Menu
Citát
Keď budeme klásť nadovšetko dôraz na plnenie vôle Božej, potom všetko dobré ako rieka potečie k nám, a my nebudeme cítiť nijaké smutné pocity, pretože milosť Božia nám bude všetko meniť na úžitok.
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícky magazín
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

31.10.2018 | Jana Lukáčová, Jana Beňková | Čítanosť(640)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Stopy Talianska v srdciach pútnikov...

Stopy Talianska v srdciach pútnikov...

V dňoch 15. – 21. októbra sa zamestnanci, študenti a priatelia Gréckokatolíckej teologickej fakulty zúčastnili duchovnej púte v Taliansku. Tento pobyt bol sprevádzaný návštevou viacerých miest, ktoré pútnici navštívili a jeho dôležitosť, iba podčiarkla príležitosť 200. výročia zriadenia Prešovského gréckokatolíckeho biskupstva, ktoré si aj takouto aktivitou všetci účastníci pripomenuli.
 
Samotné putovanie nie je termínom, ktorý sa v spoločnosti objavuje iba dnes. Veriaci už niekoľko tisícročí putujú k svätyniam, relikviám, na odľahlé i blízke miesta. „Byť kresťanom znamená: byť pútnikom až do príchodu do Otcovho domu“, slová ktoré kedysi povedal svätý Augustín sú aj pre Cirkev dneška aktuálne. Dnešná Cirkev je cirkvou putujúcou, Cirkev ktorá nezostáva iba pri tejto ,,pozemskej púti“, ale chce dosiahnuť niečo viac a to NEBO.
 
Púť, ktorú zastrešila a zorganizovala naša alma mater obohatila nielen oči pútnikov, ale aj ich srdcia a dušu.
 
Prvou zastávkou bolo pre pútnikov mesto Trieste na pobreží Benátskeho zálivu, ktoré bolo kedysi najdôležitejším prístavom Rakúsko-Uhorska. Starobylosť tohto miesta si mohli účastníci pripomenúť najmä na základe návštevy významných pamiatok: námestia Piazza Unitá d´Italia s mnohými palácmi z 19.storočia, hradu a katedrály San Giusto.
 
Ďalší deň sa pútnici presunuli do starovekého etruského mesta Montepulciano, práve na tomto mieste sa uskutočnila aj Svätá liturgia. Neskôr nasledovala prehliadka hlavného námestia Piazza Grande, ako aj ďalších renesančných budov: Palazzo Comunale, Palazzo Bucelli, Palazzo Nobili - Tarugi, Palazzo del Monte Cantucci zo 16. storočia a kostol Tempio di San Biagio zo 16 storočia. Po prechádzke mestom nasledovala ochutnávka vína a syrov.
 
Tretí deň sa niesol v duchu slávnostnej atmosféry, pútnici sa skoro ráno odobrali na Námestie sv. Petra, kde sa odohrala audiencia so Svätým otcom, ktorý vo svojom príhovore spomenul aj návštevníkov zo Slovenska, o čo viac práve z Gréckokatolíckej teologickej fakulty. Po audiencii sa pútnici odobrali do Vatikánskeho rozhlasu, kde ich privítali slovenskí pracovníci a spoločne v kaplnke Zvestovania Pána odslúžili Svätú liturgiu. Po nej nasledovala prehliadka historického Ríma a to skrze návštevu pamiatok: Anjelský hrad a most, najväčšie námestie Piazza Navona s Fontánou štyroch riek, Pantheonu, Piazza di Trevi s najznámejšou Fontánou di Trevi, monumentálne Španielske schody, a prechod antickým Rímom, Trajánove fórum, Kapitol, Forum Romanum, Colloseum.
 
Nasledujúci deň pútnici navštívili ďalšie dve hlavné centrá. Mesto Manoppello, preslávené najmä vďaka šatke, na ktorej je podľa tradície zobrazená Svätá tvár a putnicke mestečko Monte Sant´Angelo.
 
V záverečný deň pútnici navštívili mesto San Giovani Rotondo, kde žil, pôsobil a je pochovaný sv. Páter Pio. Nasledovala prehliadka kapucínskeho kláštorného komplexu Santa Maria delle Grazie s hrobom a múzeom sv. Pátra Pia. Okrem toho mohli návštevníci v čase osobného voľna navštíviť viaceré dominanty tohto miesta medzi nich možno zaradiť aj nemocnicu založenú sv. Pátrom Piom "Casa Sollievo della Sofferenza" (Dom úľavy v utrpení), či priestor krížovej cesty. Vyvrcholením púte bola Svätá liturgia konaná v chráme "Chiesa di Santa Maria delle Grazie" (Kláštor Panny Márie Milostiplnej).
 
Šesť dní putovania viedlo k vytvoreniu krásneho spoločenstva a pútnici si z tejto v poradí už 15. púte organizovanej GTF odniesli mnoho krásnych zážitkov, spomienok a v neposlednom rade posilnenie pre duchovný život. Práve tento prvok je dôležitým atribútom pre upevnenie vzťahu Boha a človeka a jeho cesty k nemu. Aj Ježiš Kristus hovorí: "Ja som cesta, pravda a život" (Jn 14, 6).
 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
26. január 2020 (nedeľa) Tamara
Liturgické čítania:
Ap. zač. 285b. (1 Tim 4, 9 – 15); Lk zač. 94. (19, 1 – 10)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1360185 (35 %)
môže byť
1240515 (32 %)
nepáči
1252191 (33 %)
Hlasy: 3852891
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX