Menu
Citát
Nie je možné, aby človek svojou mocou vykorenil hriech z koreňa; odporovať a odpor znášať, zraniť a byť raneným, to patrí tebe, ale vykoreniť – Bohu. Lebo keby si ty to mohol urobiť, načo by bol potrebný príchod Pána, lebo ako nemôže oko vidieť bez svetla, ani nemožno hovoriť bez jazyka, počúvať bez uší, chodiť bez nôh a pracovať bez rúk: tak taktiež nemôžeš byť bez Ježiša spasený, nemôžeš vojsť do Nebeského kráľovstva.
sv. Makar Egyptský, pustovník, +390
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

12.04.2019 | DKÚ PA | Čítanosť(689)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Prešove sa konalo archieparchiálne kolo Biblickej súťaže a Biblickej olympiády

V Prešove sa konalo archieparchiálne kolo Biblickej súťaže a Biblickej olympiády

DKÚ PA - V dňoch 8., 10. a 11. 4. 2019 sa v priestoroch Gréckokatolíckeho kňazského seminára blahoslaveného biskupa P. P. Gojdiča v Prešove uskutočnilo archieparchiálne kolo Biblickej súťaže (BS) a Biblickej olympiády (BO) Prešovskej archieparchie. V tomto školskom roku to už bol 21. ročník BS a 18. ročník BO.
 
V seminárnej Kaplnke Najsvätejšej Trojice prvý súťažný deň otvoril protosynkel Prešovskej archieparchie otec Ľubomír Petrík a zvyšné dva oba súťažné dni kancelár Gréckokatolíckeho arcibiskupského úradu v Prešove otec Peter Lach Molebenom k presvätej Bohorodičke. Pre súťažiacich boli pripravené rôzne úlohy ako práca s biblickým obrazom, tajnička, biblická geografia, scénky… Po chutnom obede boli víťazi jednotlivých kategórií odmenení diplomami a vecnými cenami. Prvé tri víťazné družstvá v BS z každej kategórie budú reprezentovať Prešovskú archieparchiu na Metropolitnom kole BS, ktoré sa uskutoční v Gréckokatolíckom mládežníckom centre Bárka v Juskovej Voli v dňoch 6. a 7. 5. 2019. Víťazné družstvá z BO zas postupujú na Celoslovenské kolo, ktoré sa uskutoční v Žilinskej diecéze, Oščadnici.
 
Aj keď v BS a BO ide o istý druh súťaženia, čo je charakteristické pre mladého človeka, omnoho viac vyniká hlavná myšlienka BS a BO a to, že mladý človek spoznáva Boha cez napísané Božie slovo – Bibliu.
 
Každý školský rok sú predmetom BS a BO niektoré biblické knihy. V tomto školskom roku sú to Prvá kniha kráľov, Kniha Rút a Evanjelium podľa Matúša. Do 1. kategórie v archieparchiálnom kole sa zapojilo 16 družstiev a v 2. kategórii 5 družstiev. Jednou z úloh BO je aj scénka v rozsahu 2 min., ktorá v 1. kategórií je zameraná na dobovú ilustráciu a v 2. kategórií na aktualizáciu – prenesenie na súčasnosť.
 
BS organizuje iba Gréckokatolícka cirkev na Slovensku cez svoje diecézne katechetické úrady. Môžu sa do nej zapojiť farnosti a školy, v ktorých sa vyučuje katolícke náboženstvo východný obrad na prvom stupni ZŠ. Je rozdelená do dvoch kategórií: A (1. a 2. ročník ZŠ) a B (3. a 4. ročník ZŠ). Súťažné trojčlenné družstvá, reprezentujúce svoje školy či farnosti, sa stretávajú vo svojich protopresbyterátoch na protopresbyterských kolách a ich víťazi postupujú na archieparchiálne kolo. V tomto šk. roku sa archieparchiálneho kola zúčastnilo v A kategórií 14 družstiev a v B kategórií 16 trojčlenných družstiev.
 
BO je organizovaná Konferenciou biskupov Slovenska a Ministerstvom školstva, vedy výskumu a športu Slovenskej republiky. Je organizovaná v 1. kategórii (5. – 9. ročník ZŠ) a v 2. kategórií (SŠ). Do BO sa môžu zapojiť iba školy, v ktorých sa vyučuje katolícke náboženstvo. Po triednych a školských kolách sa vytvárajú trojčlenné družstvá, ktoré reprezentujú svoju školu na protopresbyterských kolách, ktorých víťazi postupujú na diecézne kolo (krajské) a víťazi z každej diecézy sa stretnú na celoslovenskom kole, ktoré každý rok organizuje iná diecéza. V tomto školskom roku je to Žilinská diecéza. Do triednych a školských kôl BO sa v Prešovskej archieparchii zapojilo cez 3 200 mladých ľudí.
 
Výsledky:
 
 
Scénky:

8. 4. 2019 - BO - 1. kategória /5. - 9. ročník ZŠ/ - družstvá sú zoradené ako si vyžrebovali poradie
1. Protopresbyterát Medzilaborce - ZŠ s MŠ Michala Sopiru Radvaň nad laborcom
2. Protopresbyterát Hrabské - ZŠ Kružlov
3. Protopresbyterát Humenné - ZŠ Dargovských hrdinov Humenné
4. Protopresbyterát Hanušovce nad Topľou - ZŠ Hanušovce nad Topľou
5. Protopresbyterát Stará Ľubovňa - ZŠ s MŠ sv. Cyrila a Metoda Stará Ľubovňa
6. Protopresbyterát Prešov - CZŠ s MŠ bl. Pavla Petra Gojdiča Prešov
7. Protopresbyterát Bardejov - CSŠ Bardejov
8. Protopresbyterát Vranov nad Topľou - mesto - ZŠ Sídl. II. Vranov nad Topľou
9. Protopresbyterát Snina - ZŠ s MŠ Ulič
10. Protopresbyterát Vranov nad Topľou - Čemerné - ZŠ Sečovská Polianka
11. Protopresbyterát Poprad - ZŠ Nižné Repaše
12. Protopresbyterát Giraltovce - SZŠ Giraltovce
13. Protopresbyterát Svidník - CZŠ sv. Juraja Svidník
14. Protopresbyterát Stropkov - ZŠ s MŠ Bukovce
 

Autor videi: Martin Dlužanin

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
02. jún 2020 (utorok) Xénia, Oxana
Liturgické čítania:
Ap. zač. 80. (Rim 1, 18 – 27); Mt zač. 12. (5, 20 – 26)
Kalendár
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1377654 (35 %)
môže byť
1256301 (32 %)
nepáči
1272612 (33 %)
Hlasy: 3906567
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX