Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Málo odpustíš - málo bude i tebe odpustené, mnoho odpustíš - mnoho i tebe bude odpustené... Odpustíš z celého srdca? Tak i Boh tebe odpustí. Ak odpustíš nepriateľovi, možno ho i zmeníš na priateľa. Tak isto bude postupovať Boh s tebou. Čím viac niekto zhrešil proti nám, tým viac sa máme ponáhľať k zmiereniu sa s ním, pretože zmierenie sa s ním spôsobí odpustenie ešte väčšieho počtu našich hriechov.
sv. Ján Zlatoústy
GMC BARKA - Juskova Voľa
Facebook grkatpo
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

02.04.2019 | ISPA | Čítanosť(2503) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak ocenil veriacich pamätnou medailou

Prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak ocenil veriacich pamätnou medailou

V 4. pôstnu nedeľu 31. marca, po doznení Jubilejného roka Prešovskej archieparchie 2018 sláveného pri príležitosti viacerých výročí, ocenil prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ šesťdesiatdeväť laických veriacich, ktorí sú predovšetkým z Prešovskej archieparchie.
 
Po archijerejskej svätej liturgii v Bazilike minor v Ľutine každému z nich odovzdal Pamätnú medailu Jubilejného roka Prešovskej archieparchie 2018 pri príležitosti 200. výročia zriadenia Prešovskej eparchie, spolu s dekrétom, v ktorom je uvedené meno oceneného a dôvod ocenenia.
 
V homílii sa vladyka Ján zameral na dôležitosť kresťanskej rodiny. Vychádzajúc z nedeľného evanjelia, v ktorom otec prosí Ježiša za svojho syna, aby ho oslobodil od zlého ducha (Mk 9, 17 – 31), pozval rodičov prosiť Ježiša za svoje deti, aby ich chránil v tomto často chaotickom svete a v prípade, keď mu už nejakým spôsobom podľahli, aby ich oslobodil. Pozval rodiny spoločne sa modliť a tak odolávať rôznym pokušeniam, ktoré číhajú hlavne na mladú generáciu.
 
Zároveň v homílii, ale aj v príhovore tesne pred oceňovaním vyjadril svoju vďačnosť všetkým oceneným. Vyzdvihol skutočnosť, že je veľa veriacich, ktorí nezištne a nenápadne dlhoročne obetavo a horlivo slúžia Bohu, Gréckokatolíckej cirkvi, svojim blížnym a vydávajú živé svedectvo kresťanskej viery. Všetci ocenení v súvislosti s ukončeným Jubilejným rokom Prešovskej archieparchie sú zástupcami mnohých, ktorí by si ocenenie tiež zaslúžili. Z množstva obetavých veriacich však už boli viacerí ocenení pri iných príležitostiach v minulosti a zaiste nebudú chýbať ďalšie príležitosti pre ocenenia.
 
Medzi aktuálne ocenenými veriacimi sú dlhoroční kantori, kurátori a cerkovníci z niektorých farností Prešovskej archieparchie, veriaci, ktorí reprezentujú Gréckokatolícku cirkev v speve ľudových a duchovných piesní, v gospelovej hudbe, zborovom speve či výtvarnom umení, tí, ktorí sú nápomocní Prešovskej archieparchii v mediálnej oblasti, vo fotografickej činnosti, veriaci pracujúci v oblasti evanjelizácie mládeže a Rómov, ďalej veriaci, ktorí pomáhajú rôznymi inými formami, napr. organizovaním rôznych podujatí a festivalov, finančne, stavebne, technicky, architektonicky, ale aj vydávaním svedectva viery a lásky k blížnemu vo svojom povolaní, starostlivosťou o hroby gréckokatolíckych kňazov či dlhoročnou obetavou službou pre Prešovskú archieparchiu na Arcibiskupskom úrade v Prešove. Nezabudlo sa ani na laikov, ktorí nezištne svojím účinkovaním obohatili Slávnostný galavečer pri príležitosti Jubilejného roka Prešovskej archieparchie v decembri 2018. Medzi ocenenými boli viacerí, ktorí vydávali svedectvo vernosti Gréckokatolíckej cirkvi v časoch totality. Najstarší ocenený má 91 rokov. Po spoločnej fotografii všetkých ocenených s prešovským arcibiskupom metropolitom Jánom a prítomnými kňazmi nasledoval spoločný obed v Dome sv. Mikuláša.
 
Pamätná medaila, ktorá bola oceneným udelená, bola vydaná v rámci Jubilejného roka Prešovskej archieparchie 2018. Na čelnej strane je znázornená drevená cerkva ako jeden zo symbolov Gréckokatolíckej cirkvi. Ide konkrétne o Chrám sv. archanjela Michala vo Fričke z roku 1829. V popredí je ikona krásnobrodskej Bohorodičky, ktorá bola jedným zo znakov slávenia jubilejného roka a putovala počas neho po farnostiach Prešovskej archieparchie. Dookola je text: 200. výročie zriadenia Prešovskej eparchie 1818 – 2018. Na druhej strane medaily je znázornený erb Prešovskej archieparchie s textom: 10. výročie zriadenia Prešovskej metropolie sui iuris. Je vyrobená z mosadze s bronzovou patinou, s nízkym reliéfom a s priemerom 60 mm. Autorom návrhu je akademický sochár Michal Gavula a je razená v Mincovni v Kremnici.
 
Slávnosť oceňovania laických veriacich bola príležitosťou poďakovať im za ich nezištnú obetavú službu pre Gréckokatolícku cirkev. Na ocenenie ich navrhli kňazi a Arcibiskupský úrad. Istým spôsobom možno túto slávnosť ešte zarátať k Jubilejnému roku Prešovskej archieparchie 2018 slávenému pri príležitosti viacerých výročí. Predovšetkým to bolo výročie 200. výročia zriadenia Prešovskej eparchie v roku 1818, 10. výročie povýšenia Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku na metropolitnú cirkev sui iuris v roku 2008 či 50. výročie obnovenia Gréckokatolíckej cirkvi v bývalom Československu v roku 1968.

Synoda 2021 - 2023
Dnes
25. júl 2024 (štvrtok) Jakub
Liturgické čítania:
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1556157 (35 %)
môže byť
1429139 (32 %)
nepáči
1446604 (33 %)
Hlasy: 4431900
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX