Menu
Citát
Najviac škodíš sebe, ak nepriateľa nemiluješ.
sv. Bernard
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka teologická fakulta
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

26.04.2019 | Eva Bandžuchová | Čítanosť(171) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Žiaci vo Svidníku oslávili sviatok patróna školy a pomáhali enviro-aktivitami

Žiaci vo Svidníku oslávili sviatok patróna školy a pomáhali enviro-aktivitami

Slávnostný ráz mal 25. apríl na Cirkevnej základnej škole svätého Juraja, lebo škola oslavovala sviatok svojho patróna svätého veľkomučeníka Juraja, triumfátora. Deň začal slávnostnou svätou liturgiou, ktorú slávil protopresbyter otec Ján Pavlík. Koncelebrovali duchovní otcovia z protopresbyterátu. Slávnostnú homíliu predniesol duchovný otec Rastislav Daňo, ktorý zdôraznil, že v živote človeka je veľmi dôležité mať cieľ a bojovať za jeho realizáciu, nie proti niekomu, ale za správne veci.
 
V druhej časti žiaci, učitelia i zamestnanci školy v rámci Dňa Zeme sa zúčastnili rôznych environmentálnych aktivít. Slová vymenili za skutky. Akcie v tento deň neboli jednorazové, ale stali sa súčasťou dlhodobého projektu v rámci ochrany životného prostredia.
 
Stop igelitkám – prvá aktivita začala už na vianočných trhoch, kde sme ponúkali v našom stánku plátenné tašky na nákupy, ušité v školskej dielničke. Teraz náš EKO-tím ponúkal v meste Svidník eko-vrecúška na zeleninu ušité zo starých záclon. Súčasťou toho bola aj osveta s informáciami o škodlivosti plastov v prírode. Túto aktivitu predstavil tím aj primátorke mesta Svidník a predsedovi prešovského samosprávneho kraja.
 
Separácia odpadu je druhá dôležitá aktivita školy. Každá trieda spolu s triednym učiteľom podľa vlastnej fantázie si pripravila koše (staré krabice) na triedenie odpadu – papier, plasty a komunálny odpad.
 
Vyčisti si svoje mesto je celoslovenský projekt, do ktorého sme sa zapojili na sviatok patróna našej školy a skautov. Žiaci spolu s triednymi učiteľmi si rozdelili priestory nielen v škole, ale aj mimo areálu školy. Keďže dbáme o čisté životné prostredie, v škole nebolo veľa práce. Hlavne nižšie ročníky sa rozbehli po sídlisku a zaútočili na odpad hlavne na trávnikoch. Pomedzi panelové domy sa ozýval smiech, pokrikovanie. Deti pracovali s nefalšovanou radosťou.
 
Starší sa vybrali k spleti garáží a na násyp. Hlavne tu videli deti, ako poniektorí majitelia garáži nakladajú s bioodpadom (zhnité jablká) či použitým motorovým olejom. Všetko skončilo v tráve pod plotom. Po nás roztriedené vo veľkokapacitných kontajneroch.
 
Ovocie a zelenina nerastú v supermarketoch – štvrtá aktivita, ktorej cieľom bolo pripraviť v školskej záhradke hriadky pre výsev rannej zeleniny. Žiaci deviateho ročníka sa postarali o údržbu kvetinových záhonov, pripravili pôdu pre výsadbu kríčkov ríbezlí, malín či jahôd.
 
Stálou súčasťou našej školy je aj malinké stádo ovečiek. Krmivo pre ovečky – je piata dlhodobá aktivita. Sušíme starý chlieb a pečivo, prinášame aj bioodpad (zemiakové šupky, zvyšnú zeleninu či kapustu).
 
Naša škola žije aktívne s ochranou životného prostredia dlhodobo. Hoci sme malé stádočko, nebojíme sa výziev. Pridáte sa k nám?

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
18. jún 2019 (utorok) Vratislav
Svätý dňa: Svätý mučeník Leontios.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 86. (Rim 4, 4 – 12); Mt zač. 22. (7, 15 – 21)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1276295 (35 %)
môže byť
1160162 (32 %)
nepáči
1169060 (32 %)
Hlasy: 3605517
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX