Menu
Citát
Umenie kňaza – ak tu možno hovoriť o umení – je najvyšším umením. Preto by kňaz mal mať všetky schopnosti, najmä tie typicky ľudské. Malo by v ňom byť všetko, čo je ľudské, okrem hriechu. Ľudia hľadajú u kňaza echo, prijatie, útechu a nie zakaždým raz odpustenie alebo radu. Nie, jednoducho túžia, aby ich vypočul a pochopil.
sv. Gregor
Centrum pre rodinu Sigord
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícky magazín
Rómska misia
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

14.02.2019 | Stanislav Bujda | Čítanosť(704) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Kružlove požehnali pamätnú tabuľu kňazovi Františkovi Dancákovi

V Kružlove požehnali pamätnú tabuľu kňazovi Františkovi Dancákovi

V sobotu 9. februára 2019, pri príležitosti nedožitého jubilea 80 rokov otca Františka Dancáka, gréckokatolícka farnosť Kružlov, v spolupráci s redakciou gréckokatolíckeho časopisu Slovo, zorganizovala spomienku na tohto významného kňaza, ktorý zomrel 18. novembra 2018.
 
Podujatie sa začalo svätou liturgiou, ktorú celebroval Mons. Ľubomír Petrík, prešovský protosynkel. V homílii povedal, že otec František bol veľmi aktívny kňaz, a to v mnohých rovinách. V jeho živote bolo aj veľa krížov, ktoré však nezlomili, ale posilnili jeho dôveru v Boha, ktorú hľadal v modlitbe. Ako zaznelo v evanjeliu, dňom i nocou volal k Bohu.
 
Po liturgii šéfredaktor časopisu Slovo otec Juraj Gradoš a starosta obce Kružlov Jozef Kmec odhalili na farskej budove pamätnú tabuľu, ktorú požehnal otec Ľubomír Petrík. Slávnostný príhovor pred odhalením a požehnaním tabule predniesol otec Juraj Gradoš, ktorý zdôraznil dlhoročnú službu otca Františka Dancáka ako šéfredaktora časopisu Slovo a to, ako vedel s pokojom riešiť mnohé problémy, ktoré boli spojené s touto činnosťou.
 
O 12:00 hod. sa konal kultúrny program v sále kultúrneho domu. Medzi pozvanými hosťami boli ľudia z cirkevného a verejného života. Hovorené vstupy boli zamerané na cestovanie, pastoračnú starostlivosť, život s mladými, publikačnú činnosť otca Františka. Spomienkami podujatie obohatili otec Pavel Dancák, štátny tajomník ministerstva školstva Peter Krajňák, otec Štefan Keruľ-Kmec, otec prof. Pavol Dancák, domáci, blízki priatelia, kolegovia a ďalší.
 
Moderátorkou programu bola Annamária Vlkovičová, vystúpil domáci folklórny súbor Lipka, deti zo ZŠ Kružlov, speváčka ľudových a duchovných piesní Monika Kandráčová, cirkevný spevácky zbor Marianka a sólový spev zaznel aj v podaní Viktórie Koženej.
 
Gréckokatolícky kňaz PaedDr. František Dancák sa narodil 9. februára 1939 vo Varhaňovciach. Pôsobil ako duchovný správca vo farnostiach Hrabské a Kružlov. Počas svojho života bol dôverným priateľom blahoslaveného biskupa Vasiľa Hopka, ktorému bol nápomocný pri obnovovaní Gréckokatolíckej cirkvi. Bol mimoriadne aktívnym kňazom, za čo bol neraz ocenený. Za všetky ocenenia možno spomenúť cenu Fra Angelico, ktorú získal v roku 2017 v kategórii slovesného umenia. Ako stauroforný protojerej, titulárny kanonik, publicista, člen viacerých združení a komisií, šéfredaktor časopisov Slovo a Blahovistnik, vysokoškolský pedagóg, bol po celý život spätý so severovýchodom Slovenska. Je autorom dosiaľ vydaných 130 knižných publikácií. Svoju dušu odovzdal svojmu Majstrovi v Bardejovskej Novej Vsi, v 80. roku svojho života, 18. novembra 2018. Otec František Dancák patrí k najznámejším kňazom Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Pri hojnej účasti ľudí z obce, okolia a vzdialenejších miest na tomto podujatí sa vytvorila atmosféra sviatočnej narodeninovej oslavy. Tak sa naplnil sen otca Františka osláviť 80. narodeniny medzi najbližšími.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
30. september 2020 (streda) Jarolím
Svätý dňa: Svätý hieromučeník Gregor, biskup Veľkého Arménska.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 237. (Flp 1, 12 – 20a); Lk zač. 21. (5, 33 – 39) (radové)
Kalendár
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1387983 (35 %)
môže byť
1265927 (32 %)
nepáči
1281917 (33 %)
Hlasy: 3935827
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX