Menu
Citát
To, čo robíme dobre, je aj Božie, aj naše: Božie je pre milosť, ktorá nás predchádza, naše pre slobodnú vôľu, ktorá poslúcha.
sv. Gregor Veľký
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Centrum pre rodinu Sigord
Rómska misia
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

26.10.2020 | ISPA, Logos Tv | Čítanosť(480) | Prílohy
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Príhovor arcibiskupa Jána Babjaka SJ k celoplošnému testovaniu na Slovensku

Príhovor arcibiskupa Jána Babjaka SJ k celoplošnému testovaniu na Slovensku

 
Drahí spolubratia v kňazskej a diakonskej službe, drahí naši veriaci.
 
Všetkých vás čo najsrdečnejšie pozdravujem a vyprosujem pre každého z vás všetky potrebné dary a milosti v týchto náročných dňoch. Záver mariánskeho mesiaca októbra prežije väčšina z nás doma. Využime tento čas na upevnenie jednoty a lásky v našich rodinách. Boh aj v tejto ťažkej situácii má pre nás dostatok darov a milostí, ktorými nás túži obdarovať.
 
Venujme denne čas spoločnej modlitbe posvätného ruženca. Stíšenie sa celej rodiny s ružencom v ruke iste prinesie každému modliacemu sa pokoj do srdca i do duše. Veď modlitba s Presvätou Bohorodičkou je balzam na dušu človeka a ten hojivý balzam dnes všetci potrebujeme.
 
Nebezpečnejšou než pandémia vírusu Covid-19 je pandémia hriechu. Preto si chráňme všetkými odporúčanými hygienickými opatreniami zdravie tela, ale pokáním, sviatosťou zmierenia, modlitbou a pôstom si chráňme predovšetkým svoju dušu pred vírusom hriechu.
 
V týchto dňoch sa blíži celoplošné testovanie na vírus pandémie. Všetci slovenskí biskupi testovanie odporúčajú a vyzývajú veriacich, aby sa dali otestovať a tak, aby sme znížili možnosť šírenia tejto nebezpečnej choroby.
 
Blíži sa spomienka na našich zosnulých. Aj my, gréckokatolíci, sa na začiatku novembra tiež modlíme za našich zomrelých. Biskupi Slovenska dostali od Apoštolskej penitenciárie z Ríma usmernenie a dovolenie, že plnomocné odpustky, ktoré veriaci môžu obvykle získavať v prvých novembrových dňoch a obetovať ich za duše v očistci, bude teraz kvôli pandémii Covid-19 možné získať počas celého mesiaca november. Preto vám odporúčam zvoliť si návštevu cintorína v čo najmenej nebezpečnom čase, radšej neskôr, než v prvé novembrové dni. Tí, ktorí by prípadne nemohli z objektívne známych príčin ísť na cintorín, môžu tak v tomto čase urobiť pred obrazom či ikonou Pána Ježiša a Preblahoslavenej Panny Márie.
 
Drahí spolubratia v kňazskej službe, buďte veriacim k dispozícii vysluhovaním sviatosti zmierenia pri dodržaní všetkých potrebných hygienických opatrení. Vyspovedajte všetkých, ktorí chcú pomôcť svojej duši, ale aj dušiam v očistci.
 
Mnohí dnes kritizujú predstaviteľov štátu a vinia ich za túto situáciu. Nepridávajme sa ku kritizovaniu a k osočovaniu, ale naopak, využime čas na konanie dobra, zmýšľajme pozitívne, lebo je to čas milostivý pre nás. Skúsme sa preto radšej zamerať na to, čo nám Pán aj v tomto čase ponúka pre naše dobro. A je toho veľa. Objavme to najmä cez spoločnú modlitbu v rodine, cez pôst a dobré skutky, napr. aj také, že povzbudíme starých a chorých, že im zatelefonujeme a pomodlíme sa za nich. Čítajme Sväté písmo, lebo Božie slovo je vždy povzbudením pre každého z nás. V tomto čase si môžeme dať mnohé veci do poriadku, lebo v tom každodennom zhone nemáme na to čas.
 
Buďme vynaliezaví a pozitívne naladení. Lebo aj pri tých mnohých obmedzeniach môžeme veľa čerpať z pokladov spásy. Nešírme paniku a strach z rôznych konšpirácií, ale radosť a pokoj, ktorý nám ponúka viera. Takýto pozitívny postoj chce od nás v tomto čase náš Pán Ježiš Kristus.
 
Drahí spolubratia v kňazskej a diakonskej službe, drahí naši veriaci, modlime sa vzájomne za seba navzájom. K tomu vám všetkým zo srdca žehnám
 
Mons. Ján Babjak SJ         
prešovský arcibiskup metropolita

Prílohy

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
24. november 2020 (utorok) Emília
Liturgické čítania:
Ap. zač. 286. (1 Tim 5, 11 – 21); Lk zač. 87. (17, 26 – 37)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1391938 (35 %)
môže byť
1269576 (32 %)
nepáči
1285192 (33 %)
Hlasy: 3946706
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX