Menu
Citát
Čím sa ospravedlňujú, keď ich začneme obviňovať? Ja, hovoria, nie som mních, mám ženu a deti a starám sa o dom. Práve však od toho pochádza všetko zlo. Či si vari myslíte, že čítanie Svätého písma patrí iba mníchom? Veď vy ho potrebujete viac ako oni! Kto žije vo svete a každý deň dostáva nové a nové údery, pre toho je i najviac potrebný liek. Preto ak niekto z vás pokladá čítanie Svätého písma za zbytočné, je to omnoho nebezpečnejšie pre jeho spásu, ako keby ho len nečítal. Názor, že čítať Sväté písmo je zbytočné, je satanského pôvodu.
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícky magazín
Národné stretnutie mládeže
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícka charita Prešov
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

21.09.2018 | Mgr. Ľubica Lenartová, Mgr. Jana Lukáčová | Čítanosť(92) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Vedecká konferencia -200 rokov Prešovského gréckokatolíckeho biskupstva

Vedecká konferencia -200 rokov Prešovského gréckokatolíckeho biskupstva

Správa z vedeckej konferencie 200 rokov Prešovského gréckokatolíckeho biskupstva
Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove

(20. – 21. september 2018)


V roku 2018 si Gréckokatolícka cirkev na Slovensku pripomína viacero výročí, medzi ktorými je najvýznamnejšie 200 rokov od založenia Prešovského gréckokatolíckeho biskupstva. V tomto výročnom roku pripravila Gréckokatolícka cirkev na Slovensku viacero podujatí, jedným z nich bola vedecká konferencia so zhodným názvom 200 rokov Prešovského gréckokatolíckeho biskupstva, ktorá bola organizovaná v priestoroch Gréckokatolíckej teologickej fakulty, Konferencia sa konala v dňoch 20. – 21. septembra 2018 pod záštitou organizátorov, ktorými bola Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove, ako aj samotná Prešovská univerzita v Prešove a Gréckokatolícke arcibiskupstvo v Prešove.
 
V úvode konferencie zazneli pozdravné slová od prešovského arcibiskupa a metropolitu Mons. Dr. h. c. ThDr. Jána Babjaka SJ, PhD. a rektora Prešovskej univerzity Dr. h. c. prof. PhDr. Petra Kónyu, PhD. Príhovor k otvoreniu konferencie predniesol aj štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Mgr. Peter Krajňák, ktorý udelil prešovskému arcibiskupovi a metropolitovi Mons. Dr. h. c. ThDr. Jánovi Babjakovi SJ, PhD. za jeho prácu a aktivity pamätnú medailu ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR JUDr. Mgr. Martiny Lubyovej, PhD. Následne nasledoval príhovor dekana Gréckokatolíckej teologickej fakulty Mons. prof. ThDr. Petra Šturáka, PhD. pričom v jeho závere pogratuloval za všetkých zamestnancov a doktorandov fakulty prešovskému arcibiskupovi a metropolitovi Mons. Jánovi Babjakovi k jeho životnému jubileu.
 
Konferenciu otvoril príspevok s názvom Obnova katolíckej cirkvi v Prešove v 17. – 18. storočí, ktorý predniesol rektor Prešovskej univerzity Dr. h. c. prof. PhDr. Peter Kónya, PhD. Ďalšiu tému Užhorodská únia v kontexte stredoeurópskych cirkevných únií od konca 16. do začiatku 18. storočia predstavil ThLic. Juraj Gradoš, PhD. Autorom tretieho príspevku s názvom Priebeh vzniku Prešovského gréckokatolíckeho biskupstva bol doc. PhDr. Jaroslav Coranič, PhD. Túto časť prvého bloku prednášok uzatvoril doc. Volodimír Fenič, PhD. so svojim príspevkom Od Prešova po Prešov (1816 – 1946): šesť podielov Mukačevskej eparchie a desať spoločných znakov cirkevnej identity gréckokatolíkov užhorodskej únijnej tradície. Po prestávke nasledoval blok venovaný ďalším príspevkom s danou problematikou konferencie. So svojím príspevkom Dokumentácia pamiatok gréckokatolíckej cirkvi na Šariši v druhej polovici „dlhého“ 19. storočia vystúpil PaedDr. Patrik Derfiňák, PhD. Následne sa slova ujal Mgr. Peter Krajňák s témou príspevku Jozef Mižičko (1847 – 1918) – generálny vikár Prešovského biskupstva a kanonik Prešovskej kapituly. Ďalší príspevok „Cirkvi sestry“ – vzťahy medzi Mukačevským a Prešovským biskupstvom v období rokov 1918 – 1939 (administratívny a náboženský aspekt) predniesol doc. Viktor Kičera, PhD. Súbor prednášok v tento deň uzatvoril dekan Gréckokatolíckej teologickej fakulty Mons. prof. ThDr. Peter Šturák, PhD. s prednáškou Proces obnovenia Gréckokatolíckej cirkvi v Československu v roku 1968. Po diskusii nasledovala prezentácia knižných publikácií edície Dejiny Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, ktorú predstavili jednotliví autori a editori.
 
Druhý deň konferencie sa začal blokom piatich zaujímavých príspevkov. Prvým prednášajúcim bol prof. PhDr. ThDr. Peter Zubko, PhD. – názov jeho príspevku bol Teológia kňazstva v Užhorodskom rukopisnom Pseudozonarovi, prameni o tradícii východnej cirkvi v Karpatoch. Nasledovala prednáška prof. PhDr. Petra Žeňucha, DrSc. s témou O jazyku cyrilských písomností na prelome 18. a 19. storočia. Ďalšiu špecifickú tému predniesol Mgr. Michal Vadrna s názvom Rod Mankovičovcov a ich vplyv na život v Mukačevskej eparchii. Doc. ThDr. Peter Borza, PhD. odprezentoval príspevok Gréckokatolícka cirkev na Slovensku v rokoch 1939 – 1945. Posledný blok prednášok daného dňa, ako aj celej konferencie otvoril PhDr. Gabriel Székely, PhD. svojím príspevkom Biskup P. P. Gojdič a jeho kritika totalitných ideológií 20. storočia. Následne vystúpil prof. ThDr. Cyril Hišem, PhD s témou prednášky Bratislavská bohoslovecká fakulta a Vasiľ Hopko. Ďalšia téma sa viedla v ekumenickom duchu a šlo o príspevok s názvom Od Jeruzalema k Rímu, od Ríma k Jeruzalemu od Ing. Igora Rintela. Prešovská eparchia a hladomor na Ukrajine bol názov nasledujúcej témy príspevku Mgr. Jozefa Šelepeca. V závere odznel príspevok dr. hab. Mareka Rembierza s názvom Cyrilometodská tradícia a 200 rokov Prešovského gréckokatolíckeho biskupstva. Atraktivitu a význam tohto podujatia podčiarkla aj záverečná široká diskusia, ktorá nasledovala po poslednom príspevku.
 
Konferencia priniesla množstvo vzácnych a jedinečných príspevkov, ako aj atmosféru osláv 200. výročia Prešovského gréckokatolíckeho biskupstva. Príspevky z konferencie budú uverejnené v zborníku, ktorý bude výstupom tejto výročnej konferencie.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
18. október 2018 (štvrtok) Lukáš
Liturgické čítania:
Ap. zač. 260b. (Kol 4, 5 – 9. 14. 18); Lk zač. 51a. (10, 16 – 21) (apoštolovi)
Ap. zač. 260. (Kol 4, 2 – 9); Lk zač. 48. (9, 49 – 56) (radové)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1168088 (35 %)
môže byť
1058772 (32 %)
nepáči
1066432 (32 %)
Hlasy: 3293292
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX