Menu
Citát
Mali by sme počúvať evanjelium, ako keby bol Pán pri nás prítomný a k nám hovoril. Nemusíme hovoriť: „Akí šťastní boli tí, ktorí ho mohli vidieť.“ Totiž mnohí z tých, čo ho videli, mali účasť na jeho ukrižovaní; a veľa z tých, čo ho nevideli, uverili v neho. Slová, ktoré vyšli z Pánových úst, boli zaznamenané, uschované a zachované pre nás.
sv. Augustín
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka teologická fakulta
Rómska misia
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

01.05.2019 | Dana Kohanová | Čítanosť(164)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Staroslovienske piesne od Velehradu až po Viedeň

Staroslovienske piesne od Velehradu až po Viedeň

Gréckokatolícky chrámový zbor bl. P. P. Gojdiča z Vranova nad Topľou-Čemerného ukázal v dňoch 27. – 28. apríla krásu staroslovienskych piesní na troch významných miestach – Velehrad (Česká republika), Trumau (Rakúsko) a Viedeň (Rakúsko).
 
Na ceste do Viedne sa zboristi zastavili v Zlínskom kraji, kde navštívili najznámejšie miesto Moravy a veľmi významné pútnické miesto Česka – Velehrad. Jeho korene siahajú do doby príchodu sv. Cyrila a Metoda na Moravu. V sobotu 27. apríla mal chrámový zbor tú česť vystúpiť na svätých omšiach v Bazilike Nanebovzatia Panny Márie a sv. Cyrila a Metoda, ktorej ešte v roku 1985 udelil svätý pápež Ján Pavol II. vyznamenanie tzv. „zlatú ružu“. Práve v túto sobotu sa na Velehrade konala púť k 9. výročiu úmrtia kardinála Tomáša Špidlíka SJ. Pre zbor to bol neopísateľný zážitok obohatiť svojim spevom tak významnú svätú omšu, ktorú viedol biskup Mons. Josef Nuzík. Kardinál Špidlík si do svojho kardinálskeho erbu vložil heslo „Ex toto corde“ čo v preklade znamená „z celého srdca“. Dovolíme si preto použiť jeho slová a z celého srdca poďakovať za túto príležitosť.
 
Z Velehradu kroky chrámového zboru smerovali do Dolného Rakúska do obce Trumau, kde má svoje sídlo Medzinárodný teologický inštitút (ITI), v ktorom študujú a pôsobia aj slovenskí gréckokatolícki duchovní. Tu má svoje zázemie Slovenská gréckokatolícka misia, ktorej správcom je otec Juraj Terek. V súčinnosti s touto misiou mohli byť zboristi prítomní a zaspievať si v nedeľu dopoludnia Moleben k bl. P. P. Gojdičovi v Chráme Povýšenia sv. Kríža a sv. mučeníkov v Trumau. Popoludní zbor doprevádzal svätú liturgiu v Chráme sv. Barbory vo Viedni, ktorú slúžil náš farár a protopresbyter otec Peter Gavaľa. Táto prvá nedeľa po Veľkej noci je nedeľou Antipaschy, resp. Tomášovou a je o darovaní viery. Zboristi s otvoreným srdcom darovali kúsok samých seba svojim priateľom, ktorí si ich prišli vypočuť, pookriať, naplniť srdcia láskou a pocitom domova. Medzi prítomnými boli vo väčšine Slováci žijúci v Rakúsku, práve ich slová vďaky sú pre všetkých zboristov veľkým zadosťučinením za námahu a obetu.
 
Podujatie finančne podporilo mesto Vranov nad Topľou a taktiež celý tento projekt bol podporený z rozpočtu Prešovského samosprávneho kraja, a preto sa im touto cestou chceme poďakovať. Aj vďaka ním mohli zboristi reprezentovať nielen seba, ale aj naše mesto a kraj na týchto významných miestach.
 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
19. august 2019 (pondelok) Lýdia
Svätý dňa: Svätý mučeník Andrej Stratopedarcha a spoločníci.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 171. (1 Kor 2, 3c – 15); Mt zač. 94. (23, 13 – 22)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1300457 (35 %)
môže byť
1183150 (32 %)
nepáči
1192370 (32 %)
Hlasy: 3675977
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX