Menu
Citát
Nech sa medzi tvojimi slovami nájde slovo útechy, aby každý okúsil tvoju ľudskú lásku k blížnemu. Nech tvoj rozhovor má počiatok i koniec. Buď milý a tvoja tvár nech je radostná, aby si potešil toho, s kým hovoríš.
sv. Bazil Veľký
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Rómska misia
Gréckokatolícka teologická fakulta
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

10.06.2020 | ISPA, foto: Juraj Blaščák | Čítanosť(439) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Profesorovi Vojtechovi Boháčovi bolo udelené významné ocenenie

Profesorovi Vojtechovi Boháčovi bolo udelené významné ocenenie

V gréckokatolíckom Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove sa 9. júna 2020 konala ďakovná archijerejská svätá liturgia pri príležitosti ukončenia profesijného pôsobenia prof. Vojtecha Boháča na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity (GTF PU) v Prešove. Svätú liturgiu slávil arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak SJ, veľký kancelár fakulty. Na slávnosti boli prítomní pedagogickí aj nepedagogickí zamestnanci fakulty. Pred samotným začiatkom svätej liturgie bolo posvätené liturgické rúcho, ktoré odchádzajúcemu spolubratovi venovali kňazi pôsobiaci na fakulte. Prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ pri tejto príležitosti vymenoval prof. Vojtecha Boháča za stavroforného protojereja Prešovskej archieparchie. Prečítal menovací dekrét a počas trojnásobného spevu gréckeho Axios (Je hodný) mu odovzdal príslušné insígnie – zlatý kríž s ozdobami a nábederník.
 
V homílii sa dekan fakulty prof. Mons. Peter Šturák zameral na svätosť, ako najvyššie ocenenie, ktoré môže človek získať a ku ktorému má smerovať všetku svoju námahu. „Vyznávanie Ježiša Krista v dnešnej spoločnosti má byť nosnou témou nášho kresťanského života. Aj keď žijeme v dobe, ktorá sa stáva neprajnou pre svätosť a pre toto snaženie. V dobe, kde sa spoločnosť stavia proti svojim kresťanským koreňom. V dobe, ktorá označuje živo veriaceho človeka za tmára, či kresťanského fundamentalistu“, zdôraznil dekan fakulty.
 
V závere svätej liturgie sa prof. Vojtechovi Boháčovi poďakoval metropolita Ján, ktorý vyzdvihol jeho neúnavnú takmer 5 dekád trvajúcu kňazskú činnosť v rôznych úlohách, ktoré mu boli zverené. Okrem farskej pastorácie profesor Boháč pôsobil ako generálny vikár vtedajšieho Prešovského biskupstva, rektor Kňazského seminára bl. biskupa P. P. Gojdiča, dekan Gréckokatolíckej teologickej fakulty PU, ale taktiež bol dôležitou postavou pri formácii množstva gréckokatolíckych kňazov v oblasti praktickej liturgiky a cirkevného spevu.
 
Ďakovné slová v mene Prešovskej univerzity predniesol prvý prorektor prof. Gabriel Paľa. Za vedenie GTF PU svoje poďakovanie predniesol dekan fakulty Peter Šturák, tajomníčka fakulty Valéria Varhoľová a prodekan fakulty doc. Peter Tirpák.
 
V samom závere prof. Boháč poďakoval za ocenenia jeho pedagogickej a kňazskej služby. Vyjadril ochotu a túžbu dávať svoje skúsenosti ako aj znalosti do služieb Cirkvi na tom poli, kde to bude potrebné. Zdôraznil dôležitosť jednoty Cirkvi a na lokálnej úrovni zvlášť jednotu kňazov so svojim biskupom. Pripomenul, že všetko čo dosiahol a za čo sa mu dnes ďakuje je len vďaka tomu, že pred niekoľkými rokmi prijal z rúk biskupa kňazské svätenie. Samotný prof. Boháč označil túto slávnosť za „malý zázrak“. Pretože práve 9. júna na deň a hodinu presne, v prešovskej katedrále, ale pred 46. rokmi prijal sväté tajomstvo kňazstva z rúk blahoslaveného biskupa Vasiľa Hopka. Možno malý zázrak, ale veľká udalosť v živote, veľkej a pritom skromnej osobnosti gréckokatolíckej Cirkvi.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
11. júl 2020 (sobota) Milota
Svätý dňa: Svätá všechválna mučenica Eufémia. Odchod do večnosti blaženej Oľgy, kyjevskej kňažnej, pri svätom krste nazvanej Helena.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 100. (Rim 9, I - 5); Mt zač. 32. (9, 18 - 26)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1380273 (35 %)
môže byť
1258674 (32 %)
nepáči
1275071 (33 %)
Hlasy: 3914018
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX