Menu
Citát
Nik z tých, čo myslia na peklo – nepadne do neho.
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícka charita Prešov
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Rómska misia
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

29.05.2019 | Michal Pavlišinovič | Čítanosť(615) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Kňazi Prešovskej archieparchie sa zišli v Ľutine na kňazskom dni

Kňazi Prešovskej archieparchie sa zišli v Ľutine na kňazskom dni

Viac ako dvesto kňazov Prešovskej archieparchie sa stretlo 28. mája v Bazilike minor v Ľutine na kňazskom dni. Začali ho slávením svätej liturgie, ktorej predsedal arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ a homíliu ohlásil Ľubomír Petrík, protosynkel Prešovskej archieparchie.
 
„Slávime najkrajšie obdobie liturgického roka – obdobie Paschy. Tento sviatok je jednou výzvou pre nás, aby sme sa aj my stali mužmi Paschy, zdôraznil vo svojej homílii Petrík. „S týmto postojom máme vstávať a večer zaspávať. Možno sa pýtate, čo to znamená byť mužom Paschy? Ani nás kňazov neobchádzajú rôzne problémy. Či už sú to zdravotné problémy, alebo problémy v manželskom živote, pri výchove detí, či starosti v pastorácii. Vo všetkých týchto problémoch, starostiach a krížoch, máme my ako prví zvestovať a spolu s Kristom prejsť Paschu. Tento kňazský deň má nás všetkých posilniť, aby sme vnímali Krista ako víťaza nad tvojím a mojím problémom. Pokiaľ toto budeme vnímať a zvestovať to svojím životom, svojou službou ľudu, staneme sa vzorom pre ľudí a ukážeme im čo je to Pascha. Čo je to ten prechod zo smrti do života v živote kresťana.“
 
Po svätej liturgii nasledoval príhovor Petra Valička, riaditeľa Gréckokatolíckej charity v Prešove, ktorý prezentoval jej pôsobenie na území Prešovskej archieparchie a zároveň pozval kňazov na Fórum Mosty charity, kde sa budú môcť dozvedieť viac o vzniku a pôsobení tzv. farských charít. Toto fórum sa uskutoční 18. októbra.
 
Po ňom nasledovala katechéza otca Jozefa Zorvana, ktorý priblížil prítomným kňazom pastoráciu vo svojej farnosti založenú na princípe farských evanjelizačných buniek. V nej sa spätne obzrel na istý moment v jeho pastorácii, kedy sa začal zaoberať otázkou ako podchytiť tých veriacich, ktorí nechodia do chrámu. Pri hľadaní rôznych pastoračných spôsobov ho zaujal systém, ktorý v roku 1987 priniesol z USA do Európy, do talianskeho Milána otec Piergiorgio Perini. Táto pastoračno-evanjelizačná metóda vytvára vo farnostiach malé skupinky-bunky veriacich spravidla do 12 členov, ktorí sa schádzajú po domoch, podobne ako prví kresťania a pri spoločnej modlitbe a zdieľaní vytvárajú si postupne silnejšie puto ku Kristovi aj k sebe navzájom. S odstupom času sú pozývaní sami priložiť ruku k dielu tým, že evanjelizujú, formujú, angažujú sa v rôznych činnostiach vo farnosti.
 
Katechéza otca Jozefa bola umocnená aj svedectvom štyroch laikov z jeho farnosti, ktorí veľmi pekne a s odvahou rozprávali o tom, ako Kristus cez tento jednoduchý systém farských buniek zmenil nielen ich životy, ale aj životy a smerovanie ich blízkych.
 
Popoludní sa kňazi stretli na modlitbe Molebenu k Presvätej Bohorodičke a následne sa rozišli do svojich farností. V Dome sv. Mikuláša sa ešte uskutočnilo pracovné stretnutie arcibiskupa, kúrie a protopresbyterov Prešovskej archieparchie.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
21. október 2019 (pondelok) Uršula
Liturgické čítania:
Ap. zač. 262. (1 Sol 1, 1 – 5); Lk zač. 52. (10, 22 – 24)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1325321 (35 %)
môže byť
1206845 (32 %)
nepáči
1216678 (32 %)
Hlasy: 3748844
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX