Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
V pekle už nie je Zástupca a Spasiteľ, tam už neuvidíš miernu a tichú tvár Ježiša Krista. Tam už nie je možné prísť ku Kráľovi a prosiť ho a týmto spôsobom sa oslobodiť od okov. Tam už nie je to možné. Tu na zemi akékoľvek utrpenie trvá len krátky čas, a tam horiaci hriešnik horí večne a nezhorí.
sv. Ján Zlatoústy
Facebook grkatpo
Gréckokatolícka teologická fakulta
GMC BARKA - Juskova Voľa
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

14.11.2018 | Valéria Hricovová | Čítanosť(2074) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Na medzinárodnom festivale duchovných piesní v Prešove bola inaugurovaná poštová známka

Na medzinárodnom festivale duchovných piesní v Prešove bola inaugurovaná poštová známka

Počas víkendu 9. – 11. novembra zneli v Prešove melódie šíriace tradíciu byzantského liturgického spevu. Konal sa už XXVII. ročník Medzinárodného festivalu duchovných piesní byzantského obradu, počas ktorého bola inaugurovaná poštová známka vydaná k Jubilejnému roku Prešovskej archieparchie 2018.
 
Tri jesenné festivalové dni sa stali súčasťou kultúrneho života Prešova a každoročne oslovujú množstvo milovníkov zborovej interpretácie byzantských duchovných piesní z radov odbornej aj laickej verejnosti. To sa potvrdilo aj na množstve poslucháčov na tohtoročnom festivalovom koncerte.
 
V piatok 9. novembra podvečer festival otvoril slávením archijerejskej svätej liturgie Mons. Ján Babjak SJ, prešovský gréckokatolícky arcibiskup metropolita, ktorý nad celým festivalom prevzal záštitu. Krásu a hĺbku modlitieb svojím spevom umocnil prešovský gréckokatolícky Katedrálny zbor sv. Jána Krstiteľa.
 
V sobotu popoludní 10. novembra od 14:00 sa pod klenbou prešovského Katedrálneho chrámu sv. Jána Krstiteľa rozoznel spev deviatich speváckych zborov, ktoré vystúpili na festivalovom koncerte. Ako prvý vystúpil Kňazský zbor Košickej eparchie. Po ňom nasledovali katedrálne spevácke zbory jednotlivých eparchií – prešovský Gréckokatolícky katedrálny zbor sv. Jána Krstiteľa, Zbor sv. Cyrila a Metoda pri Katedrálnom chráme Narodenia Presvätej Bohorodičky z Košíc a bratislavské katedrálne zbory Chrysostomos a Kyrillomethodeon.
 
V druhej časti koncertu sa predstavil bohoslovecký Zbor sv. Romana Sladkopevca a zahraničné zbory – spevácky zbor Gaudeamus z Brna (Česká republika), Mužský byzantský zbor Najsvätejšej Trojice z Prahy (Česká republika) a Spevácky zbor Kliros z Ľvova (Ukrajina). V závere koncertu všetci účinkujúci spoločne zaspievali zborovú skladbu D. Bortňanského „Budi imja Hospodne”, čím dali krásnu hudobnú bodku za vystúpeniami jednotlivých speváckych zborov, ktoré boli na vysokej umeleckej úrovni.
 
Nedeľa 11. novembra sa niesla v znamení duchovného odkazu sv. Cyrila a Metoda, ktorým vďačíme za to, že pred 1155. rokmi nám počas svojej misie na našom území priniesli krásu východnej svätej liturgie. Spevácke zbory, ktoré sa modlia spevom a prehlbujú tak duchovný rozmer svätej liturgie, spievali na svätých liturgiách vo všetkých prešovských gréckokatolíckych chrámoch. V katedrálnom chráme zbory Chrysostomos a Kliros, na Sídlisku 3 Mužský byzantský zbor z Prahy a na sídlisku Sekčov zbor Kyrillomethodeon.
 
Tohtoročný ročník festivalu bol výnimočný tým, že sa zaradil medzi mnohé akcie, ktorými sme si pripomínali 200. výročie založenia Prešovskej eparchie. Súčasťou festivalového koncertu v sobotu bola inaugurácia poštovej známky vydanej k Jubilejnému roku Prešovskej archieparchie s motívom ikony krásnobrodskej Bohorodičky, ktorá je jedným zo symbolov jubilejného roka. Autorom známky, ktorú v emisii Umenie vydala Slovenská pošta a. s., je renomovaný slovenský rytec poštových zámok František Horniak. Počas inaugurácie sa prihovoril otec arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak SJ, ktorý známku slávnostne požehnal, a Martin Vančo, vedúci odboru Poštovej filatelistickej služby. Na inaugurácii sa zúčastnilo veľa filatelistov zo Slovenska, ktorí si prišli zakúpiť poštovú známku s príležitostnou obálkou a pečiatkou.
 
Zaplnený Katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa a dlhotrvajúce potlesky poslucháčov opäť potvrdili, že je potrebné pokračovať v tradícii festivalu aj v ďalších rokoch. Organizačne festival pripravilo Gréckokatolícke arcibiskupstvo v Prešove a Združenie Sakrálne spevy Východu. Finančne festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Mesto Prešov.
 

Synoda 2021 - 2023
Dnes
17. august 2022 (streda) Milica
Liturgické čítania:
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1440272 (35 %)
môže byť
1316647 (32 %)
nepáči
1333991 (33 %)
Hlasy: 4090910
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX