Menu
Citát
Kresťanský život nespočíva v konaní zázrakov, ale v dobrom živote. Vo vzťahu k pohanom treba dávať dobrý príklad tak, aby príkladom sa dali pritiahnuť k pravej viere.
sv. Ján Zlatoústy
Rómska misia
Gréckokatolícky magazín
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

18.02.2020 | Michal Pavlišinovič | Čítanosť(522) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Prešove si pripomenuli 30. výročie biskupskej vysviacky Jána Hirku

V Prešove si pripomenuli 30. výročie biskupskej vysviacky Jána Hirku

V prešovskej katedrále sv. Jána Krstiteľa si slávením archijerejskej svätej liturgie pripomenuli 30. výročie biskupskej vysviacky Mons. Jána Hirku. Ešte pred jej začiatkom viedol modlitbu molebenu k blahoslavenému biskupovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi špirituál kňazského seminára otec Marcel Pisio. Moleben nad ostatkami bl. Pavla Petra Gojdiča krásne zvýrazňoval symboliku kontinuity biskupskej služby Jána Hirku, ktorý bol po blaženom Gojdičovi jeho priamym nástupcom na prešovskom stolci. Archijerejskú svätú liturgiu slávil prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ, spolu s ním koncelebrovalo 19 kňazov a homíliu ohlásil otec Marek Petro, profesor na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity.
 
V homílii poukázal na podstatu kresťanskej viery, ktorou je teocentrizmus, alebo kristocentrizmus. Teda fakt, že Boh je stredobod všetkého, je Alfou a Omegou, od neho všetko pochádza a k nemu všetko smeruje. Zdôraznil však aj postoj Boha, ktorý všetku svoju lásku a milosrdenstvo smeruje k človeku. A najviac to ukázal v osobe svojho Syna Ježiša Krista. V homílii vyzdvihol aj meno svätého dňa, ktorým bol Teodor Tirón. Meno Teodor, teda v doslovnom preklade Boží dar, je pozvaním pre každého kresťana byť Božím darom pre druhého človeka. A tento postoj zastával a učil svojich veriacich aj nebohý biskup Ján Hirka.
 
V závere arcibiskup Ján Babjak SJ vyzdvihol, že veriaci prišli na túto spomienkovú slávnosť a pozval ich aj naďalej zotrvávať v modlitbách za dušu zosnulého biskupa Jána Hirku. Po zaspievaní Večnej pamiatky zosnulému biskupovi, sa slova ujal jeho dlhoročný tajomník otec Andrej Rusnák, ktorý v krátkom medailóne priblížil život biskupa Jána Hirku. Zdôraznil, že práve svojho biskupského hesla sa držal nebohý biskup Ján Hirka a skrze Pokoj a milosrdenstvo pod ochranou Márie viedol jemu zverený ľud k cieľu do nebeského kráľovstva. Pripomenul aj jeho slová, ktoré často už na emeritúre spomínal: „Chcem sa modliť za našich drahých veriacich, ale predovšetkým za našu mládež, aby stále šla po ceste viery za Kristom, a tak aby všetci došli do večnej blaženosti. A keď by mi to mohlo byť dopriate, rád by som slovami sv. Pátra Pia povedal: ,Môžem zabudnúť na seba, nie však na moje duchovné deti. Verte mi, keď ma Pán povolá, poviem mu: – Pane, počkám pri nebeskej bráne, pokým neuvidím vojsť všetky svoje duchovné deti.‘“
 
Toto výročie si pripomenuli aj pedagógovia a študenti na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove, kde popoludní zaznela pozvaná prednáška už vyššie spomínaného otca Andreja Rusnáka, bývalého osobného tajomníka biskupa Jána Hirku.
 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
22. október 2020 (štvrtok) Sergej
Liturgické čítania:
Ap. zač. 260. (Kol 4, 2 – 9); Lk zač. 48. (9, 49 – 56)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1389523 (35 %)
môže byť
1267232 (32 %)
nepáči
1283227 (33 %)
Hlasy: 3939982
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX