Menu
Citát
Je potrebné vedieť, že najťažšia vec je sám seba poznať a ovládať sa. Sebaláska je ľuďom vrodená a mnohí kvôli nej ustupujú od pravdivého úsudku o sebe.
sv. Bazil Veľký
Rómska misia
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícky magazín
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

15.04.2019 | Viktória Žolnová, Dominik Petrík | Čítanosť(552) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Kvetný víkend Prešovskej archieparchie sa niesol v duchu SDM a vyvrcholil v Poprade

Kvetný víkend Prešovskej archieparchie sa niesol v duchu SDM a vyvrcholil v Poprade

Mladí z Prešovskej archieparchie odštartovali Kvetný víkend, ktorý sa konal od 12. do 14. apríla 2019 v Gréckokatolíckom mládežníckom centre Bárka, v piatok liturgiou vopred posvätených darov, ktorej predsedal otec arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ. Celý víkend sa niesol v duchu myšlienok Svetových dní mládeže, ktorých hlavnou témou bol citát z Lukášovho evanjelia: „Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova (Lk 1, 38). Mladí rozoberali myšlienky pápeža Františka v anglicky hovoriacich skupinkách s native speakrami a tak si mohli precvičiť anglický jazyk v praxi, ba čo viac, mohli sa zdieľať medzi sebou a zakúsiť, že i napriek rozdielnostiam v jazyku či kultúre, je možné skrze Krista zakúšať jednotu. V piatok po liturgii, hosť, otec Marián Kašaj, účastník Svetových dní mládeže priblížil mladým atmosféru stretnutia sa mladých so Svätým Otcom Františkom. Piatkový program bol zakončený modlitbou Krížovej cesty nesúcou sa v duchu Božích výziev. Sobotňajší program bol popretkávaný katechézami, prácou v skupinke, diskusiou, osobnými svedectvami hostí či stanovišťami, na ktorých mladí budovali miesto múrov rozdelenia mosty, ktoré spájajú. Večer sa niesol v znamení výmeny kultúr a to vzhľadom k tomu, že súčasťou víkendu bola i skupina amerických študentov. Naši mladí ochutnali kúsok z kultúry Ameriky skrze tanec a našim hosťom bolo priblížené Slovensko cez pieseň, tanec, či slovo. To čo mnohí mohli zažiť na SDM v Paname, aspoň sčasti mohli zažívať účastníci tohto víkendu v Juskovej Voli. Večer vyvrcholil spoločnou modlitbou ruženca a neskôr adorácie. V nedeľu ráno sme sa všetci spoločne presunuli do Popradu, kde sa konalo stretnutie mladých s otcom arcibiskupom Jánom.
 
Toto stretnutie bolo tohto roka výnimočné. Stretnutie sa konalo prvýkrát mimo Prešova. Pre tento rok bol vybraný Poprad. Kvetná nedeľa začala archijerejskou svätou liturgiou, pri ktorej vladyka Ján v úvode homílie srdečne poďakoval mladým, že boli ochotní nájsť si čas a prísť až do Popradu. V homílii zdôraznil, že podstatou pôstu a Kvetnej nedele je láska, pretože Kristus všetko, čo počas života urobil, ale hlavne dobrovoľné utrpenie, ukrižovanie, smrť i zmŕtvychvstanie, všetko to urobil z lásky. Vladyka tiež poukázal na neduhy kresťanstva, ktorými sú ľahostajnosť a formálnosť. Spomenul príhodu zo sprievodcom zo Svätej zeme, ktorého sa opýtal, kedy nastane mier medzi Židmi a moslimami. Sprievodca odpovedal jednoducho: „Keď príjmu Krista!“ Vladyka nadviazal na túto odpoveď a povedal, že rovnako aj my kresťania, ak prijmeme Krista skutočne, nie iba formálne a navonok, aj medzi nami prestanú vojny, nenávisť a spory. Po skončení liturgie nasledovalo požehnanie bahniatok a myrovanie i odovzdávanie certifikátov dvadsiatimštyrom absolventom Animátorskej školy animátora-dobrovoľníka, za ktorých vladykovi poďakovala Iveta Janočková. Liturgiu spevom mládežníckych piesní sprevádzalo Spoločenstvo Pavol z Levoče pod vedením Rastislava Višňovského ml.
 
Poobedie patrilo programu v Dome kultúry v Poprade, ktorého tvorcami bol tím animátorov okolo Márie Sterančákovej a otca Dominika Petríka. Hlavnou myšlienkou bolo zaľúbiť si Bohorodičku a vzor pre kresťana. V programe sa predstavili Lámačské chvály, ktorých piesne neboli iba hudbou, ale najmä modlitbou. Ako svojho otca sa mladí mohli vladyku pýtať otázky na témy, ktoré ich trápia - ako byť aj v tomto liberálnom svete skutočným kresťanom, ako byť služobnicou/služobníkom Pána a iné. Živú skúsenosť so SDM v Paname priniesol v svedectve animátor Gabriel Ráchela, svoje svedectvo z Animátorskej školy animátora-dobrovoľníka povedala Iveta Janočková a pozvala mladých nebáť sa prihlásiť sa na AŠAD. Vyvrcholením programu bol scénický tanec, ktorý bol hlbokým duchovným i umeleckým zážitkom. Umeleckou formou a tancom mladí predstavili život presvätej Bohorodičky ako služobnice Pána. Hlavným odkazom tanca bolo vzbudiť v prítomných túžbu a ochotu nasledovať vzor nebeskej Matky. Nasledovala modlitba molebenu k presvätej Bohorodičke a požehnanie vladyku na cestu domov a vyhlásenie miesta budúcoročného stretnutia mladých, ktorým bude Svidník. Na Kvetnej nedeli sa zúčastnilo okolo 400 mladých.
 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
28. február 2020 (piatok) Zlatica
Liturgické čítania:
Šiesta hodinka: Iz 3, 1 – 14b
Služba VPD: Gn 2, 20 – 3, 20. Prís 3, 19 – 34
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1372381 (35 %)
môže byť
1252113 (32 %)
nepáči
1265252 (33 %)
Hlasy: 3889746
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX