Menu
Citát
Neodbočujte z cesty uprostred hmly, počúvajte radšej hlas pastiera. Vystúpte na pahorky Svätého písma, tam nájdete potešenie pre svoje srdce; nenájdete tam nič, čo by vám uškodilo alebo vás otrávilo; pastviny sú tam totiž bohaté...
sv. Augustín
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

28.01.2020 | Mária Rajňáková | Čítanosť(248)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Druhá farská charita v protopresbyteráte Prešov

Druhá farská charita v protopresbyteráte Prešov

V nedeľu 26. januára 2020 pri sv. liturgii bola v Gréckokatolíckej farnosti Povýšenia sv. Kríža v Prešove na sídlisku Sekčov slávnostne uvedená Farská charita Prešov – Sekčov. Schvaľovací dekrét tejto farskej charity podpísal 20. decembra 2019 arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak, SJ. Svätú liturgiu slávil miestny farár Mgr. Jozef Novický spolu s PaedDr. Vasilom Kormanikom, duchovným správcom GKCH Prešov.
 
„Tak ako Zachej využil prostriedok (strom), aby videl Ježiša, môžeme aj my prostredníctvom Farskej charity byť bližšie ku Kristovi, čo nás priblíži aj k sebe navzájom“, spomenul vo svojom príhovore o. Jozef.
 
V závere sv. liturgie riaditeľ GKCH Prešov PhDr. Peter Valiček prečítal schvaľovací dekrét a odovzdal ho farárovi farnosti, ktorý sa zároveň stáva predsedom farskej charity. Členovia vedenia FCH – Jozef Haľko, Oto Fuchs a Mária Petáková dostali Poverenia a osobné požehnanie do svojej služby blížnym.
 
V prvých mesiacoch sa členovia FCH zamerajú na mapovanie núdze obyvateľov farnosti a vytvorenie databázy núdznych i ochotných pomôcť či už službou, materiálne, alebo finančne, a tak nadviažu na doterajšie bohaté aktivity. Taktiež pripravia modlitebné stretnutie za obete obchodovania s ľuďmi dňa 6. februára po sv. liturgii na sviatok sv. Bakhity.
 
Vyprosujeme im hojné Božie požehnanie do služby a potrebné milosti ako aj ďalších kreatívnych spolupracovníkov.
 
Farská charita je verejné združenie dobrovoľníkov bez právnej subjektivity a zároveň pastoračný orgán farnosti. Jej cieľom je uskutočňovať charitatívne poslanie Cirkvi, zasadzovať sa za zmiernenie a odstránenie materiálnej, duševnej aj duchovnej chudoby a preukazovať skutky dobročinnej lásky. Sieť farských charít sa začína nanovo budovať celoslovensky od roku 2019.
 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
30. máj 2020 (sobota) Ferdinand
Liturgické čítania:
Ap. zač. 51. (Sk 28, 1 – 31); Jn zač. 67. (21, 15 – 25) (radové)
Ap. zač. 270. (1 Sol 4, 13 – 17); Jn zač. 16. (5, 24 – 30) (zosnulým)
Kalendár
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1377389 (35 %)
môže byť
1256080 (32 %)
nepáči
1272368 (33 %)
Hlasy: 3905837
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX