Menu
Citát
Iba s Ježišom je možné, aby v nás stále žil nový človek, až potom sa rozplynie pach dymu sveta, ktorý omamuje našu dušu.
Chiara Lubichová
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka teologická fakulta
Rómska misia
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

01.05.2019 | Michal Pavlišinovič | Čítanosť(234) | Prílohy
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Liturgie za kultúru života sa budú v máji sláviť v Prešovskej archieparchii

Liturgie za kultúru života sa budú v máji sláviť v Prešovskej archieparchii

Nepretržitá reťaz slávenia svätých liturgií za kultúru života pokračuje v mesiaci máj v Prešovskej archieparchii. Hneď v prvý deň mesiaca slávil svätú liturgiu na tento úmysel prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ. Vo svojej homílii v Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa predostrel veriacim myšlienku otvárania sa pre život. „Je potrebné, aby mladí ľudia boli ochotní prijať nový život. Aj keď dnešná spoločnosť podsúva matériu ako niečo životne dôležité, prijať dieťa, otvoriť sa životu, je to najdôležitejšie. Je to naplnenie Božieho plánu.“ Vladyka Ján ďalej v homílii nadviazal na slová prvého čítania zo Skutkov svätých apoštolov, kedy apoštoli Peter a Ján vo svojej obhajobe pred veľradou hrdo vyslovili: „Posúďte, či je správne pred Bohom vás poslúchať viac ako Boha“ a pozval veriacich k modlitbe za naše Slovensko, za rodiny, deti a mládež, aby si uvedomovali, že práve rešpektovaním Božích princípov budujeme nebeské kráľovstvo už tu na zemi.

 

Sväté liturgie za kultúru života budú slávené počas celého mesiaca v určených farnostiach, taktiež aj na pútnických miestach, v kaplnkách Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity, Kňazského seminára bl. Pavla Petra Gojdiča, v cirkevných školách, či v jednotlivých pastoračných centrách Prešovskej archieparchie. Prehľadný zoznam, kde budú slávené sväté liturgie môžete nájsť v prílohe.

 

Iniciatíva slávenia denných svätých liturgií na úmysel šírenia kultúry života bola odsúhlasená na plenárnom zasadnutí KBS ešte v roku 2012. Stalo sa tak z podnetu koordinátora sekcie kultúry života a na návrh predsedu Bioetickej subkomisie KBS, spišského biskupa Štefana Sečku. Do jej realizácie sa zapojili jednotliví biskupi Slovenska so svojimi kňazmi, pričom každý mesiac sú sväté liturgie slávené v inom biskupstve. Zámerom iniciatívy je postaviť aspoň jednu svätú liturgiu denne ako duchovnú protiváhu voči denne konanému zlu zacielenému proti životu a ľudskej dôstojnosti.

Prílohy

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
18. jún 2019 (utorok) Vratislav
Svätý dňa: Svätý mučeník Leontios.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 86. (Rim 4, 4 – 12); Mt zač. 22. (7, 15 – 21)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1276292 (35 %)
môže byť
1160158 (32 %)
nepáči
1169057 (32 %)
Hlasy: 3605507
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX