Menu
Citát
Keď sa Pimen (sv. Pimen Veľký, + 440) dopočul, že pustovník Arzén umiera, ponáhľal sa ho navštíviť. Keď uvidel Arzéna, povedal: „Šťastný Arzén, lebo mal dar sĺz v tomto živote! Lebo kto neoplakáva svoje hriechy na zemi, bude na ne nariekať vo večnosti.“
Gréckokatolícka teologická fakulta
Rómska misia
GMC BARKA - Juskova Voľa
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

02.04.2019 | ISPA | Čítanosť(1370) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak ocenil veriacich pamätnou medailou

Prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak ocenil veriacich pamätnou medailou

V 4. pôstnu nedeľu 31. marca, po doznení Jubilejného roka Prešovskej archieparchie 2018 sláveného pri príležitosti viacerých výročí, ocenil prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ šesťdesiatdeväť laických veriacich, ktorí sú predovšetkým z Prešovskej archieparchie.
 
Po archijerejskej svätej liturgii v Bazilike minor v Ľutine každému z nich odovzdal Pamätnú medailu Jubilejného roka Prešovskej archieparchie 2018 pri príležitosti 200. výročia zriadenia Prešovskej eparchie, spolu s dekrétom, v ktorom je uvedené meno oceneného a dôvod ocenenia.
 
V homílii sa vladyka Ján zameral na dôležitosť kresťanskej rodiny. Vychádzajúc z nedeľného evanjelia, v ktorom otec prosí Ježiša za svojho syna, aby ho oslobodil od zlého ducha (Mk 9, 17 – 31), pozval rodičov prosiť Ježiša za svoje deti, aby ich chránil v tomto často chaotickom svete a v prípade, keď mu už nejakým spôsobom podľahli, aby ich oslobodil. Pozval rodiny spoločne sa modliť a tak odolávať rôznym pokušeniam, ktoré číhajú hlavne na mladú generáciu.
 
Zároveň v homílii, ale aj v príhovore tesne pred oceňovaním vyjadril svoju vďačnosť všetkým oceneným. Vyzdvihol skutočnosť, že je veľa veriacich, ktorí nezištne a nenápadne dlhoročne obetavo a horlivo slúžia Bohu, Gréckokatolíckej cirkvi, svojim blížnym a vydávajú živé svedectvo kresťanskej viery. Všetci ocenení v súvislosti s ukončeným Jubilejným rokom Prešovskej archieparchie sú zástupcami mnohých, ktorí by si ocenenie tiež zaslúžili. Z množstva obetavých veriacich však už boli viacerí ocenení pri iných príležitostiach v minulosti a zaiste nebudú chýbať ďalšie príležitosti pre ocenenia.
 
Medzi aktuálne ocenenými veriacimi sú dlhoroční kantori, kurátori a cerkovníci z niektorých farností Prešovskej archieparchie, veriaci, ktorí reprezentujú Gréckokatolícku cirkev v speve ľudových a duchovných piesní, v gospelovej hudbe, zborovom speve či výtvarnom umení, tí, ktorí sú nápomocní Prešovskej archieparchii v mediálnej oblasti, vo fotografickej činnosti, veriaci pracujúci v oblasti evanjelizácie mládeže a Rómov, ďalej veriaci, ktorí pomáhajú rôznymi inými formami, napr. organizovaním rôznych podujatí a festivalov, finančne, stavebne, technicky, architektonicky, ale aj vydávaním svedectva viery a lásky k blížnemu vo svojom povolaní, starostlivosťou o hroby gréckokatolíckych kňazov či dlhoročnou obetavou službou pre Prešovskú archieparchiu na Arcibiskupskom úrade v Prešove. Nezabudlo sa ani na laikov, ktorí nezištne svojím účinkovaním obohatili Slávnostný galavečer pri príležitosti Jubilejného roka Prešovskej archieparchie v decembri 2018. Medzi ocenenými boli viacerí, ktorí vydávali svedectvo vernosti Gréckokatolíckej cirkvi v časoch totality. Najstarší ocenený má 91 rokov. Po spoločnej fotografii všetkých ocenených s prešovským arcibiskupom metropolitom Jánom a prítomnými kňazmi nasledoval spoločný obed v Dome sv. Mikuláša.
 
Pamätná medaila, ktorá bola oceneným udelená, bola vydaná v rámci Jubilejného roka Prešovskej archieparchie 2018. Na čelnej strane je znázornená drevená cerkva ako jeden zo symbolov Gréckokatolíckej cirkvi. Ide konkrétne o Chrám sv. archanjela Michala vo Fričke z roku 1829. V popredí je ikona krásnobrodskej Bohorodičky, ktorá bola jedným zo znakov slávenia jubilejného roka a putovala počas neho po farnostiach Prešovskej archieparchie. Dookola je text: 200. výročie zriadenia Prešovskej eparchie 1818 – 2018. Na druhej strane medaily je znázornený erb Prešovskej archieparchie s textom: 10. výročie zriadenia Prešovskej metropolie sui iuris. Je vyrobená z mosadze s bronzovou patinou, s nízkym reliéfom a s priemerom 60 mm. Autorom návrhu je akademický sochár Michal Gavula a je razená v Mincovni v Kremnici.
 
Slávnosť oceňovania laických veriacich bola príležitosťou poďakovať im za ich nezištnú obetavú službu pre Gréckokatolícku cirkev. Na ocenenie ich navrhli kňazi a Arcibiskupský úrad. Istým spôsobom možno túto slávnosť ešte zarátať k Jubilejnému roku Prešovskej archieparchie 2018 slávenému pri príležitosti viacerých výročí. Predovšetkým to bolo výročie 200. výročia zriadenia Prešovskej eparchie v roku 1818, 10. výročie povýšenia Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku na metropolitnú cirkev sui iuris v roku 2008 či 50. výročie obnovenia Gréckokatolíckej cirkvi v bývalom Československu v roku 1968.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
09. júl 2020 (štvrtok) Lujza
Svätý dňa: Svätý hieromučeník Pankrác, tauromenský biskup.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 129. (l Kor 3, 18-23); Mt zač. 54. (13, 36b - 43)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1380050 (35 %)
môže byť
1258505 (32 %)
nepáči
1274932 (33 %)
Hlasy: 3913487
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX