Menu
Citát
Ako poznať a liečiť pyšného? - Poznať ho podľa toho, že sa snaží o povýšenie. Pýcha sa lieči vierou v túto pravdu: Boh pyšným odporuje, ale pokorným dáva milosť (Jak 4, 6). K tomu treba poznamenať, že nikto sa nemôže vyliečiť z tejto náruživosti i keby sa ako bál, že bude odsúdený s pyšnými, kým sa celkom nezriekne túžby po sláve, podobne ako sa niekto nemôže odnaučiť od nejakého dialektu alebo spôsobu rozprávania alebo i od nejakého iného prejavu, kým neprestane nielen podľa toho robiť, ale aj zaujímať sa o to.
sv. Bazil Veľký
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícka teologická fakulta
Rómska misia
Gréckokatolícky magazín
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

11.02.2019 | Peter Borza | Čítanosť(264)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Seredské svedectvá v Košiciach

Seredské svedectvá v Košiciach

Katedra histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v spolupráci s Múzeom holokaustu v Seredi, združením židovských žien Ester a občianskym združením Edah pripravili pri príležitosti Medzinárodného dňa obetí holokaustu premiéru krátkych filmových dokumentov s výpoveďami ľudí, ktorí prežili holokaust. Podujatie sa uskutočnilo 7. februára v budove Rektorátu UPJŠ. Plná historická aula bola dôkazom záujmu zo strany verejnosti. Medzi hosťami boli napríklad prešovský gréckokatolícky arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ, košický eparcha Milan Chautur CSsR, generálny konzul Maďarska, honorárny konzul Izraela, zástupcovia Košického samosprávneho kraja, mesta Košice a ďalšie významné osobnosti, ktorých zoznam by bol naozaj veľmi dlhý.
 
Dokumenty s výpoveďami Elvíry Feldmarovej, Fridricha Feldmara, Ivana Kamenského, Michala Kleina a Juraja Szánta režíroval Rado Dubravský. Ivan Kamenský a Michal Klein sa premiéry zúčastnili aj osobne a vo svojich príhovoroch sa dotkli aj súčasného stupňovania pravicového extrémizmu v slovenskej spoločnosti. Popri známych faktoch a vedeckých výskumoch je práve osobná ľudská výpoveď jedinou cestou k pochopeniu, čím všetkým museli obete holokaustu prejsť. „Čím menej hlasov vypovedajúcich o ľudskej krutosti zostáva, tým ďalej musí ich posolstvo zájsť“, hovorí producent filmov a riaditeľ Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok, ktorý celý spomienkový večer moderoval.
 
Podujatie bolo venované pamiatke Juraja Szánta, ktorý sa premiéry nedožil. V jeho mene sa prihovorila dcéra Ľudmila Grossmanová. Film s jeho svedectvom bol premietnutý v závere a prítomní mu vyjadrili úctu minútou ticha, ktorú zakončil mladý virtuóz Samuel Salzer skladbou Schindlerov zoznam od Johna Williamsa.
 
Krátke filmové dokumenty ponúkli autentické svedectvá preživších, ktoré všetkých mimoriadne ľudsky a odborne obohatili.
 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
29. máj 2020 (piatok) Vilma
Liturgické čítania:
Ap. zač. 50. (Sk 27, 1 – 44); Jn zač. 57. (17, 18 – 26)
Kalendár
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1377329 (35 %)
môže byť
1256027 (32 %)
nepáči
1272321 (33 %)
Hlasy: 3905677
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX