Menu
Citát
Čo pomôže pôst tela, keď duša je naplnená tisícorakým zlom.
sv. Bazil Veľký
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícka teologická fakulta
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

30.09.2020 | Michal Pavlišinovič | Čítanosť(872)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Prešove zasadali biskupi gréckokatolíckej cirkvi

V Prešove zasadali biskupi gréckokatolíckej cirkvi

 
V stredu 30. septembra sa na arcibiskupskom úrade v Prešove uskutočnilo 29. riadne zasadanie Rady hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi sui iuris na Slovensku. Zasadania sa zúčastnil vladyka Cyril Vasiľ SJ, apoštolský administrátor sede plena Košickej eparchie, vladyka Peter Rusnák, bratislavský eparcha a Marián Andrej Pacák CSsR, eparcha z Toronta. Stretnutiu predsedal prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ, ktorý odovzdal prítomným pozdrav apoštolského nuncia Mons. Giacoma Guida Ottonella, ktorý sa zo zdravotných dôvodov ospravedlnil z účasti na zasadaní.
 
Po úvodnej modlitbe vladyka Ján prečítal zamyslenie Svätého Otca Františka, ktoré predniesol vo Vatikáne 20. septembra tohto roka počas modlitby Anjel Pána. Zdôraznil pápežovu myšlienku o Cirkvi, ktorá „má byť ako Boh: má stále vychádzať von; keď Cirkev nevychádza, ochorie na mnohé neduhy, ktoré máme v Cirkvi.“
 
Počas pracovného programu biskupi viedli plodnú diskusiu na tému prípravy špecifického Katechizmu Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Taktiež vyjadrili potrebu čo najskôr dokončiť preklad Partikulárneho práva Gréckokatolíckej cirkvi do talianskeho jazyka, ktorý má byť následne zaslaný na schválenie na Kongregáciu pre východné cirkvi do Ríma.
 
Otcovia biskupi sa zaoberali aj témou pastorácie a vedenia duchovného života kňazov a veriacich počas pandémie koronavírusu. Jedným z bodov rokovania boli aj plánované formy a možnosti budúceho dofinancovania jednotlivých eparchií v rámci gréckokatolíckej cirkvi. Ďalšou témou, ktorú biskupi nezabudli opomenúť bolo budúcoročné sčítanie obyvateľov, domov a bytov a taktiež riešili pastoračnú misiu a jurisdikciu nad rómskymi veriacimi.
 
Zo zasadania Rady hierarchov vzišiel aj návrh na zriadenie Metropolitnej mediálnej rady, ktorá bude koordinovať prezentáciu Gréckokatolíckej cirkvi v médiách. Taktiež schválili požiadavku na tlmočenie bohoslužieb vysielaných v televízii RTVS do posunkovej reči.
 
Otec arcibiskup Ján informoval ostatných biskupov, že Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity bolo na obdobie ďalších piatich rokov potvrdené členstvo vo zväzku teologických fakúlt spadajúcich pod Kongregáciu pre katolícku výchovu v Ríme.
 
Vznik Rady hierachov vyplynul z metropolitného usporiadania Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku v roku 2008. Metropolitovi vo výkone jeho moci pomáha práve Rada hierarchov, ktorá je zákonodarným zborom. Uskutočňuje sa na nej jeden z najdôležitejších znakov a symbolov východnej cirkevnej identity – princíp synodality. Okrem noriem spoločného a partikulárneho práva sa riadi aj štatútom, ktorý schválila Svätá stolica.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
25. november 2020 (streda) Katarína
Liturgické čítania:
Ap. zač. 287. (1 Tim 5, 22 – 16, 11a); Lk zač. 90. (18, 15 – 17. 26 – 30)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1391999 (35 %)
môže byť
1269632 (32 %)
nepáči
1285261 (33 %)
Hlasy: 3946892
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX