Menu
Citát
Starec Pimen (sv. Pimen Veľký, + 440) sa dopočul, že akýsi brat sa veľmi postí, avšak sa hnevá na iného brata, a povedal: „Naučil sa postiť šesť dní v týždni, avšak nenaučil sa ani jeden deň zdržať sa od hnevu."
sv. Pimen Veľký, + 440
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka charita Prešov
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

12.07.2019 | sr.Štefánia Blichová a Lucia Vrabľová | Čítanosť(697) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Rodinný tábor „Sme jedná rodina – milujme sa“ Kostrino Ukrajina

Rodinný tábor „Sme jedná rodina – milujme sa“ Kostrino Ukrajina

Bolo dojímavé počuť svedectvo účastníkov tábora Sme jedna rodina, milujme sa, ktorý organizovala Komisia pre misie v Mukačevskej eparchii v metodickom centre Kostryno v dňoch 30.6. – 6.7.2019.
 
Účastníkmi tábora bolo 121 detí z Caritas Zaporožie a Kaminske (Dnepropeterská oblasť), ktorí pred táborom už tradičné navštívili Ľvov. Príležitosť využili aj deti z okolitých dedín. Ako obyčajne, tábor viedli animátori zo Prešovskej archieparchie, bohoslovci z Užhorodského seminára a s prácou s deťmi pomáhali aj vedúci, ktorí deti do tábora sprevádzali. Dve animátorky a dvaja bohoslovci z užhorodského seminára robili denný tábor vo Veľkých Lazoch užhorodského dekanátu v spodnej časti chrámu, ktorého sa zúčastnilo 35 detí v prítomnosti duchovného správcu o. Michala Michalinca. Duchovným otcom tábora v Kostrynom bol o. Pavlo Man, ktorý tam slúži. Počas týchto plných piatich dní sme sa zamýšľali nad úlohou rodičov, ale aj nad povinnosťami detí voči rodičom a predstavili sme deťom možností ich životnej cesty v manželstve, zasvätenom živote, kňazskom živote a v službe laika.
 
Náš program pozostával z katechézy, prácach v skupinách, wo rkshopov a svätej liturgie za nádherného spevu bohoslovcov. Obedňajšiu prestávku využívali detí aktívne, a do poobedňajšieho programu bola zaradená turistika na osobné prianie detí z východu, ktorým sa naskytla jedinečná možnosť spoznávať naše krásne Karpaty.
 
Napriek tomu, že deti delí stovky kilometrov, v tábore boli veľmi družné a navzájom sa spoznávali. Toto spoznávanie sa umocnilo aj folklórnym večerom, keď sa deti zo Záporožia a Kaminského predstavili svojím vystúpením. Do programu zaradili aj úvahu o rodine. Bohoslovci užhorodského seminára zaspievali Stepenu z Utierne a  národnú pieseň. Animátori zo Slovenska profesionálne zatancovali ľudový tanec a zaspievali rusínsku a slovenskú pieseň. Detí pri odchode z tábora plakali a nechceli sa vrátiť späť domov. Veľký zážitok z tábora mali aj ich vedúci. Bolo to vzájomné obohatenie tých, ktorí dávali a tých, ktorí prijímali. Tábor sme mohli realizovať vďaka sponzorstvu VŠZaSP sv. Alžbety, Bratislava.
 
Po ukončení tábora animátori zo Slovenska navštívili gréckokatolícky seminár vo Ľvove, ktorý je súčasťou Katolícke univerzity. Dekan katechetiky Nazar Duda, nás v komplexe budov  oboznámil s jej činnosťou. V patriarchálnom dome sme sa stretli s vladykom Bohdanom Dzurjakom, ktorý sa vracal zo stretnutia so Svätým Otcom z Ríma a podelil sa so svojimi dojmami.
 
Svoj výlet animátori ukončili návštevou Univskej Lavry, kde sa oboznámili s podstatou mníšskeho života. Zúčastnili sa tiež svätej liturgie vo francúzštine s vladykom Hlibom Lončynom, ktorú okrášlili svojím spevom jednotlivých častí liturgie. V Uneve sme si cez spoločnú modlitbu s mníchmi doplnili to, čo sme rozdali, lebo láska rozdávaním rastie.
 
Tento projekt bol financovaný aj z dotácie Ministerstva školstva, vedy výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 - 2020“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
18. september 2020 (piatok) Eugénia
Liturgické čítania:
Ef zač. 217 (1, 7 – 17); Mk zač. 32 (8, 1 – 10) (rad.)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1387343 (35 %)
môže byť
1265385 (32 %)
nepáči
1281401 (33 %)
Hlasy: 3934129
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX