Menu
Citát
Duša je predovšetkým povinná odsúdiť a znenávidieť si uplynulý hriešny život a zhnusiť si i sprotiviť akúkoľvek spomienku na neho. Ďalej je duša povinná vziať si za náuku strach - hrôzu z večného odsúdenia i z večného trestu a poznať, že čas pokánia je časom slz, ako učí Dávid v šiestom žalme.
sv. Bazil Veľký
Rómska misia
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Centrum pre rodinu Sigord
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

21.05.2020 | UZZNO | Čítanosť(171) | Prílohy
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Biskupovi Gojdičovi odhalia pamätnú tabuľu na leopoldovskej väznici

Biskupovi Gojdičovi odhalia pamätnú tabuľu na leopoldovskej väznici

Pred sedemdesiatimi rokmi sa uskutočnil tzv. Prešovský sobor. Vtedajšia štátna moc ním na dlhé roky zakázala Gréckokatolícku cirkev. Barbarsky tým pošliapala slobodu myslenia, svedomia, náboženského vyznania a viery. Mnohí gréckokatolícki kňazi a biskupi skončili v leopoldovskom väzení. Medzi nimi aj biskup Pavel Peter Gojdič, ktorý v ňom pred šesťdesiatimi rokmi zomrel. Aj v prísne stráženom väzení, v ponurej atmosfére začiatku ohavných päťdesiatych rokov, ostal biskup Gojdič verný svojim hodnotám. Práve tie mu nedali pasívne sa pozerať na tragický osud slovenských židov vo vojnových časoch. Svojou nebojácnou činnosťou ich zachránil mnohých. Za to získal in memoriam prestížny titul udeľovaný záchrancom židov - Spravodlivý medzi národmi. Veľmi zaslúžene je preto blahoslavený biskup Pavel Peter Gojdič symbolom statočnosti, odvahy a porozumenia medzi kresťanmi a židmi.

 

Dňa 25. mája 2020 sa pod záštitou predsedu NR SR Borisa Kollára uskutočnia dve podujatia venované tejto významnej osobnosti.

 

O 10:00 hodine bude na budove Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Leopoldove (Gucmanova 19/670, Leopoldov) odhalená pamätná tabuľa prešovskému biskupovi blahoslavenému P. P. Gojdičovi OSBM, Spravodlivému medzi národmi.

 

Pamätnú tabuľu v Leopoldove slávnostne odhalia:

Boris Kollár, predseda NR SR

Mons. ThDr. Ján Babjak, prešovský arcibiskup a metropolita

Igor Rintel, podpredseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR

pozvanie prijali čestní hostia: Jozef Viskupič, predseda TTSK, prof. PaedDr. René Bílik, CSc., rektor Trnavskej univerzity

 

Prítomní hostia budú po slávnostných príhovoroch k dispozícii zástupcom médií na individuálne rozhovory.

V ten istý deň, 25. mája od 14. hodiny bude prebiehať online konferencia o živote blahoslaveného biskupa P.P. Gojdiča a o dialógu medzi kresťanmi a židovskou komunitou. Vystúpia na nej renomované osobnosti zo Slovenska a zahraničia (viď. pozvánka v prílohe pod článkom)

 

Konferencia bez prezenčnej účasti rečníkov bude v priamom prenose vysielaná na facebookovej stránke Židia na Slovensku.

 

Obe podujatia sú výsledkom intenzívnej, konsenzuálnej a prínosnej spolupráce Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR a Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.

Prílohy

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
25. máj 2020 (pondelok) Urban
Liturgické čítania:
Ap. zač. 45. (Sk 21, 8 – 14); Jn zač. 49. (14, 27b – 15, 7) (radové)
Ap. zač. 176. (2 Kor 4, 6 – 15) Mt zač. 40. (11, 2 – 15) (Jánovi)
Kalendár
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1377106 (35 %)
môže byť
1255844 (32 %)
nepáči
1272102 (33 %)
Hlasy: 3905052
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX