Menu
Citát
Ak chceš skutočne odohnať zlé myšlienky, je potrebné mlčať a bezodkladne byť bdelým srdcom. Nech sa pripojí k tvojmu dýchaniu Ježišova modlitba, a za nie veľa dní to uvidíš na skutku.
sv. Isichij, presbyter jeruzalemský - + r. 432 alebo 433
Gréckokatolícka teologická fakulta
Národný pochod za život
Gréckokatolícka charita Prešov
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

14.05.2019 | Michal Pavlišinovič | Čítanosť(728) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Arcibiskup Ján Babjak SJ sa v Severnom Macedónsku stretol so Svätým Otcom Františkom

Arcibiskup Ján Babjak SJ sa v Severnom Macedónsku stretol so Svätým Otcom Františkom

V rámci svojej 29. apoštolskej cesty Svätý Otec František navštívil 7. mája aj malú katolícku komunitu v Severnom Macedónsku. Programu tejto apoštolskej cesty sa na pozvanie miestneho biskupa Mons. Kira Stojanova zúčastnil aj arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ, spolu so súdnym vikárom Jaroslavom Pasokom a kňazom Vladimírom Sekerom-Miklušom.
 
Svätý Otec po prílete do hlavného mesta Skopje sa presunul do Prezidentského paláca, kde sa uskutočnila uvítacia ceremónia a stretnutie s prezidentom a predsedom vlády Severného Macedónska. K jedným z cieľov návštevy pápeža Františka v Severnom Macedónsku patrilo uctenie si sv. Matky Terezy, ktorá sa narodila 26. augusta 1910 v Skopje. K jej pamätnému domu v rodnom meste smerovali kroky pápeža hneď po oficiálnych stretnutiach s predstaviteľmi krajiny v Prezidentskom paláci. Pápež najprv osobne pozdravil prítomných zástupcov Macedónskej pravoslávnej cirkvi, Islamskej náboženskej komunity, Evanjelickej metodistickej cirkvi a židovskej náboženskej obce a potom zotrval v tichej modlitbe. Na záver predniesol nahlas modlitbu, v ktorej sa poďakoval Bohu za dar Matky Terezy a na jej príhovor vyprosoval pre Cirkev Božie dary v duchu jej charizmy a jej odkazu pre dnešok.
 
Nasledovala najdôležitejšia časť návštevy – svätá omša, ktorú na Námestí Macedónska slávil Svätý Otec František. Spolu s ním koncelebrovali kardinál Pietro Parolin, štátny sekretár Vatikánu, kardinál Leonardo Sandri, prefekt Kongregácie pre východné cirkvi, kardinál Kurt Koch, predseda Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov, taktiež domáci biskup Kiro Stojanov, prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ, ako aj viacerí ďalší predstavitelia východných cirkví, medzi nimi eparcha z Ruského Kerestúra vladyka Djura Džudžar, grécky apoštolský exarcha vladyka Manuel Nin OSB spolu s emeritným exarchom vladykom Dimitrijom Salachasom, či nedávno ustanovený apoštolský administrátor Križevackej eparchie Milan Stipič.
 
V homílii Svätý Otec poukázal na hlad, ktorý pociťoval ľud v dobe Ježiša Krista a konfrontoval ho s hladom súčasnej doby. „Povedzme to mocne a bez strachu: sme hladní, Pane... Sme hladní, Pane, hladní po chlebe tvojho Slova, ktoré dokáže otvoriť našu uzavretosť a osamelosť; sme hladní, Pane, po bratstve, kde ľahostajnosť, zneuctenie, potupa nebudú zapĺňať naše stoly a nezaujmú prvé miesto v našich domovoch. Sme hladní, Pane, po stretnutiach, kde tvoje Slovo dokáže vzbudiť nádej, prebudiť nehu, zjemniť srdce a otvoriť tak cesty na zmenu a obrátenie,“ zdôraznil pápež František a pokračoval: „Máme hlad, Pane, ako ten dav z Evanjelia, po tom zážitku z rozmnoženia tvojho milosrdenstva, ktoré dokáže prelomiť stereotypy a rozdávať a spoločne zdieľať Otcov súcit s každým človekom, zvlášť s tými, o ktorých sa nik nestará, na ktorých sa zabudlo a ktorí sú prehliadaní. Hovoríme to silno a bez strachu, že sme hladní po chlebe, Pane: po chlebe tvojho Slova a chlebe bratstva.“
 
Po eucharistickom slávení sa Svätý Otec František stretol aj s prítomnými biskupmi, ktorým podal ruku a viedol krátky dialóg. Popoludní ho čakalo ekumenické a medzináboženské stretnutie s mladými v pastoračnom centre a podvečer sa stretol s kňazmi, ich rodinami a rehoľníkmi v katedrále.
 
Arcibiskup metropolita Ján spolu so svojím sprievodom sa podvečer presunuli do mesta Ochrid, ležiaceho na brehu nádherného Ochridského jazera. Práve do okolia tohto jazera sa po vyhnaní z Veľkej Moravy utiahol sv. Kliment, jeden zo žiakov sv. Cyrila a Metoda, kde ho nasledoval aj jeho súputník sv. Naum. V meste Ochrid navštívil vladyka Ján s kňazmi Monastier sv. Sofie súčasťou ktorého je aj Chrám Božej múdrosti so zachovalými nástennými freskami, ktoré prežili 500-ročný turecký útlak. Vojaci však predsa len poškodili na takmer každej ikone tvár vyobrazeného svätca a to tak, že mu zošúchali (vylúpili) oči. Urobili tak preto, aby znesvätili ikonu, ktorú moslimovia považovali za modlu.
 
V závere dňa si ešte obzreli ďalší starobylý Chrám sv. Jána Teológa, ktorý sa vypína na útese nad Ochridským jazerom a jeho vznik je datovaný do 13. storočia. Architektonicky sú v ňom skĺbené byzantské a arménske prvky. Odtiaľ sa vybrali 28 kilometrov na juh do Monastiera sv. Nauma, kde aj prenocovali. Tento monastier vznikol okolo roku 905 a založil ho samotný sv. Naum. Najprv niesol názov Monastier sv. archanjelov (inde sa spomína aj Monastier sv. archanjela Michala a ostatných beztelesných síl), ktorý po Naumovej smrti v roku 910 bol premenovaný a dodnes nesie meno svojho zakladateľa. Po mnohé stáročia putujú veriaci k hrobu sv. Nauma, ktorý je umiestnený v bočnej predsieni hlavného chrámu monastiera. Nad týmto hrobom sa modlil aj vladyka Ján, kde predniesol prosbu za kňazov a veriacich Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, aby zotrvali vo viere, ktorú nám priniesli solúnski bratia sv. Cyril a Metod a ktorej vernosť preukázal svojím životom aj samotný sv. Naum.
 
Od Ochridského jazera sa vladyka Ján ešte vrátil do Skopje, kde ho v biskupskej rezidencii prijal vladyka Kiro Stojanov. Spoločne slávili svätú liturgiu a následne pri večeri vladyka Kiro pozdieľal pocity a dojmy z návštevy Svätého Otca Františka v Skopje. Potvrdil, že táto návšteva niesla v sebe odkaz, ktorý bol vyjadrený aj v motte návštevy: Neboj sa malé stádo. A hoci je katolíckych veriacich v Severnom Macedónsku len zopár tisíc, návšteva hlavy Katolíckej cirkvi ich uistila, že skutočný pastier sa stará aj o to najmenšie stádo.
 
Katolícka cirkev v Severnom Macedónsku má približne 15-tisíc veriacich. Tvoria ju dve biskupstvá: latinská diecéza v Skopje a gréckokatolícka eparchia Strumica-Skopje pre katolíkov byzantského obradu. Obidve biskupstvá vedie 60-ročný biskup Mons. Kiro Stojanov. Presbyterát tvorí celkovo 25 kňazov, z väčšej miery gréckokatolíkov, ktorí sú však birituálmi. Starajú sa o približne 11 500 gréckokatolíkov sústredených skôr na juhu a juhovýchode krajiny a zároveň aj o približne 3 700 katolíkov latinského obradu žijúcich hlavne v okolí Skopje na severe krajiny. Počtom malá katolícka komunita so svojimi pätnástimi farnosťami a niekoľkými filiálnymi chrámami sa považuje za neutrálnu sprostredkovateľku a budovateľku mostov medzi náboženskými spoločenstvami.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
16. september 2019 (pondelok) Ľudmila
Svätý dňa: Svätá všechválna veľkomučenica Eufémia.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 227. (Ef 4, 25 – 32); Lk zač. 10. (3, 19 – 22)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1311705 (35 %)
môže byť
1193970 (32 %)
nepáči
1203526 (32 %)
Hlasy: 3709201
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX