Menu
Citát
Keď sa koná svätá obeta, sanktuárium je preplnené nespočítateľnými anjelmi, ktorí zbožňujú božskú obetu, konanú na oltári.
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícka teologická fakulta
Centrum pre rodinu Sigord
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka charita Prešov
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

02.04.2019 | ISPA | Čítanosť(1331) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak ocenil veriacich pamätnou medailou

Prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak ocenil veriacich pamätnou medailou

V 4. pôstnu nedeľu 31. marca, po doznení Jubilejného roka Prešovskej archieparchie 2018 sláveného pri príležitosti viacerých výročí, ocenil prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ šesťdesiatdeväť laických veriacich, ktorí sú predovšetkým z Prešovskej archieparchie.
 
Po archijerejskej svätej liturgii v Bazilike minor v Ľutine každému z nich odovzdal Pamätnú medailu Jubilejného roka Prešovskej archieparchie 2018 pri príležitosti 200. výročia zriadenia Prešovskej eparchie, spolu s dekrétom, v ktorom je uvedené meno oceneného a dôvod ocenenia.
 
V homílii sa vladyka Ján zameral na dôležitosť kresťanskej rodiny. Vychádzajúc z nedeľného evanjelia, v ktorom otec prosí Ježiša za svojho syna, aby ho oslobodil od zlého ducha (Mk 9, 17 – 31), pozval rodičov prosiť Ježiša za svoje deti, aby ich chránil v tomto často chaotickom svete a v prípade, keď mu už nejakým spôsobom podľahli, aby ich oslobodil. Pozval rodiny spoločne sa modliť a tak odolávať rôznym pokušeniam, ktoré číhajú hlavne na mladú generáciu.
 
Zároveň v homílii, ale aj v príhovore tesne pred oceňovaním vyjadril svoju vďačnosť všetkým oceneným. Vyzdvihol skutočnosť, že je veľa veriacich, ktorí nezištne a nenápadne dlhoročne obetavo a horlivo slúžia Bohu, Gréckokatolíckej cirkvi, svojim blížnym a vydávajú živé svedectvo kresťanskej viery. Všetci ocenení v súvislosti s ukončeným Jubilejným rokom Prešovskej archieparchie sú zástupcami mnohých, ktorí by si ocenenie tiež zaslúžili. Z množstva obetavých veriacich však už boli viacerí ocenení pri iných príležitostiach v minulosti a zaiste nebudú chýbať ďalšie príležitosti pre ocenenia.
 
Medzi aktuálne ocenenými veriacimi sú dlhoroční kantori, kurátori a cerkovníci z niektorých farností Prešovskej archieparchie, veriaci, ktorí reprezentujú Gréckokatolícku cirkev v speve ľudových a duchovných piesní, v gospelovej hudbe, zborovom speve či výtvarnom umení, tí, ktorí sú nápomocní Prešovskej archieparchii v mediálnej oblasti, vo fotografickej činnosti, veriaci pracujúci v oblasti evanjelizácie mládeže a Rómov, ďalej veriaci, ktorí pomáhajú rôznymi inými formami, napr. organizovaním rôznych podujatí a festivalov, finančne, stavebne, technicky, architektonicky, ale aj vydávaním svedectva viery a lásky k blížnemu vo svojom povolaní, starostlivosťou o hroby gréckokatolíckych kňazov či dlhoročnou obetavou službou pre Prešovskú archieparchiu na Arcibiskupskom úrade v Prešove. Nezabudlo sa ani na laikov, ktorí nezištne svojím účinkovaním obohatili Slávnostný galavečer pri príležitosti Jubilejného roka Prešovskej archieparchie v decembri 2018. Medzi ocenenými boli viacerí, ktorí vydávali svedectvo vernosti Gréckokatolíckej cirkvi v časoch totality. Najstarší ocenený má 91 rokov. Po spoločnej fotografii všetkých ocenených s prešovským arcibiskupom metropolitom Jánom a prítomnými kňazmi nasledoval spoločný obed v Dome sv. Mikuláša.
 
Pamätná medaila, ktorá bola oceneným udelená, bola vydaná v rámci Jubilejného roka Prešovskej archieparchie 2018. Na čelnej strane je znázornená drevená cerkva ako jeden zo symbolov Gréckokatolíckej cirkvi. Ide konkrétne o Chrám sv. archanjela Michala vo Fričke z roku 1829. V popredí je ikona krásnobrodskej Bohorodičky, ktorá bola jedným zo znakov slávenia jubilejného roka a putovala počas neho po farnostiach Prešovskej archieparchie. Dookola je text: 200. výročie zriadenia Prešovskej eparchie 1818 – 2018. Na druhej strane medaily je znázornený erb Prešovskej archieparchie s textom: 10. výročie zriadenia Prešovskej metropolie sui iuris. Je vyrobená z mosadze s bronzovou patinou, s nízkym reliéfom a s priemerom 60 mm. Autorom návrhu je akademický sochár Michal Gavula a je razená v Mincovni v Kremnici.
 
Slávnosť oceňovania laických veriacich bola príležitosťou poďakovať im za ich nezištnú obetavú službu pre Gréckokatolícku cirkev. Na ocenenie ich navrhli kňazi a Arcibiskupský úrad. Istým spôsobom možno túto slávnosť ešte zarátať k Jubilejnému roku Prešovskej archieparchie 2018 slávenému pri príležitosti viacerých výročí. Predovšetkým to bolo výročie 200. výročia zriadenia Prešovskej eparchie v roku 1818, 10. výročie povýšenia Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku na metropolitnú cirkev sui iuris v roku 2008 či 50. výročie obnovenia Gréckokatolíckej cirkvi v bývalom Československu v roku 1968.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
04. jún 2020 (štvrtok) Lenka
Liturgické čítania:
Ap. zač. 81. (Rim 1, 28 – 2, 9); Mt zač. 13. (5, 27 – 32)
Kalendár
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1377791 (35 %)
môže byť
1256420 (32 %)
nepáči
1272724 (33 %)
Hlasy: 3906935
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX