Menu
Citát
Manželstvo je nerozlučiteľné. Neodvolávajte sa na zákony, vynesené postrannými osobami, dovoľujúcimi rozvod. Lebo Boh ťa bude súdiť v ten deň, keď príde, nie na zákonoch tých, ale na základe svojich zákonov.
sv. Ján Zlatoústy
Rómska misia
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

20.05.2019 | Michal Pavlišinovič | Čítanosť(976) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Gréckokatolíci zo Slovenska po desiatykrát putovali k Božiemu milosrdenstvu do Krakova

Gréckokatolíci zo Slovenska po desiatykrát putovali k Božiemu milosrdenstvu do Krakova

Gréckokatolícki veriaci zo Slovenska v sobotu 18. mája putovali do Sanktuária Božieho milosrdenstva v Krakove, kde sa konala ich jubilejná 10. metropolitná púť.
 
Pred samotným začiatkom púte zavítal medzi 3500 gréckokatolíkov emeritný krakovský arcibiskup metropolita kardinál Stanisław Dziwisz, ktorý vo svojom príhovore poukázal na Cirkev ako na neustále sa rozvíjajúce spoločenstvo. „Európa potrebuje živú, dynamickú Cirkev, ktorá sa stále rozvíja v duchu hodnôt nášho Spasiteľa.“ Kardinál ďalej vyzdvihol termín, v ktorom gréckokatolícki veriaci zo Slovenska prišli do Sanktuária. „18. mája pred deväťdesiatimi deviatimi rokmi sa vo Wadowiciach narodil Karol Wojtyła, náš milovaný svätý pápež Ján Pavol II. Nezabúdajme na neho, na to čo všetko urobil pre Slovákov, Poliakov, Európu a celý svet. Myslite dnes na neho a modlite sa k nemu, aby sa prihováral a vyprosoval potrebné milosti pre naše krajiny,“ dodal kardinál, pričom ľudia v celom Sanktuáriu začali nadšene tlieskať jeho slovám.
 
Program pokračoval modlitbou Akatistu k Presvätej Bohorodičke, ktorý viedol Marcel Pisio, špirituál kňazského seminára. Nasledovala archijerejská svätá liturgia, ktorej hlavným celebrantom bol prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ a slávnostnú homíliu ohlásil vroclavsko-gdaňský eparcha Volodymyr Juščak OSBM. Spolu s nimi koncelebrovalo 80 kňazov.
 
V homílii vladyka Volodymyr vyjadril radosť z toho, že tak veriacich zo Slovenska ako aj gréckokatolíkov, Lemkov, z druhej strany Karpát zjednotila táto púť k Božiemu milosrdenstvu. „Božie milosrdenstvo nie je nijako ľudsky ohraničené a preto čím viac sa človek zverí Božiemu milosrdenstvu, tým viac Božieho milosrdenstva získa. Boh chce, aby sa mu každá duša zverila a dôverovala bezhranične, lebo vtedy ju môže bezhranične obdarovať svojím bezhraničným milosrdenstvom,“ charakterizoval vladyka Volodymyr postoj Boha k človekovi. „Prenesúc toto všetko do ľudských rozmerov, Boha zarmucuje to, keď sa človek nespolieha na Božie milosrdenstvo a nedúfa v neho, lebo vtedy ho Boh nemôže obdarovať svojimi milosťami. A naopak, Boh sa teší, keď človek od neho vyžaduje veľa, lebo vtedy Boh môže veľa dávať, môže sa deliť so svojím bezhraničným milosrdenstvom. Boh chce, aby naše prosby k Božiemu milosrdenstvu boli každodenné, zvyčajné a vlastné každému z nás. To sa stane vtedy, keď každý deň budeme aplikovať alebo praktizovať teologické čnosti: vieru, nádej a lásku, čiže vtedy, keď budeme morálne čnosti žiť, keď budeme čnostný život prežívať a hlavne, keď budeme mať pokoru. Bez nich sa nemožno zveriť Bohu.“ Vladyka v homílii pripomenul, že Boh je skutočne milosrdný, čo dosvedčujú aj slová Ježiša Krista, keď sa o Otcovom milosrdenstve vyjadril v podobenstvách o stratenej ovci, drachme a v jednom z najkrajších podobenstiev o márnotratnom synovi. Taktiež vyzdvihol starozákonný 50. žalm, ktorý začína slovami – Zmiluj sa, Bože, nado mnou pre svoje milosrdenstvo – a živo si zaspomínal na svoje detstvo, ako sa tento žalm učil so svojou mamou v cirkevnoslovanskom jazyku. „Tento žalm nie je iba nejakou každodennou pobožnou modlitbou, ale je obrazom životného postoja východných kresťanov, neodnímateľnou súčasťou, ktorá ich charakterizuje a je hlbokým odovzdaním sa Božiemu milosrdenstvu, dodal vladyka Volodymyr. Archijerejskú svätú liturgiu, ako aj celý program púte svojím spevom doprevádzal bohoslovecký Zbor sv. Romana Sladkopevca.
 
Popoludní mala pre pútnikov katechézu sestra Blanka z Kongregácie sestier Matky Božieho milosrdenstva. Sestra Blanka pochádza zo Slovenska a už štvrtý rok pôsobí v Krakove. Po katechéze sa pútnici zjednotili v modlitbe Hodiny Božieho milosrdenstva.
 
Keďže arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ sa po archijerejskej svätej liturgiu musel presunúť do Ruského Kerestúra v Srbsku, kde v nasledujúci deň bola slávnosť povýšenia gréckokatolíckeho exarchátu v Srbsku na eparchiu, na záver sa všetkým pútnikom poďakoval synkel pre ekonomiku Daniel Dzurovčin. Zároveň oznámil, že budúcoročná púť sa uskutoční v sobotu 23. mája 2020. Potom sa prihovoril emeritný pomocný krakovský biskup Mons. Ján Zając, ktorý poďakoval gréckokatolíckym veriacim za tohtoročnú jubilejnú púť a vyjadril radosť z toho, že už teraz sa teší na budúcoročnú púť. Následne požehnal ružence, obrázky, ikonky a rôzne devocionálie, ktoré mali veriaci možnosť si zakúpiť a všetkým udelil archijejrejské požehnanie na cestu.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
30. marec 2020 (pondelok) Vieroslava
Liturgické čítania:
Šiesta hodinka: Iz 48, 17 – 49, 4.
Pôstna večiereň: Gn 27, 1 – 41a; Prís 19, 16 – 25.
Liturgia sv. Jána Zlatoústeho (ak sa slávi): Ap. zač. 258. (Kol 3, 12 – 16); Lk zač. 60. (11, 34 – 41)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1374720 (35 %)
môže byť
1254091 (32 %)
nepáči
1268823 (33 %)
Hlasy: 3897634
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX