Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Márne sú modlitby a úsilie človeka, ktorý vo svojom srdci uchováva zlobu na blížneho a želanie pomsty.
pustovník Izaiáš
Gréckokatolícka charita Prešov
Rómska misia
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

03.11.2018 | Rudolf Hreňo | Čítanosť(1025) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Noc v chráme na Sídlisku III v Prešove

Noc v chráme na Sídlisku III v Prešove

V piatok 26. 10. 2018 o 17:30 sa deti ako obyčajne stretli na detskej svätej liturgii v Chráme bl. hieromučeníka Pavla Petra Gojdiča. No liturgia ani nasledujúci čas pri nohách Ježiša Krista nebola obyčajná.
 
V liturgii nám otec kaplán Miroslav Dargaj priblížil život v nebi a na zemi spolu s anjelmi. Po svätej liturgii sme spoločne pomocou obrázkových puzzlí hľadali tajomstvo toho, čo bude nasledovať. Z obrázkov sme rozpoznali tri časti nášho chrámu predsieň, loď a svätyňu.
 
Otec Peter Kačur, správca farnosti, nás zobral na cestu po chráme. Začali sme putovať v predsieni chrámu, kde sme sa dozvedeli veľa zaujímavého o baptistériu, ale aj to prečo z ambóna znejú slová „Dvere, dvere premúdrosť vnímajme.“ Z predsiene sme sa presunuli k analoju do stredu chrámu do lode. Analoj – stojan na uloženie ikony. Pripomína nám príchod na sväté miesto. Pri ňom je miesto na obetné sviece, ktoré zapaľujeme na úmysel svojej modlitby, s ktorou prichádzame do chrámu. Cesta pokračovala k solei, na ktorú vstupujú biskupi, kňazi, diakoni. V strede solei je ambón, ktorý symbolizuje odvalený kameň z hrobu Pána Ježiša Krista. Z neho sa ohlasuje radostná zvesť zmŕtvychvstania. Dozvedeli sme sa niečo o farbách a písmenách na ikonách. Potom sme nazreli do svätyne, kde prebieha svätá liturgia, ale hlavne kde sa premieňa chlieb a víno na telo a krv Ježiša Krista.
 
Počas prestávky sme si spoločne s Ráchel Hromjakovou zaspievali pieseň a sústredili sme sa na čipsovo-keksíkove občerstvenie. Po občerstvení sme sa rozdelili na dve skupiny na chlapcov a dievčatá. Otec Miroslav Dargaj spoločne s chlapcami sa venovali miništrantskej službe a spoznali mnohé veci, ktoré sa používajú pri svätej liturgii. Dievčatá spoločne s otcom diakonom Rudolfom Hreňom sa premiestnili do druhej časti chrámu a sústredili svoju pozornosť na ich službu a prítomnosť v chráme. Čerpať a učiť sa byť pokornou, poslušnou a čistou sa dá najlepšie od našej nebeskej mamky Panny Márie. Ako slúžiť modlitbou a prácou sme sa dozvedeli od Marty a Márie z evanjelia podľa Lukáša. Obe služby sú dôležité a majú svoje miesto v našich životoch.
 
Nakoniec sme dojedli všetko, čo sme si pripravili a zahrali sa na molekuly, ktoré sa pohybujú po zemi a niekedy sa spájajú do väčších skupín. Potom sme sa spoločne s otcom Miroslavom pomodlili modlitbu Otče náš, aby sme sa poďakovali Ježišovi za radosť, ktorú nám daroval do našich sŕdc.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
26. február 2021 (piatok) Viktor
Svätý dňa: Náš otec svätý Porfyrios, gazský biskup.
Liturgické čítania:
Služba VPD: parémije: Gn 5, 32 – 6, 8; Prís 6, 20 – 7, 1
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1398079 (35 %)
môže byť
1275396 (32 %)
nepáči
1290916 (33 %)
Hlasy: 3964391
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX