Menu
Citát
Či nevieš zo Svätého písma, že je krásnou vecou pracovať, a že kto nepracuje, nech ani neje? Sväté písmo poukazuje na včelu a vyzýva lenivca, aby nasledoval jej príklad. Toho malého tvora Boh obdaroval takou podivnou pracovitosťou! Uč sa od nej pracovitosti, čistote, usilovnosti a láske! Lebo včela pracuje pre iných viac ako pre seba. Svojou prácou buď užitočný pre celok!
sv. Ján Zlatoústy
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

24.05.2020 | Rastislav Bruzda, Peter Krajňák ml. | Čítanosť(557) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Vo Varhaňovciach odhalili pamätnú tabuľu dvom gréckokatolíckym kňazom

Vo Varhaňovciach odhalili pamätnú tabuľu dvom gréckokatolíckym kňazom

V nedeľu 24. mája sa uskutočnilo na cintoríne vo Varhaňovciach odhalenie a požehnanie pamätnej tabule rodákom obce kňazom stavrofornému protojerejovi Františkovi Dancákovi (1939 – 2018) a protojerejovi Pavlovi Dancákovi (1936 – 2019).
 
Pamätnú tabuľu odhalil a požehnal prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak SJ. Slávnosti sa zúčastnili viacerí kňazi medzi ktorými nechýbali ani synovia Pavla Dancáka -Miroslav a Pavol, a vnuk Pavol, ktorí sú tiež kňazmi. Po privítaní vladyku Jána chlebom a soľou a slávnostnom príhovore starostky obce Ľubice Pankievičovej nasledoval obrad požehnania tabule, ktorá je situovaná do zelene miestneho cintorína v tesnej blízkosti hrobov piatich tu v minulosti pôsobiacich kňazov. Keďže otec Pavol Dancák je pochovaný v Prešove a otec František Dancák v Andrejovej pri Bardejove, splnila sa túžba starostky o symbolické sprítomnenie duchovných otcov na miestach, kde sa každoročne konajú panychídy za kňazov a veriacich. Pri príprave slávnosti sa v priestore kňazských hrobov odhalil aj dosiaľ prekrytý nápis na hlavnom kríži cintorína, ktorý bol inštalovaný presne pred sto rokmi v roku 1920 vďaka dobrodincovi Jánovi Medvecovi a jeho manželke.
 
Po odhalení tabule nasledovala archijerejská svätá liturgia ktorú vladyka Ján slávil spolu so synmi a vnukom zosnulého Pavla Dancáka a tiež prešovským protopresbyterom Rastislavom Bakom, stropkovským protopresbyterom Slavomírom Tarasovičom, šéfredaktorom časopisu Slovo a protojerejom Jurajom Gradošom, protojerejom Martinom Mekelom a miestnym správcom farnosti Rastislavom Bruzdom.
 
Táto slávnosť bola vyjadrením vďačnosti rodákom obce, dvom gréckokatolíckym kňazom, za ich službu Bohu a za príklad života. Pamätná tabuľa je symbolicky umiestnená na veľkom andezitovom kameni z blízkeho kameňolomu v Brestove, ako symbol ich rodnej zeme po ktorej od detstva behali, a ktorá bola ich domovom a rodiskom. Dnes veríme, že ich domovom je nebo. V príhovore vyslovil prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak SJ. myšlienku, že tento pamätník má všetkým, ktorí budú prichádzať na toto miesto pripomínať dôležitosť viery a zdôrazňovať pohľad človeka na večnosť.
 
Miestna farnosť sa nachádza na západnom úpätí Slanskych vrchov na hranici Prešovského a Košického kraja a od roku 1818 je súčasťou Prešovského biskupstva. Historické fakty však potvrdzujú prítomnosť gréckokatolíkov v tejto obci už od roku 1562. V blízkej budúcnosti plánuje vedenie obce ďalšie aktivity, ktoré majú zdokumentovať a návštevníkom obce lepšie priblížiť históriu a významné osobnosti tejto farnosti patriacej do prešovského protopresbyterátu.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
05. august 2020 (streda) Hortenzia
Svätý dňa: Predprazdenstvo Premenenia nášho Pána Ježiša Krista. Svätý mučeník Eusignios.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 165. (1 Kor 16, 4 – 12); Mt zač. 86. (21, 28b – 32) (radové)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1382699 (35 %)
môže byť
1260909 (32 %)
nepáči
1277167 (33 %)
Hlasy: 3920775
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX