ThDr. Jána Babjaka SJ, PhD. a rektora Prešovskej univerzity Dr. h. c. prof. PhDr. Petra Kónyu, PhD. Príhovor k otvoreniu konferencie predniesol aj štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Mgr. Peter Krajňák, ktorý udelil prešovskému arcibiskupovi a metropolitovi Mons. Dr. h. c. ThDr. Jánovi Babjakovi SJ, PhD. za jeho prácu a aktivity pamätnú medailu ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR JUDr. Mgr. Martiny Lubyovej, PhD. Následne nasledoval príhovor dekana Gréckokatolíckej teologickej fakulty Mons. prof. ThDr. Petra Šturáka, PhD. pričom v jeho závere pogratuloval za všetkých zamestnancov a doktorandov fakulty prešovskému arcibiskupovi a metropolitovi Mons. Jánovi Babjakovi k jeho životnému jubileu.
 
Konferenciu otvoril príspevok s názvom Obnova katolíckej cirkvi v Prešove v 17. – 18. storočí, ktorý predniesol rektor Prešovskej univerzity Dr. h. c. prof. PhDr. Peter Kónya, PhD. Ďalšiu tému Užhorodská únia v kontexte stredoeurópskych cirkevných únií od konca 16. do začiatku 18. storočia predstavil ThLic. Juraj Gradoš, PhD. Autorom tretieho príspevku s názvom Priebeh vzniku Prešovského gréckokatolíckeho biskupstva bol doc. PhDr. Jaroslav Coranič, PhD. Túto časť prvého bloku prednášok uzatvoril doc. Volodimír Fenič, PhD. so svojim príspevkom Od Prešova po Prešov (1816 – 1946): šesť podielov Mukačevskej eparchie a desať spoločných znakov cirkevnej identity gréckokatolíkov užhorodskej únijnej tradície. Po prestávke nasledoval blok venovaný ďalším príspevkom s danou problematikou konferencie. So svojím príspevkom Dokumentácia pamiatok gréckokatolíckej cirkvi na Šariši v druhej polovici „dlhého“ 19. storočia vystúpil PaedDr. Patrik Derfiňák, PhD. Následne sa slova ujal Mgr. Peter Krajňák s témou príspevku Jozef Mižičko (1847 – 1918) – generálny vikár Prešovského biskupstva a kanonik Prešovskej kapituly. Ďalší príspevok „Cirkvi sestry“ – vzťahy medzi Mukačevským a Prešovským biskupstvom v období rokov 1918 – 1939 (administratívny a náboženský aspekt) predniesol doc. Viktor Kičera, PhD. Súbor prednášok v tento deň uzatvoril dekan Gréckokatolíckej teologickej fakulty Mons. prof. ThDr. Peter Šturák, PhD. s prednáškou Proces obnovenia Gréckokatolíckej cirkvi v Československu v roku 1968. Po diskusii nasledovala prezentácia knižných publikácií edície Dejiny Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, ktorú predstavili jednotliví autori a editori.
 
Druhý deň konferencie sa začal blokom piatich zaujímavých príspevkov. Prvým prednášajúcim bol prof. PhDr. ThDr. Peter Zubko, PhD. – názov jeho príspevku bol Teológia kňazstva v Užhorodskom rukopisnom Pseudozonarovi, prameni o tradícii východnej cirkvi v Karpatoch. Nasledovala prednáška prof. PhDr. Petra Žeňucha, DrSc. s témou O jazyku cyrilských písomností na prelome 18. a 19. storočia. Ďalšiu špecifickú tému predniesol Mgr. Michal Vadrna s názvom Rod Mankovičovcov a ich vplyv na život v Mukačevskej eparchii. Doc. ThDr. Peter Borza, PhD. odprezentoval príspevok Gréckokatolícka cirkev na Slovensku v rokoch 1939 – 1945. Posledný blok prednášok daného dňa, ako aj celej konferencie otvoril PhDr. Gabriel Székely, PhD. svojím príspevkom Biskup P. P. Gojdič a jeho kritika totalitných ideológií 20. storočia. Následne vystúpil prof. ThDr. Cyril Hišem, PhD s témou prednášky Bratislavská bohoslovecká fakulta a Vasiľ Hopko. Ďalšia téma sa viedla v ekumenickom duchu a šlo o príspevok s názvom Od Jeruzalema k Rímu, od Ríma k Jeruzalemu od Ing. Igora Rintela. Prešovská eparchia a hladomor na Ukrajine bol názov nasledujúcej témy príspevku Mgr. Jozefa Šelepeca. V závere odznel príspevok dr. hab. Mareka Rembierza s názvom Cyrilometodská tradícia a 200 rokov Prešovského gréckokatolíckeho biskupstva. Atraktivitu a význam tohto podujatia podčiarkla aj záverečná široká diskusia, ktorá nasledovala po poslednom príspevku.
 
Konferencia priniesla množstvo vzácnych a jedinečných príspevkov, ako aj atmosféru osláv 200. výročia Prešovského gréckokatolíckeho biskupstva. Príspevky z konferencie budú uverejnené v zborníku, ktorý bude výstupom tejto výročnej konferencie.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
16. október 2019 (streda) Vladimíra
Liturgické čítania:
Ap. zač. 259. (Kol 3, 17 – 25; 4, 1); Lk zač. 47. (9, 44 – 50)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1323848 (35 %)
môže byť
1205401 (32 %)
nepáči
1215230 (32 %)
Hlasy: 3744479
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX