Menu
Citát
Jedna je najväčšia bolesť, to je hriech. A všetko ostatné: vyhnanstvo, strata majetku, ohovárania a všetko tomu podobné – to je tieň, pavučina, alebo ešte niečo viac nepotrebné.
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícka charita Prešov
Rómska misia
Gréckokatolícky magazín
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

01.05.2019 | Dana Kohanová | Čítanosť(100)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Staroslovienske piesne od Velehradu až po Viedeň

Staroslovienske piesne od Velehradu až po Viedeň

Gréckokatolícky chrámový zbor bl. P. P. Gojdiča z Vranova nad Topľou-Čemerného ukázal v dňoch 27. – 28. apríla krásu staroslovienskych piesní na troch významných miestach – Velehrad (Česká republika), Trumau (Rakúsko) a Viedeň (Rakúsko).
 
Na ceste do Viedne sa zboristi zastavili v Zlínskom kraji, kde navštívili najznámejšie miesto Moravy a veľmi významné pútnické miesto Česka – Velehrad. Jeho korene siahajú do doby príchodu sv. Cyrila a Metoda na Moravu. V sobotu 27. apríla mal chrámový zbor tú česť vystúpiť na svätých omšiach v Bazilike Nanebovzatia Panny Márie a sv. Cyrila a Metoda, ktorej ešte v roku 1985 udelil svätý pápež Ján Pavol II. vyznamenanie tzv. „zlatú ružu“. Práve v túto sobotu sa na Velehrade konala púť k 9. výročiu úmrtia kardinála Tomáša Špidlíka SJ. Pre zbor to bol neopísateľný zážitok obohatiť svojim spevom tak významnú svätú omšu, ktorú viedol biskup Mons. Josef Nuzík. Kardinál Špidlík si do svojho kardinálskeho erbu vložil heslo „Ex toto corde“ čo v preklade znamená „z celého srdca“. Dovolíme si preto použiť jeho slová a z celého srdca poďakovať za túto príležitosť.
 
Z Velehradu kroky chrámového zboru smerovali do Dolného Rakúska do obce Trumau, kde má svoje sídlo Medzinárodný teologický inštitút (ITI), v ktorom študujú a pôsobia aj slovenskí gréckokatolícki duchovní. Tu má svoje zázemie Slovenská gréckokatolícka misia, ktorej správcom je otec Juraj Terek. V súčinnosti s touto misiou mohli byť zboristi prítomní a zaspievať si v nedeľu dopoludnia Moleben k bl. P. P. Gojdičovi v Chráme Povýšenia sv. Kríža a sv. mučeníkov v Trumau. Popoludní zbor doprevádzal svätú liturgiu v Chráme sv. Barbory vo Viedni, ktorú slúžil náš farár a protopresbyter otec Peter Gavaľa. Táto prvá nedeľa po Veľkej noci je nedeľou Antipaschy, resp. Tomášovou a je o darovaní viery. Zboristi s otvoreným srdcom darovali kúsok samých seba svojim priateľom, ktorí si ich prišli vypočuť, pookriať, naplniť srdcia láskou a pocitom domova. Medzi prítomnými boli vo väčšine Slováci žijúci v Rakúsku, práve ich slová vďaky sú pre všetkých zboristov veľkým zadosťučinením za námahu a obetu.
 
Podujatie finančne podporilo mesto Vranov nad Topľou a taktiež celý tento projekt bol podporený z rozpočtu Prešovského samosprávneho kraja, a preto sa im touto cestou chceme poďakovať. Aj vďaka ním mohli zboristi reprezentovať nielen seba, ale aj naše mesto a kraj na týchto významných miestach.
 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
18. jún 2019 (utorok) Vratislav
Svätý dňa: Svätý mučeník Leontios.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 86. (Rim 4, 4 – 12); Mt zač. 22. (7, 15 – 21)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1276299 (35 %)
môže byť
1160168 (32 %)
nepáči
1169064 (32 %)
Hlasy: 3605531
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX