Menu
Citát
Nech myšlienka na večný oheň ťa sprevádza každý večer na tvoje lôžko a nech s tebou vstáva a potom ťa nepremôže ospalosť v čase spevu žalmov.
sv. Ján Listvičník
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícky magazín
Rómska misia
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

18.02.2020 | Michal Pavlišinovič | Čítanosť(449) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Prešove si pripomenuli 30. výročie biskupskej vysviacky Jána Hirku

V Prešove si pripomenuli 30. výročie biskupskej vysviacky Jána Hirku

V prešovskej katedrále sv. Jána Krstiteľa si slávením archijerejskej svätej liturgie pripomenuli 30. výročie biskupskej vysviacky Mons. Jána Hirku. Ešte pred jej začiatkom viedol modlitbu molebenu k blahoslavenému biskupovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi špirituál kňazského seminára otec Marcel Pisio. Moleben nad ostatkami bl. Pavla Petra Gojdiča krásne zvýrazňoval symboliku kontinuity biskupskej služby Jána Hirku, ktorý bol po blaženom Gojdičovi jeho priamym nástupcom na prešovskom stolci. Archijerejskú svätú liturgiu slávil prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ, spolu s ním koncelebrovalo 19 kňazov a homíliu ohlásil otec Marek Petro, profesor na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity.
 
V homílii poukázal na podstatu kresťanskej viery, ktorou je teocentrizmus, alebo kristocentrizmus. Teda fakt, že Boh je stredobod všetkého, je Alfou a Omegou, od neho všetko pochádza a k nemu všetko smeruje. Zdôraznil však aj postoj Boha, ktorý všetku svoju lásku a milosrdenstvo smeruje k človeku. A najviac to ukázal v osobe svojho Syna Ježiša Krista. V homílii vyzdvihol aj meno svätého dňa, ktorým bol Teodor Tirón. Meno Teodor, teda v doslovnom preklade Boží dar, je pozvaním pre každého kresťana byť Božím darom pre druhého človeka. A tento postoj zastával a učil svojich veriacich aj nebohý biskup Ján Hirka.
 
V závere arcibiskup Ján Babjak SJ vyzdvihol, že veriaci prišli na túto spomienkovú slávnosť a pozval ich aj naďalej zotrvávať v modlitbách za dušu zosnulého biskupa Jána Hirku. Po zaspievaní Večnej pamiatky zosnulému biskupovi, sa slova ujal jeho dlhoročný tajomník otec Andrej Rusnák, ktorý v krátkom medailóne priblížil život biskupa Jána Hirku. Zdôraznil, že práve svojho biskupského hesla sa držal nebohý biskup Ján Hirka a skrze Pokoj a milosrdenstvo pod ochranou Márie viedol jemu zverený ľud k cieľu do nebeského kráľovstva. Pripomenul aj jeho slová, ktoré často už na emeritúre spomínal: „Chcem sa modliť za našich drahých veriacich, ale predovšetkým za našu mládež, aby stále šla po ceste viery za Kristom, a tak aby všetci došli do večnej blaženosti. A keď by mi to mohlo byť dopriate, rád by som slovami sv. Pátra Pia povedal: ,Môžem zabudnúť na seba, nie však na moje duchovné deti. Verte mi, keď ma Pán povolá, poviem mu: – Pane, počkám pri nebeskej bráne, pokým neuvidím vojsť všetky svoje duchovné deti.‘“
 
Toto výročie si pripomenuli aj pedagógovia a študenti na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove, kde popoludní zaznela pozvaná prednáška už vyššie spomínaného otca Andreja Rusnáka, bývalého osobného tajomníka biskupa Jána Hirku.
 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
10. júl 2020 (piatok) Amália
Svätý dňa: Štyridsiati piati svätí mučeníci z arménskeho Nikopola. Náš prepodobný otec Anton Pečersko-Kyjevský. Svätí bratia a mučeníci František, Mútus, Rafael a spoločníci, ktorí boli zabití v Damasku.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 130b. (1 Kor 4, 5 - 8); Mt zač. 55. (13, 44 - 54a) (radové)
Ap. zač. 213. (Gal 5, 22 - 6, 2); Lk zač. 24. (6, 17 - 23a) (prepodobnému)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1380195 (35 %)
môže byť
1258605 (32 %)
nepáči
1275016 (33 %)
Hlasy: 3913816
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX