Menu
Citát
Vo Svätom písme nie je ani jedna sloha, ani jedna čiarka, v hĺbke ktorej by sa neskrýval veľký poklad.
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícka charita Prešov
GMC BARKA - Juskova Voľa
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

11.06.2020 | Michal Pavlišinovič | Čítanosť(255) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Vladyka Ján Babjak SJ posvätil v katedrále v Prešove myro

Vladyka Ján Babjak SJ posvätil v katedrále v Prešove myro

Vo štvrtok 11. júna, keď Cirkev slávi sviatok Najsvätejšej Eucharistie, sa v prešovskej katedrále zišli protopresbyteri a kňazi archieparchiálnej kúrie spolu s prešovským arcibiskupom metropolitom Jánom Babjakom SJ pri spoločnom slávení archijerejskej svätej liturgie. Súčasťou tohto slávenia bolo aj posvätenie myra, ktoré z dôvodu pandémie koronavírusu nemohlo byť tento rok posvätené v určený deň, t.j. vo Veľký štvrtok, kedy arcibiskup slávi Eucharistickú obetu spolu so všetkými kňazmi archieparchie a spoločne si tak pripomínajú ustanovenie nekrvavej Pánovej obety a tajomstvo kňazstva.
 
Homíliu predniesol kancelár archieparchiálnej kúrie Michal Sopko, ktorý sa zameral na jednotu s akou máme nielen prechádzať pandémiou koronavírusu, ale omnoho viac ju máme vytvárať v prvom rade s Ježišom Kristom a s ľuďmi vôkol seba. Poukázal na fakt, že tak sviatosť myropomazania ako aj prijímanie Najsvätejšej Eucharistie nás zjednocujú s Ježišom Kristom a so Svätým Duchom a vovádzajú nás do plnosti kresťanského života, ktorý má byť zavŕšený pri nebeskom Otcovi. Peknú myšlienku rozvinul poukázaním na nesmiernu hodnotu, ktorú pre veriaceho kresťana má Eucharistia. „Keď prenášame nejakú krehkú a zároveň veľmi hodnotnú vec, tak si dávame veľký pozor aby sa jej nič nestalo. Ešte s omnoho väčšou bázňou a pokorou však pristupujme k Eucharistii, lebo po svätom prijímaní v sebe nosíme samotného Kráľa neba a zeme, Ježiša Krista.“
 
Počas svätej liturgie na konci anafory a pred prositeľnou ekténiou posvätil vladyka myro – vzácny olej zložený z vody, oleja, vína, aromatických olejov a 33 aromatických bylín, ktorým kňazi vo svojich farnostiach udeľujú sviatosť myropomazania. Veľký počet zložiek symbolizuje bohatstvo a rôznorodosť darov milostí Svätého Ducha.
 
Myro pre Prešovskú archieparchiu zabezpečuje posledné tri roky vladyka Fülöp Kocsis, hajdúdorožský arcibiskup metropolita, a keďže hranice boli počas Veľkej noci uzavreté, tak myro sa mohlo v Prešovskej archieparchii posvätiť až po uvoľnení protiepidemických opatrení. Vladyka Ján vybral termín posvätenia na sviatok Najsvätejšej Eucharistie, a tým o to viac vynikol význam obidvoch sviatostí, ktoré uvádzajú do plnosti kresťanského života.
 
V závere svätej liturgie bola k celodennej adorácii vyložená eucharistická sviatosť, pred ktorou sa na kolenách pomodlil vladyka spolu s prítomnými kňazmi modlitbu. Počas tejto slávnosti si arcibiskup metropolita Ján pripomenul 42. výročie kňazskej vysviacky, ktorú prijal z rúk križevackého biskupa Mons. Joachima Segediho. Po skončení liturgického slávenia sa arcibiskup metropolita Ján stretol s protopresbytermi na pracovnej porade.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
11. júl 2020 (sobota) Milota
Svätý dňa: Svätá všechválna mučenica Eufémia. Odchod do večnosti blaženej Oľgy, kyjevskej kňažnej, pri svätom krste nazvanej Helena.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 100. (Rim 9, I - 5); Mt zač. 32. (9, 18 - 26)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1380272 (35 %)
môže byť
1258674 (32 %)
nepáči
1275071 (33 %)
Hlasy: 3914017
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX