Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Kňazi, ktorí prebývajú medzi ľuďmi, majú byť svätejšími a čestnejšími ako tí, ktorí odišli do hôr a púšte, lebo kňazi sa starajú o seba i o ľudí, a tí, čo odišli do púšte, starajú sa iba o seba. Na život kňazov, ktorí sú medzi ľuďmi, sa všetci pozerajú a nasledujú ich, a tí, ktorí sedia v jaskyniach a v púšti, tí svoje rany liečia alebo vence sami sebe pletú.
sv. Izidor Peluzský, + 4. st.
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka teologická fakulta
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

29.09.2020 | Mária Kotorová | Čítanosť(376) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Stretnutie Miňovčanov s vladykom Jánom na pútnickom mieste v Ľutine

Stretnutie Miňovčanov s vladykom Jánom na pútnickom mieste v Ľutine

Sobotu 26. septembra prežili veriaci z farnosti Miňovce nezabudnuteľný deň s vladykom Jánom Babjakom SJ na najväčšom pútnickom mieste Prešovskej archieparchie v Ľutine. Netradičná púť sa uskutočnila na pozvanie samotného o. arcibiskupa metropolitu, ktoré vyslovil pri posviacke obnoveného miňovského chrámu. Že to neboli len formálne slová, doložil už po necelých troch týždňoch, keď si vyhradil pre skupinu nás, asi 60-tich veriacich, vedených o. Alexandrom Andrejkom a starostom obce Miroslavom Mojsejom, celú sobotu. Počas nej sa nám osobne venoval, sprevádzal po tomto malebnom posvätnom mieste, rozprával o úskaliach i radostiach výstavby všetkých častí areálu.
 
Deň púte sa nezačal najšťastnejšie – od skorého rána pršalo a bolo chladno. Ale nikoho z účastníkov to neodradilo a otec vladyka ocenil hlbokú vieru, prejavenú ochotou znášať i nepriazeň počasia. Program púte bol skutočne bohatý a vypĺňal celý deň. Po obsiahlych úvodných informáciách v spoločenskej miestnosti, vybudovanej z bývalej družstevnej sýpky, smerovali kroky všetkých do ľutinskej Baziliky Zosnutia Presvätej Bohorodičky. Možno aj to ešte viac spojilo Miňovčanov s Ľutinou, že farský chrám v Miňovciach nesie to isté patrocínium. V bazilike po modlitbe sv. ruženca a Božskej liturgii, ktorú o. arcibiskup metropolita slávil s ďalšími štyrmi kňazmi, sa vladyka Ján zmenil na úžasného sprievodcu. S nadšením, láskou i jemným humorom rozprával o prestavbe baziliky, o umeleckých duchovných dielach počnúc starobylým ikonostasom v bočnej lodi, cez originálne diela majstra Mikuláša Klimčáka, veľkolepé mozaiky Božieho Milosrdenstva a sv. Jána Pavla II až po znázornenia svätcov východného i západného obradu, v ktorých sú umiestnené aj ich relikvie. Po dobrom obede potom vladyka Ján rovnako s nadšením predstavil ďalšie časti ľutinského areálu - Záhradu Bohorodičky, drevený Chrám rodiny s vyhliadkovou vežou, skanzen miniatúr drevených kostolíkov, početné kaplnky i Cestu svetla vedúcou na Ľutinskú horu. Tu pri sv. kríži sme sa unavení, ale šťastní pomodlili spolu s o. arcibiskupom Korunku Božieho milosrdenstva. Po zlom počasí už dávno nebolo ani chýru ani slychu, dokonca sa ukázalo aj slniečko, a tak púť po rozmere duchovnom a kultúrnom nadobudla aj príjemný turistický zážitok. Samozrejme, každý si nabral vodu z prameňa, aby spolu so zážitkami a požehnaním vladyku Jána priniesol domov z púte aj túto uzdravujúcu tekutinu.
 
Všetci sme ocenili veľkosť diela, ktoré sa v Ľutine podarilo. Každý, kto poznal areál spred niekoľkých rokov, neskrýval uznanie z obrovskej pozitívnej zmeny, zreteľnej na každom kroku a uvedomoval si, že toto dielo mohli vytvoriť iba ľudia vedení človekom s veľkým nadšením, pracovitosťou a húževnatosťou a sprevádzaní Božím požehnaním. Kiež ani jedno v Ľutine nechýba ani v budúcnosti. Otec arcibiskup pri všetkej radosti z toho, čo sa podarilo, priznal, že je toho ešte veľa, čo by bolo možné a potrebné urobiť. Veríme, že mu Pán dopraje požehnanie, zdravie a možnosti všetky plány a zámery zrealizovať. Aby pútnické miesto v Ľutine, už teraz skvostné a obdivuhodné, prinášalo ešte viac dôkazov o úcte a láske ľudí k Bohu.
 
Púť sa ukončila nádhernou modlitbou akatistu za rodiny v bočnej lodi baziliky, ktorú viedol o. Alexander. Vladyka Ján sedel medzi nami veriacimi a blízkosť nadobudnutá počas celej púte sa tak ešte viac umocnila. Mali sme možnosť spoznať najvyššieho hierarchu Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku ako človeka, ktorý sa vie tešiť z dobrých diel vytvorených na Božiu slávu, vie sa nadchnúť pre krásu a je rád s ľuďmi. Nevedno prečo práve našu farnosť zahrnul svojou pozornosťou a venoval nám čas a dobré ľudské slovo v nebývalej miere. Možno sme to my v Miňovciach práve potrebovali. Ako sám vladyka Ján povedal, takto sa ešte nikomu nevenoval. A my si to skutočne vážime a sme za to vďační. Na znak vďaky mu odovzdali miňovské ženy skromné ale originálne darčeky vyhotovené šikovnými rukami členiek Únie žien. No tú skutočnú vďaku sme všetci niesli v srdciach, kde zostane zapísaná iste ešte veľmi dlho. Spolu so spomienkami na nezabudnuteľnú sobotu s vladykom Jánom v Ľutine. Pán Boh zaplať, vladyka! Nech Vám Vašu pozornosť odplatí dobrotivý Boh svojou milosťou a Presvätá Bohorodička materinskou ochranou a pomocou!

Mimoriadny rok sv. Jozefa
Dnes
14. apríl 2021 (streda) Justína
Liturgické čítania:
Ap. zač. 11. (Sk 4, 13 – 22); Jn zač. 15. (5, 17 – 24)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1401561 (35 %)
môže byť
1278495 (32 %)
nepáči
1293983 (33 %)
Hlasy: 3974039
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX