Menu
Citát
Nezanedbávaj čítanie a to predovšetkým Nového zákona, lebo čítanie Starého zákona často škodí. Nie preto, že by tam boli škodlivé veci, ale preto, lebo je často prislabí rozum čítajúcich.
sv. Bazil Veľký
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

30.01.2020 | ISPA | Čítanosť(630)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Pripomíname si 12. výročie nového usporiadania Gréckokatolíckej cirkvi

Pripomíname si 12. výročie nového usporiadania Gréckokatolíckej cirkvi

Pred dvanástimi rokmi, 30. januára 2008, pápež Benedikt XVI. povýšil Gréckokatolícku cirkev na Slovensku na metropolitnú cirkev sui iuris so sídlom v Prešove, pričom povýšil Prešovskú eparchiu na archieparchiu a metropolitné sídlo a za prvého prešovského arcibiskupa metropolitu vymenoval vtedajšieho prešovského eparchiálneho biskupa Mons. Jána Babjaka SJ.
 
Zároveň povýšil Košický apoštolský exarchát na eparchiu a vtedajšieho exarchu Mons. Milana Chautura CSsR vymenoval za prvého košického eparchiálneho biskupa. Zriadil aj novú Bratislavskú eparchiu a za jej prvého eparchiálneho biskupa vymenoval Mons. Petra Rusnáka. Do Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku teda patria Prešovská archieparchia, Košická eparchia a Bratislavská eparchia.
 
Na základe metropolitného usporiadania Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku v roku 2008 vznikla Rada hierarchov tejto miestnej cirkvi, ktorú tvoria jej biskupi. Je jej zákonodarným zborom. Uskutočňuje sa na nej jeden z najdôležitejších znakov a symbolov východnej cirkevnej identity – princíp synodality. Jej činnosť sa riadi normami kánonického práva a štatútom, ktorý schválila Svätá stolica. Doteraz sa uskutočnilo 27 riadnych zasadnutí Rady hierarchov.
 
Niektoré informácie o Prešovskej archieparchii
 
Prešovská archieparchia má 117 800 veriacich, 18 protopresbyterátov (dekanátov), z ktorých sú dva personálne, 163 farností, 316 kňazov, z toho 21 rehoľných, troch diakonov. Z uvedeného počtu kňazov bolo v roku 2019 osem novokňazov. Prešovská archieparchia má 362 chrámov z toho jeden nový, Chrám sv. Jána Pavla II., bol v roku 2019 posvätený v Bystrom.
 
Súčasťou Prešovskej archieparchie je Humenský archieparchiálny vikariát so sídlom v Humennom, ktorý zriadil prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ na Svätý a veľký štvrtok 13. apríla 2017. Za prvého humenského vikára vymenoval otca Martina Zlackého, vtedajšieho farára gréckokatolíckej farnosti Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Humennom a protopresbytera humenského protopresbyterátu.
 
Čo sa týka rehoľného života, v archieparchii pôsobia dve mužské rehole – baziliáni a redemptoristi. Aktuálne je spolu v piatich kláštoroch 21 rehoľníkov-kňazov a dvaja rehoľní bratia. V ženských reholiach je 73 rehoľných sestier z rádu baziliánok, kongregácie služobníc Nepoškvrnenej Panny Márie a kontemplatívnych redemptoristiek.
 
Gréckokatolícka metropolitná cirkev sui iuris na Slovensku má v súčasnosti 76 seminaristov (nielen v seminári, ale aj na štúdiách v zahraničí, na pastoračnej praxi...), z toho Prešovská archieparchia 48 seminaristov. V Prešove sa nachádza aj Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity, ktorá je zároveň cirkevnou fakultou akreditovanou Kongregáciou pre katolícku výchovu (semináre a študijné inštitúty) a na ktorej študuje 312 študentov, z toho 182 v dennej forme a 130 v externej forme štúdia.
 
V Prešove sídli aj redakcia oficiálneho časopisu Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku Slovo, ktorý vychádza ako plnofarebný dvojtýždenník. V roku 2019, konkrétne 14. februára, oslávil časopis Slovo 50. výročie od začiatku jeho vydávania.
 
V Prešove má svoje sídlo aj Gréckokatolícka charita, ktorá intenzívne pomáha nielen v metropole Šariša, ale aj na iných miestach ľuďom, ktorí sú v núdzi. Okrem mnohých projektov bola v roku 2018 zriadená prvá farská charita v Okružnej neďaleko Prešova. Koncom minulého roka k nej pribudla ďalšia vo farnosti Prešov-Sekčov.
 
Aktuálne na archieparchiálnej úrovni prebieha proces o živote, hrdinských čnostiach, o povesti svätosti a znameniach Božieho sluhu, gréckokatolíckeho rehoľného kňaza, Jána Ivana Mastiliaka CSsR.
 
Celoročne sú najnavštevovanejšími pútnickými miestami Prešovskej archieparchie Ľutina a hora Zvir v Litmanovej, ktoré sú duchovným putom zviazané s bazilikou Santa Maria Maggiore v Ríme. V roku 2020 uplynie 25 rokov od ukončenia údajných zjavení na hore Zvir v Litmanovej. Prešovská archieparchia má okrem toho niekoľko ďalších navštevovaných pútnických miest, medzi ktoré patrí aj najstaršie pútnické miesto v Krásnom Brode, z ktorého ikona Presvätej Bohorodičky bola súčasťou modlitieb a duchovného života počas Jubilejného roka 2018. Pri kópii krásnobrodskej Bohorodičky sa modlil aj Svätý Otec František počas audiencie pre gréckokatolíkov v októbri 2018. Slovenská pošta pri príležitosti 200. výročia od vzniku Prešovského biskupstva vydala v edičnom ráde Umenie poštovú známku, ktorej motív tvorila práve ikona z Krásneho Brodu.
 
V archieparchii intenzívne pôsobia 4 pastoračné centrá – pre mládež v Juskovej Voli, pre stredoškolákov a vysokoškolákov v Prešove, pre rodiny na Sigorde a pre Rómov v Čičave. Od roku 2017 aj tri rómske misie v okresoch Vranov nad Topľou, Bardejov a Stará Ľubovňa. Pôsobí v nich šesť kňazov.
 
V archieparchii pôsobí 10 škôl a školských zariadení. Od roku 2017 začala vysielať gréckokatolícka televízia Logos. Ponúka online priame prenosy z katedrálneho chrámu a pútnických miest, ktoré sú na dennej báze zaradené aj do vysielania regionálnej televízie TV Zemplín. Logos TV pripravuje každý týždeň Gréckokatolícky magazín, ktorý mapuje dianie v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku a je vysielaný v TV Lux, TV Noe a regionálnych TV Zemplín a TV7.
 
Katedrálny chrám v Prešove je zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi. Popri relikvii Svätého Kristovho kríža sú v katedrále k úcte vystavené aj relikvie sv. Jána Krstiteľa, sv. prvomučeníka Štefana a viacerých iných svätých. V bočných kaplnkách sú to relikvie blahoslavených gréckokatolíckych biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča OSBM a Vasiľa Hopka a v lodi chrámu aj verná kópia Turínskeho plátna. Túto katedrálu v roku 1995 navštívil sv. Ján Pavol II.
 
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ je predsedom Rady hierarchov Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku. Ako hlava tejto cirkvi je stálym členom Synody biskupov v Ríme a členom Kongregácie pre východné cirkvi. V rámci KBS je predsedom Environmentálnej subkomisie.

 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
18. január 2021 (pondelok) Bohdana
Liturgické čítania:
Ap. zač. 59. (1 Pt 2, 21b – 3, 9); Mk zač. 54. (12, 13 – 17)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1395303 (35 %)
môže byť
1272790 (32 %)
nepáči
1288383 (33 %)
Hlasy: 3956476
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX