Menu
Citát
Čím sa ospravedlňujú, keď ich začneme obviňovať? Ja, hovoria, nie som mních, mám ženu a deti a starám sa o dom. Práve však od toho pochádza všetko zlo. Či si vari myslíte, že čítanie Svätého písma patrí iba mníchom? Veď vy ho potrebujete viac ako oni! Kto žije vo svete a každý deň dostáva nové a nové údery, pre toho je i najviac potrebný liek. Preto ak niekto z vás pokladá čítanie Svätého písma za zbytočné, je to omnoho nebezpečnejšie pre jeho spásu, ako keby ho len nečítal. Názor, že čítať Sväté písmo je zbytočné, je satanského pôvodu.
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
GMC BARKA - Juskova Voľa
Rómska misia
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

21.05.2020 | UZZNO | Čítanosť(322) | Prílohy
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Biskupovi Gojdičovi odhalia pamätnú tabuľu na leopoldovskej väznici

Biskupovi Gojdičovi odhalia pamätnú tabuľu na leopoldovskej väznici

Pred sedemdesiatimi rokmi sa uskutočnil tzv. Prešovský sobor. Vtedajšia štátna moc ním na dlhé roky zakázala Gréckokatolícku cirkev. Barbarsky tým pošliapala slobodu myslenia, svedomia, náboženského vyznania a viery. Mnohí gréckokatolícki kňazi a biskupi skončili v leopoldovskom väzení. Medzi nimi aj biskup Pavel Peter Gojdič, ktorý v ňom pred šesťdesiatimi rokmi zomrel. Aj v prísne stráženom väzení, v ponurej atmosfére začiatku ohavných päťdesiatych rokov, ostal biskup Gojdič verný svojim hodnotám. Práve tie mu nedali pasívne sa pozerať na tragický osud slovenských židov vo vojnových časoch. Svojou nebojácnou činnosťou ich zachránil mnohých. Za to získal in memoriam prestížny titul udeľovaný záchrancom židov - Spravodlivý medzi národmi. Veľmi zaslúžene je preto blahoslavený biskup Pavel Peter Gojdič symbolom statočnosti, odvahy a porozumenia medzi kresťanmi a židmi.

 

Dňa 25. mája 2020 sa pod záštitou predsedu NR SR Borisa Kollára uskutočnia dve podujatia venované tejto významnej osobnosti.

 

O 10:00 hodine bude na budove Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Leopoldove (Gucmanova 19/670, Leopoldov) odhalená pamätná tabuľa prešovskému biskupovi blahoslavenému P. P. Gojdičovi OSBM, Spravodlivému medzi národmi.

 

Pamätnú tabuľu v Leopoldove slávnostne odhalia:

Boris Kollár, predseda NR SR

Mons. ThDr. Ján Babjak, prešovský arcibiskup a metropolita

Igor Rintel, podpredseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR

pozvanie prijali čestní hostia: Jozef Viskupič, predseda TTSK, prof. PaedDr. René Bílik, CSc., rektor Trnavskej univerzity

 

Prítomní hostia budú po slávnostných príhovoroch k dispozícii zástupcom médií na individuálne rozhovory.

V ten istý deň, 25. mája od 14. hodiny bude prebiehať online konferencia o živote blahoslaveného biskupa P.P. Gojdiča a o dialógu medzi kresťanmi a židovskou komunitou. Vystúpia na nej renomované osobnosti zo Slovenska a zahraničia (viď. pozvánka v prílohe pod článkom)

 

Konferencia bez prezenčnej účasti rečníkov bude v priamom prenose vysielaná na facebookovej stránke Židia na Slovensku.

 

Obe podujatia sú výsledkom intenzívnej, konsenzuálnej a prínosnej spolupráce Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR a Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.

Prílohy

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
04. december 2020 (piatok) Barbora
Liturgické čítania:
Ap. zač. 301. (Tít 1, 15 – 2, 10); Lk zač. 101. (20, 19 – 26)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1392538 (35 %)
môže byť
1270123 (32 %)
nepáči
1285798 (33 %)
Hlasy: 3948459
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX