Menu
Citát
„Pýtaš si radu?“ odpovedal Arzén (Arzén Veľký, + 449, sviatok 4.2.) žiakovi v púšti. „Vždy dbaj, aby tvoje myšlienky boli stále milé Bohu, vtedy ty premôžeš všedné hriechy. Lebo všetky hriechy sú od zlých myšlienok, ktoré prijímaš do srdca a tam ich udržiavaš. A kto svoje myšlienky usmerňuje na Boha tým odháňa zlé myšlienky, ten premáha hriešne žiadostivosti.“
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícka charita Prešov
Rómska misia
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

08.09.2020 | Mária Kotorová-Jenčová | Čítanosť(398) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Miňovciach sa posviackou zavŕšila obnova chrámu

V Miňovciach sa posviackou zavŕšila obnova chrámu

V nedeľu 6.9.2020 zažila malá obec Miňovce v Stropkovskom okrese veľký, dlho očakávaný deň. Gréckokatolícky chrám Zosnutia Presvätej Bohorodičky po rozsiahlej renovácii interiéru a exteriéru získal slávnostnou posviackou pečať úplného duchovného zavŕšenia diela ľudskej práce, obiet a modlitieb, sprevádzaných Božou pomocou a požehnaním. Posviacku vykonal vladyka Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup metropolita, ktorého pred obnoveným chrámom privítal dobrým slovom, chlebom a soľou starosta obce Miroslav Mojsej. Arcibiskup po posvätení exteriéru a interiéru chrámu slávil archijerejskú svätú liturgiu v spoločenstve mnohých kňazov z okolia a početného božieho ľudu. V homílii vyzdvihol dôležitosť spoločenstva a vzájomnej pomoci, s uznaním ocenil dielo, uskutočnené veriacimi na čele s duchovným otcom Alexandrom Andrejkom v tak malej obci a pripomenul tiež históriu sakrálnej stavby v Miňovciach. Tá siaha podstatne hlbšie ako je rok 1838, rok výstavby súčasnej murovanej cerkvi, podľa nepriamych dokladov až do 16. storočia.
 
Pre mnohých veriacich z obce, farnosti i z okolia bola slávnosť posviacky dňom skutočnej radosti, vďaky a oprávnenej hrdosti. Obrad posvätenia chrámu, slávnostná a radostná atmosféra archijerejskej liturgie, osobná prítomnosť otca arcibiskupa, jeho uznanlivé a povzbudivé slová – to všetko sa spájalo do obrovského ďakujem poslaného do neba za dar Božieho požehnania a pomoci. V závere slávnosti odovzdal otec arcibiskup štyrom kurátorom – M. Hrickovi, L. Jurkovi, M. Kavalcovi a F. Kobularčíkovi, ktorí sa najviac zaslúžili o rekonštrukciu, pamätné medaily.
 
Radosť prežívaná v chráme sa preniesla i k bielemu stolu, kde vladyka Ján v priateľskej atmosfére s každým zotrval v krátkom rozhovore. Tak ako povedal domáci duchovný otec Alexander, do Miňoviec neprišiel len najvyšší hierarcha Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, ale skutočný duchovný otec medzi svoje deti, do svojej rodiny. Tak sme to cítili my Miňovčania a veríme, že tak to cítil i otec arcibiskup a ostatní duchovní otcovia. Veľká vďaka za všetko!
 
Miňovskí veriaci majú posvätený obnovený chrám! Akoby sa nedeľnou slávnosťou posviacky povedalo amen po modlitbe, udelilo požehnanie po svätej liturgii. To ale neznamená, že modlitba či liturgia sú ukončené a ďalšie nie sú potrebné. Naopak. Obnovený chrám pri hlavnej ceste, v strede dediny je výzvou na jeho denné využívanie, na denné obnovovanie vlastných ľudských duchovných chrámov.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
27. september 2020 (nedeľa) Cyprián
Svätý dňa: Svätý mučeník Kallistrat a jeho spoločníci. Náš prepodobný otec Níl, zakladateľ a igumen grottaferratského monastiera.
Liturgické čítania:
Utiereň: Lk zač. 114. (24, 36 – 53)
Liturgia: Ap. zač. 188. (2 Kor, 9, 6 – 11); Lk zač. 17. (5, 1 – 11)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1387891 (35 %)
môže byť
1265875 (32 %)
nepáči
1281860 (33 %)
Hlasy: 3935626
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX